««Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունումը, ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանի, պայմանավորված է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կուսակցությունների ընթացիկ ֆինանսական գործունեության նկատմամբ վերահսկողության իրականացման ոլորտում առկա գործառույթներին առնչվող իրավակարգավորումների հստակեցման պահանջով:
Նշվել է նաեւ, որ առաջարկվում է 2022 թ. համար կուսակցությունների պետական նպատակային ֆինանսավորման տրամադրումն իրականացնել գործող օրենքի համապատասխան հոդվածի համաձայն:
Հիմնական զեկուցողին հարցեր չեն ուղղվել:
Խորհրդարանը դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ նիստում քննարկել եւ ընդունել է օրենքի նախագիծն առաջին եւ երկրորդ ընթերցմամբ:

According to the RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan, the adoption of the draft law on Making Addendum to the Constitutional Law on Making Addenda and Amendments to the Constitutional Law on Parties is due to the requirement of clarification of legal regulations related to the existing functions of the Corruption Prevention Commission in the field of control over the current financial activities of the parties.
It was also noted that it is proposed to provide targeted state funding to the parties for 2022 in accordance with the current law.
Questions were not asked to the key rapporteur.
On December 9, at the extraordinary sitting, the parliament adopted the draft law in the first reading by voting.