Համաձայնագրով շահավետ միջավայր եւ փոխադարձ առեւտրային հարաբերությունների զարգացման պայմաններ կստեղծվեն ԵԱՏՄ անդամ պետությունների եւ Սինգապուրի միջեւ
Օրենքի նախագծի նպատակն է ստեղծել շահավետ միջավայր եւ պայմաններ փոխադարձ առեւտրային հարաբերությունների զարգացման եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում կողմերի միջեւ տնտեսական համագործակցության խթանման համար, ինչպես նաեւ վերացնել կողմերի միջեւ առեւտրային եւ ներդրումային խոչընդոտները, նվազեցնել բիզնեսի ծախսերը եւ բարձրացնել տնտեսական արդյունավետությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը` հունվարի 23-ին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում ներկայացնելով ««Եվրասիական տնտեսական միության եւ նրա անդամ պետությունների` մի կողմից, եւ Սինգապուրի Հանրապետության` մյուս կողմից, միջեւ ազատ առեւտրի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» նախագիծը:
Համաձայնագրով ներառված են այնպիսի բաժիններ, ինչպիսիք են ապրանքների առեւտուրը, առեւտրի պաշտպանական միջոցները, ապրանքների ծագումը որոշելու կանոնները, առեւտրի տեխնիկական խոչընդոտները, մաքսային համագործակցությունը եւ այլն:
Ըստ Էկոնոմիկայի նախարարի` ԵԱՏՄ պարտավորություններով ամրագրված անվանացանկը պարունակում է 12.229 ապրանք, որից 4858-ի մասով նախատեսվում է 0 տոկոս մաքսատուրքի կիրառում համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո:
Վերոնշյալ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 1-ին:
Համաձայնագրի վավերացումը պայմանավորված է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համագործակցությամբ, որը բխում է ՀՀ կառավարության որոշմամբ հավանության արժանացած Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրի դրույթներից, մասնավորապես, ԵԱՏՄ-ի շրջանակում կառավարությունը շարունակելու է նախաձեռնողական եւ փոխշահավետ համագործակցության տարբերակների քննարկումները` միտված կառույցի ընձեռած հնարավորությունների առավելագույն օգտագործմանը, գործընկեր երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառության ծավալների աճին եւ կոոպերացիաների զարգացմանը:
Ազգային ժողովի խորհրդի` հունվարի 23-ի արտահերթ նիստում ժամը 12:00-ին նիստի իրավազորության համար բավարար թվով խորհրդի անդամներ չեն գրանցվել: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ԱԺ խորհրդի աշխատակարգի 6-րդ կետի համաձայն, եթե խորհրդի գրանցված անդամների թիվը նիստի իրավազորության համար բավարար չէ,...

Beneficial Environment and Conditions for Development of Mutual Trade Relations by Agreement to Be Created between the EAEU Member States and Singapore
The goal of the draft law is to create beneficial environment and conditions for development of mutual trade relations and boosting economic cooperation between the sides in the spheres of mutual interest, as well as to eliminate the trade and investment obstacles between the sides, to decrease the business expenditures and to rise the economic efficiency. On January 23, the RA Minister of Economy said about this at the regular sitting of the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration, presenting the draft on Ratifying the Agreement on Free Trade on One Hand between the Eurasian Economic Union and Its Member States and on the Other Hand the Republic of Singapore.
The parts included in the Agreement, as the trade of the goods, protective means of the trade, the rules of defining the origin of the goods, the technical obstacles of the trade, the customs cooperation, etc.
According to the Minister of Economy, the name list prescribed by the EAEU obligations contains 12.229 products, out of which on part 4858 use of 0 percent customs duty is designed immediately after the Agreement entering into force.
The abovementioned Agreement was signed on October 1, 2019.
The ratification of the Agreement was conditioned by the cooperation within the framework of the Eurasian Economic Union, which stems from the provisions of the Government programme for 2021-2026 approved by the decision of the RA Government, particularly, within the framework of the EAEU the Government will continue the discussions of the versions of the initiative and mutually beneficial cooperation aimed at the maximum use of the opportunities given by the structure, the increase of the volumes of trade turnover between the partner countries and the development of the cooperatives.
Extraordinary Sitting of NA Council Not Held
On January 23 at 12:00, in the extraordinary sitting of the National Assembly sufficient number of the members of the Council were not registered for legal powers of the sitting.The NA President Alen Simonyan informed that pursuant to paragraph 6 of the NA Council work order, if the number of the re...