Համաձայնագրով շահավետ միջավայր եւ փոխադարձ առեւտրային հարաբերությունների զարգացման պայմաններ կստեղծվեն ԵԱՏՄ անդամ պետությունների եւ Սինգապուրի միջեւ
Օրենքի նախագծի նպատակն է ստեղծել շահավետ միջավայր եւ պայմաններ փոխադարձ առեւտրային հարաբերությունների զարգացման եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում կողմերի միջեւ տնտեսական համագործակցության խթանման համար, ինչպես նաեւ վերացնել կողմերի միջեւ առեւտրային եւ ներդրումային խոչընդոտները, նվազեցնել բիզնեսի ծախսերը եւ բարձրացնել տնտեսական արդյունավետությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը` հունվարի 23-ին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում ներկայացնելով ««Եվրասիական տնտեսական միության եւ նրա անդամ պետությունների` մի կողմից, եւ Սինգապուրի Հանրապետության` մյուս կողմից, միջեւ ազատ առեւտրի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» նախագիծը:
Համաձայնագրով ներառված են այնպիսի բաժիններ, ինչպիսիք են ապրանքների առեւտուրը, առեւտրի պաշտպանական միջոցները, ապրանքների ծագումը որոշելու կանոնները, առեւտրի տեխնիկական խոչընդոտները, մաքսային համագործակցությունը եւ այլն:
Ըստ Էկոնոմիկայի նախարարի` ԵԱՏՄ պարտավորություններով ամրագրված անվանացանկը պարունակում է 12.229 ապրանք, որից 4858-ի մասով նախատեսվում է 0 տոկոս մաքսատուրքի կիրառում համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո:
Վերոնշյալ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 1-ին:
Համաձայնագրի վավերացումը պայմանավորված է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համագործակցությամբ, որը բխում է ՀՀ կառավարության որոշմամբ հավանության արժանացած Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրի դրույթներից, մասնավորապես, ԵԱՏՄ-ի շրջանակում կառավարությունը շարունակելու է նախաձեռնողական եւ փոխշահավետ համագործակցության տարբերակների քննարկումները` միտված կառույցի ընձեռած հնարավորությունների առավելագույն օգտագործմանը, գործընկեր երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառության ծավալների աճին եւ կոոպերացիաների զարգացմանը:
Ազգային ժողովի խորհրդի` հունվարի 23-ի արտահերթ նիստում ժամը 12:00-ին նիստի իրավազորության համար բավարար թվով խորհրդի անդամներ չեն գրանցվել: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ԱԺ խորհրդի աշխատակարգի 6-րդ կետի համաձայն, եթե խորհրդի գրանցված անդամների թիվը նիստի իրավազորության համար բավարար չէ,...

Соглашение создает благоприятную среду и условия для развития торговых взаимоотношений между государствами-членами ЕАЭС и Сингапуром
“Цель законопроекта – создание благоприятной среды и условий для развития торговых взаимоотношений и содействия экономическому сотрудничеству сторон в сферах, представляющих взаимный интерес, а также устранение между ними торговых и инвестиционных барьеров, снижение бизнес-расходов и повышение экономической эффективности”, - отметил 23 января на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции министр экономики В.Керобян, представляя проект о ратификации соглашения “О свободной торговле между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и его государствами-членами, с одной стороны, и Республикой Сингапур, с другой стороны”.
Соглашение включает такие разделы, как торговля товарами, меры торговой защиты, правила определения происхождения товаров, технические барьеры в торговле, таможенное сотрудничество и др.
По Керобяну, закрепленный обязательствами ЕАЭС реестр содержит 12.229 товаров, 4.858 из которых планируется обложить нулевой таможенной пошлиной сразу после вступления соглашения в силу.
Упомянутое соглашение подписано 1 октября 2019 г.
Ратификация соглашения обусловлена ​​сотрудничеством в рамках ЕАЭС, которое исходит из одобренной Правительством РА программы на 2021-2026 гг., в частности, в рамках ЕАЭС правительство продолжит обсуждение инициативных и взаимовыгодных вариантов сотрудничества по максимальному использованию возможностей структуры, роста товарооборота и развития коопераций между странами-партнерами.
Внеочередное заседание Совета НС не состоялось
23 января на внеочередном заседании Совета НС по состоянию на 12:00 часов не было зарегистрировано достаточное для правомочности заседания количество членов Совета.Председатель НС А.Симонян сообщил, что, согласно п.6 регламента Совета НС, если количество зарегистрированных членов Совета недостаточно...