Կատարի Պետություն աշխատանքային այցի շրջանակում հունվարի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կատարի Պետության ներդրումային գործակալության տնօրեն Մանսուր Իբրահիմ Ալ-Մահմուդին: Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի տարբեր ոլորտներում ներդրումներ իրականացնելու հնարավորությունները: Հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների շարքում առանձնացվել են տուրիզմը, առողջապահության եւ ՏՏ ոլորտները, մշակութային փոխգործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ մեր երկիրը ողջունում է զարգացող ոլորտներում ներդրումային համագործակցության առաջարկները եւ հավելել, որ դրանց իրականացման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում:
Հանդիպմանը քննարկվել են ներդրումների ներգրավման համար իրականացված օրենսդրական եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները: Ներդրումային գործակալության տնօրենը գործընկերներին է ներկայացրել առաջիկա ծրագրերի վերաբերյալ համառոտ տեղեկատվություն: Նրա խոսքով Հայաստանը ներդրումային քաղաքականության առումով հուսալի գործընկեր է: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագա համագործակցության օրակարգի մշակման համար:

24 января в рамках рабочего визита в Государство Катар делегация, возглавляемая Председателем НС РА Аленом Симоняном, встретилась с директором инвестиционного агентства Государства Катар Мансуром Ибрагимом аль-Махмудом. На встрече обсуждались возможности инвестирования в различные отрасли Армении. В ряду интересующих сфер выделены туризм, IT-сфера, культурное взаимодействие.
Председатель НС отметил, что наша страна приветствует предложения об инвестиционном сотрудничестве в развивающихся сферах, добавив, что ведется работа по их реализации.
На встрече обсуждались проводимые для привлечения инвестиций законодательные и институциональные реформы. Директор инвестиционного агентства представил партнерам краткую информацию о предстоящих программах. По его словам, Армения является надежным партнером в плане инвестиционной политики. Достигнута договоренность о разработке повестки дальнейшего сотрудничества.