Վարչական տուգանքի կիրառում կնախատեսվի շինարարությունն ավարտված շենքերը կամ շինություններն առանց շահագործման թույլտվության ձեւակերպման շահագործելը: Օրինագծով նախատեսվում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 500-ապատիկից մինչեւ 700-ապատիկի չափով: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը փետրվարի 1-ին գումարված ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում` ներկայացնելով «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Փոխնախարարի խոսքով արարքը շարունակելու դեպքում տուգանքը կլինի սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 1000-ապատիկից մինչեւ 1500-ապատիկի չափով:
Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ օրենքի արդիականությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ հատկապես բնակելի բազմաբնակարան շենքերը շատ դեպքերում առանց շահագործման թույլտվության շահագործվում են, ինչն առաջացնում է լուրջ խնդիրներ, մասնավորապես, ենթակառուցվածքների առումով (գազ, էլեկտրաէներգիա, որոնք միացվում են, առանց համապատասխան փորձաքննություն անցնելու):
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը հետաքրքրվել է, թե արդյո՞ք օրինագիծը վերաբերում է նաեւ անհատական տներին: Վաչե Տերտերյանի խոսքով բարձրաձայնված հարցը կարգավորվում է Կառավարության որոշումներով, իսկ վերոնշյալ նախագծով առավելապես կարգավորվում է բազմաբնակարան շենքերի, շինությունների խնդիրը: Ըստ նրա` շահագործման թույլտվությունները տարբերակված են, անհատական տների դեպքում դրանք այլ են:

Operating the buildings and the facilities that completed the construction without formulation for operation permission use of administrative fine will be designed. Appointment of fine is designed by the bill in the amount of from 500 times up to 700-times of the established minimum salary. The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan informed about this, presenting the draft law on Making Addenda to the RA Code on Administrative Offences during the sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs convened on February 1.
According to the Deputy Minister, in continuing this the fine will be in the amount of from 1000 times up to 1500 times of the established minimum salary.
Vache Terteryan noted that the topicality of the law is conditioned by the circumstance that especially the residential multi-apartment buildings are operating without operation permission in most cases, which causes serious problems.
The Deputy Chair of the Committee Babken Tunyan inquired if the bill also refers to the individual houses. According to Vache Terteryan, the voiced issue is regulated by the decisions of the Government, and the problem of the multi-apartment buildings is regulated by the abovementioned draft. According to him, the operations permissions are differentiated, in case of individual houses they are different.