Հարցը ծագել է գործնական դաշտից՝ համայնքների խոշորացման արդյունքում, երբ համայնքային ենթակայության մի շարք ընտանեկան բժշկության գրասենյակների տնօրենների գործունեության հետ առաջացել է օրենսդրական խնդիր: «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում նշվում է, որ համայնքային ենթակայության առաջնային օղակի տնօրենն այլ վճարովի աշխատանք չի կարող իրականացնել, սակայն «Բնակչության բուժօգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքի համապատասխան հոդվածի ենթաօրենսդրական ակտով տրված է բացառություն, որտեղ նշված է, որ բժիշկը կարող է նաեւ տնօրենի աշխատանքը կատարել. ասել է ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը փետրվարի 24-ին հրավիրված աշխատանքային քննարկման ժամանակ:
Նրա խոսքով առկա է օրենսդրական խնդիր, կան հակասություններ նաեւ որոշ ենթաօրենսդրական ակտերի՝ Կառավարության որոշումների հետ:
Նարեկ Զեյնալյանը տեղեկացրել է, որ համայնքների խոշորացման հետեւանքով մարզերում գործող առողջության առաջնային պահպանման կենտրոնները՝ գյուղական ամբուլատորիա, ընտանեկան բժշկության կենտրոններ, պոլիկլինիկաներ, որոնց մի մասը մնացել է պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություն, իսկ մյուս մասը վերածվել է համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպության, նրանց կարգավորումները տարբեր են, այնինչ պետք է դաշտը լինի միասնական եւ ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դրված:
Քննարկմանը մասնակցել են Առողջապահության ու Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունների ներկայացուցիչներ:
Առողջապահության փոխնախարար Արտակ Ջումայանը, ի պատասխան Նարեկ Զեյնալյանի հարցի, տեղեկացրել է, որ մարզային առաջնային օղակի հետ կապված գործում է միասնական մոտեցում: Ըստ Նարեկ Զեյնալյանի՝ առաջնային օղակը պետք է տրվի համայնքներին, քանի որ համայնքներն ունեն նախատեսված բյուջե ՀՈԱԿ-ների մասով:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ նաեւ «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին» օրենքում ՀՈԱԿ-ների տնօրենների մրցույթի կարգի հետ կապված կան  խնդիրներ. անհրաժեշտ է հստակեցնել մրցույթի մասնակիցների պահանջները:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության տեղական ինքնակառավարման հարցերի համակարգման բաժնի պետ Կարեն Բակոյանը տեղեկացրել է, որ  լավագույն փորձն արձանագրվում է ՀՈԱԿ-ներում: Նրա խոսքով, երբ հստակեցվեն, թե որ լիազորություններն են անցնում համայնքներին, իրավական դաշտը կհամապատասխանեցվի գործող իրականությանը:
Ամփոփելով աշխատանքային քննարկումը՝ Նարեկ Զեյնալյանն արձանագրել է, որ երկու նախարարությունները համամիտ են, որ «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում ավելացվի, որ այս ոլորտը կարգավորվում է «Բնակչության բուժօգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքով եւ ենթաօրենսդրական ակտերով:
Հայաստանը հավատում է, որ միայն խաղաղ երկխոսությունը կարող է լուծել խնդիրները եւ կայունություն հաստատել մեր տարածաշրջանում. Սարգիս Խանդանյան
ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին: Վեհաժողովում փետրվարի 24-ին ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը: Իր ...
Առաջարկվում է փոփոխել Աշխատանքային օրենսգրքի ավելի քան 120 հոդված. Կառավարության ներկայացրած մեծամասշտաբ բարեփոխումը քննարկվել է խորհրդարանական լսումների ընթացքում
Գործադիրը մի շարք առանցքային փոփոխություններ եւ լրացումներ է նախաձեռնել Աշխատանքային օրենսգրքում ու հարակից օրենքներում: ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը վերոնշյալ նոր կարգավորումները ոլորտի պատասխանատուների հետ քննարկելու նպատակով փետրվարի 24-ին կազմակերպել է խորհրդարանական լ...
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն ահազանգել է միջազգային հանրությանը` Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը չկատարելու խնդրով: Ներկայացնելով Դատարանի որոշումը` պատգամավորը հղում է արել  Արդարադատութ...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններին
Սպորտի բնագավառում միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի կիրառման անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաեւ ոլորտին ներկայացվող արդի պահանջներին համապատասխանելու հրամայականով պայմանավորված` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը փոփոխություններ է առաջարկում «Ֆիզիկական կուլտու...
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնած խորհրդարանական լսումների ուղիղ հեռարձակումը:...

“The issue arose from the practical field as a result of the communities’ enlargement, when a legislative problem arose with the activities of a number of family medicine offices’ directors under the community subordination. The Law on Non-Commercial State Organizations states that the director of the primary link under the community subordination cannot perform other paid work, but an exception is given by the corresponding article’s sub-legislative act of the Law on Medical Aid and Population Services, where it is stated that the doctor can also perform the director's work:” the Chair of the NA Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan said during the working debate convened on February 24.
According to him, there is a legislative problem, there are also contradictions with some sub-legislative acts and the Government decisions.
Narek Zeynalyan informed that as a result of the communities’ enlargement, the primary health care centers operating in regions, such as rural outpatient clinics, family medicine centers, polyclinics, some of which remained a non-commercial state organization, and the other part turned into a non-commercial community organization, their regulations are different, whereas the field should be unified and based on institutional foundations.
The representatives of the Ministries of Health, Territorial Administration and Infrastructure participated in the debate.
The Deputy Minister of Health Artak Jumayan, in response to Narek Zeynalyan's question, informed that there is a unified approach regarding the regional primary link. According to Narek Zeynalyan, the primary link should be given to the communities, because the communities have a planned budget related to non-commercial community organizations.
The Committee Chair mentioned that there are problems regarding the procedure for the competition of non-commercial community organizations’ directors in the law on Local Self-Government Bodies as well: it is necessary to clarify the requirements of the contestants.
The Head of the Local Self-Government Coordination Division of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Karen Bakoyan informed that the best experience is recorded in the non-commercial community organizations. According to him, when it is clarified which powers are transferred to the communities, the legal field will be adjusted to the current reality.
Summarizing the working debate, Narek Zeynalyan noted that the two Ministries agreed to add to the Law on Non-Commercial State Organizations that this sphere is regulated by the Law on Medical Aid and Population Services and by sub-legislative acts.
Sargis Khandanyan: Armenia Believes that Only Peaceful Dialogue Can Solve Issues and Establish Stability and Prosperity in Our Region
The NA Delegation took part in the work of the Winter Meeting of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE).On February 24, the Head of the RA NA Delegation, the deputy of the Civil Contract Faction Sargis Khandanyan gave a speech. The MP in his spe...
During Parliamentary Hearings Wide-Scale Reform Presented by Government Debated: It is Proposed to Amend More Than 120 Articles of Labor Code
The executive body initiated a number of key amendments and addenda to the Labor Code and related laws. On February 24, the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs organized parliamentary hearings to debate the abovementioned new regulations with those responsible for the sphere.In her ope...
The Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights Taguhi Tovmasyan alarmed the international community on the problem of not implementing the requirement of the International Court of Justice by Azerbaijan.Presenting the decision of the Court, the MP made a reference to Article...
Committee Endorses Amendments to Law on Physical Culture and Sport
The deputy of the Civil Contract faction Sisak Gabrielyan proposes amendments to the law on Physical Culture and Sport with the need to apply the principles and norms of international law in the field of sports, as well as conditioned by the imperative to comply with the current requirements introdu...