Հարցը ծագել է գործնական դաշտից՝ համայնքների խոշորացման արդյունքում, երբ համայնքային ենթակայության մի շարք ընտանեկան բժշկության գրասենյակների տնօրենների գործունեության հետ առաջացել է օրենսդրական խնդիր: «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում նշվում է, որ համայնքային ենթակայության առաջնային օղակի տնօրենն այլ վճարովի աշխատանք չի կարող իրականացնել, սակայն «Բնակչության բուժօգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքի համապատասխան հոդվածի ենթաօրենսդրական ակտով տրված է բացառություն, որտեղ նշված է, որ բժիշկը կարող է նաեւ տնօրենի աշխատանքը կատարել. ասել է ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը փետրվարի 24-ին հրավիրված աշխատանքային քննարկման ժամանակ:
Նրա խոսքով առկա է օրենսդրական խնդիր, կան հակասություններ նաեւ որոշ ենթաօրենսդրական ակտերի՝ Կառավարության որոշումների հետ:
Նարեկ Զեյնալյանը տեղեկացրել է, որ համայնքների խոշորացման հետեւանքով մարզերում գործող առողջության առաջնային պահպանման կենտրոնները՝ գյուղական ամբուլատորիա, ընտանեկան բժշկության կենտրոններ, պոլիկլինիկաներ, որոնց մի մասը մնացել է պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություն, իսկ մյուս մասը վերածվել է համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպության, նրանց կարգավորումները տարբեր են, այնինչ պետք է դաշտը լինի միասնական եւ ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դրված:
Քննարկմանը մասնակցել են Առողջապահության ու Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունների ներկայացուցիչներ:
Առողջապահության փոխնախարար Արտակ Ջումայանը, ի պատասխան Նարեկ Զեյնալյանի հարցի, տեղեկացրել է, որ մարզային առաջնային օղակի հետ կապված գործում է միասնական մոտեցում: Ըստ Նարեկ Զեյնալյանի՝ առաջնային օղակը պետք է տրվի համայնքներին, քանի որ համայնքներն ունեն նախատեսված բյուջե ՀՈԱԿ-ների մասով:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ նաեւ «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին» օրենքում ՀՈԱԿ-ների տնօրենների մրցույթի կարգի հետ կապված կան  խնդիրներ. անհրաժեշտ է հստակեցնել մրցույթի մասնակիցների պահանջները:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության տեղական ինքնակառավարման հարցերի համակարգման բաժնի պետ Կարեն Բակոյանը տեղեկացրել է, որ  լավագույն փորձն արձանագրվում է ՀՈԱԿ-ներում: Նրա խոսքով, երբ հստակեցվեն, թե որ լիազորություններն են անցնում համայնքներին, իրավական դաշտը կհամապատասխանեցվի գործող իրականությանը:
Ամփոփելով աշխատանքային քննարկումը՝ Նարեկ Զեյնալյանն արձանագրել է, որ երկու նախարարությունները համամիտ են, որ «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում ավելացվի, որ այս ոլորտը կարգավորվում է «Բնակչության բուժօգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքով եւ ենթաօրենսդրական ակտերով:
Հայաստանը հավատում է, որ միայն խաղաղ երկխոսությունը կարող է լուծել խնդիրները եւ կայունություն հաստատել մեր տարածաշրջանում. Սարգիս Խանդանյան
ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին: Վեհաժողովում փետրվարի 24-ին ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը: Իր ...
Առաջարկվում է փոփոխել Աշխատանքային օրենսգրքի ավելի քան 120 հոդված. Կառավարության ներկայացրած մեծամասշտաբ բարեփոխումը քննարկվել է խորհրդարանական լսումների ընթացքում
Գործադիրը մի շարք առանցքային փոփոխություններ եւ լրացումներ է նախաձեռնել Աշխատանքային օրենսգրքում ու հարակից օրենքներում: ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը վերոնշյալ նոր կարգավորումները ոլորտի պատասխանատուների հետ քննարկելու նպատակով փետրվարի 24-ին կազմակերպել է խորհրդարանական լ...
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն ահազանգել է միջազգային հանրությանը` Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը չկատարելու խնդրով: Ներկայացնելով Դատարանի որոշումը` պատգամավորը հղում է արել  Արդարադատութ...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններին
Սպորտի բնագավառում միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի կիրառման անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաեւ ոլորտին ներկայացվող արդի պահանջներին համապատասխանելու հրամայականով պայմանավորված` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը փոփոխություններ է առաջարկում «Ֆիզիկական կուլտու...
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնած խորհրդարանական լսումների ուղիղ հեռարձակումը:...

“Вопрос возник в практическом поле вследствие   укрупнения общин, когда выявилась законодательная проблема с деятельностью директоров ряда офисов семейной медицины муниципального подчинения. В законе “О государственных некоммерческих организациях” указано, что директор первичного звена общинного подчинения не может выполнять иную оплачиваемую работу, но исключение сделано подзаконным актом соответствующей статьи закона “О медицинской помощи и обслуживании населения”, где указано, что врач может выполнять также директорскую работу”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Н.Зейналян в ходе созванного 24 февраля рабочего обсуждения.
По его словам, налицо законодательная проблема, есть также противоречия с некоторыми подзаконными актами – решениями правительства.
Н.Зейналян отметил, что вследствие укрупнения общин положения действующих в областях страны   центров первичной медико-санитарной помощи (сельские амбулатории, центры семейной медицины, поликлиники), часть которых осталась государственной некоммерческой организацией, а другая – перешла в общинные некоммерческие организации, оказались различными, в то время как поле должно быть единым, поставленным на институциональные основы.
В обсуждении приняли участие представители министерств здравоохранения и территориального управления и инфраструктур.
По повестке выступили и ответили на интересующие депутатов вопросы заместитель министра здравоохранения А.Джумаян, начальник отдела по координации местного самоуправления Министерства территориального управления и инфраструктур К.Бакоян.
Подводя итоги рабочего обсуждения, Н.Зейналян констатировал, что два указанных министерства согласны с дополнением закона “О государственных некоммерческих организациях”, что данная сфера регулируется законом “О медицинской помощи и обслуживании населения” и подзаконными актами.
С.Ханданян: “Армения верит, что только мирный диалог может решить проблемы и установить стабильность в нашем регионе”
Делегация НС приняла участие в зимней сессии ПА ОБСЕ.24 февраля на Ассамблее выступил глава делегации НС, депутат фракции "Гражданский договор” С.Ханданян:"Г-жа Председатель,в ходе вчерашних прений, когда члены Ассамблеи коснулись незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора и необходимости ...
Представленная правительством масштабная реформа обсуждена на парламентских слушаниях: предлагается изменить более 120 статей ТК
Исполнительная власть инициировала ряд ключевых изменений и дополнений в Трудовой кодекс (ТК) и смежные законы. 24 февраля Постоянная комиссия НС по труду и социальным вопросам организовала парламентские слушания по новым положениям ТК для обсуждения с кураторами сферы. Председатель профильной комис...
Тревожный сигнал: почему не выполняется решение Гаагского суда?
Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян оповестила международное сообщество о невыполнении Азербайджаном требования Международного суда юстиции.Представляя решение Суда, депутат сослалась на ст.59 Устава Международного Суда юстиции, согласно кот...
Положительное заключение комиссии по изменениям в законе “О физической культуре и спорте”
В связи с необходимостью применения принципов и норм международного права в сфере спорта, а также императивом соблюдения предъявляемых современных требований, депутат фракции "Гражданский договор" С.Габриелян предлагает внести изменения в закон “О физической культуре и спорте”.Инициатива также обусл...