Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանին
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին:
Շնորհավորելով պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Ռուբեն Ռուբինյանը համոզմունք է հայտնել, որ Քրիստինա Քվինին իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-ամերիկյան համագործակցության խորացմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ գործընկերային եւ բարեկամական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: Նշվել է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերություններում կարեւոր տեղ է զբաղեցնում միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափը:
Ներկայացնելով իրավիճակը տարածաշրջանում` Ռուբեն Ռուբինյանը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումն անհապաղ դադարեցնելու եւ Ադրբեջանի ագրեսիվ ու ռազմատենչ քաղաքականությունը զսպելու հրամայականի մասին:
Դեսպանն արժեւորել է հայ-ամերիկյան համագործակցության խորացումը, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը:
Մարտի 1-ին` ժամը 13:30-ին, ԱԺ 334 դահլիճում տեղի կունենա ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամուլի ասուլիսը:...
ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում կընդգրկվի 19 հարց
Ազգային ժողովի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ փետրվարի 27-ին տեղի է ունեցել ԱԺ խորհրդի նիստը: Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու եւ փետրվարի 28-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել է նաեւ հերթա...
Շարունակելու ենք աշխատել միջազգային գործընկերների հետ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման եւ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման շուրջ. խորհրդարանում հյուրընկալվել է Լյուքսեմբուրգի պատվիրակությունը
Լյուքսեմբուրգը եղել եւ մնում է կարեւոր գործընկեր Հայաստանի համար: Մենք վճռական ենք մեր եվրոպացի գործընկերների հետ ընդլայնելու եւ խորացնելու հարաբերությունները թե՛ երկկողմ, թե՛ ԵՄ շրջանակներում: Մեր երկիրը կարեւորում է Լյուքսեմբուրգի հետ փոխգործակցությունը նաեւ ժողովրդավարության հաստատման եւ մարդու ի...
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ Ազգային անվտանգության մարմիններում առաջարկվում է ներդնել ատեստավորման նոր համակարգ
Նախաձեռնության նպատակն Ազգային անվտանգության մարմիններում ատեստավորման նոր համակարգի ներդնումն է, դրա արդյունքում առավել բարձր վարձատրության նախատեսումը, ինչպես նաեւ ծառայողների մասնագիտական պատրաստվածության պատշաճ մակարդակի ապահովումը: Այս մասին ասել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինին: Շնորհավորելով արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նրա առաքելության իրականացման ընթացքում հայ-ամերիկյան հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ ու ընդլայնվել: Հ...
Առաջարկվում է փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում, որի ընդունման արդյունքում  նախատեսվում է դատախազներին վճարել ամսական հավելում` պաշտոնային դրույքաչափի իննսուներկու տոկոսի չափով: Այս մասին հայտ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի բյուրոյի փոխնախագահ, խորհրդարանի փոխխոսնակ Ջունա Բերնարդի գլխավորած պատվիրակությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Եվրոպայում Լյուքսեմբուրգը Հայաստանի համար կարեւոր եւ վստահելի գ...
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել «Պետական գաղտնիքի մասին» եւ կից օրենսդրական փաթեթին
Նախագծով առաջարկվում է պետական գաղտնիք պարունակող հատուկ կարեւորության եւ հույժ գաղտնի տեղեկությունների պահպանության համար սահմանել առավել երկար պահպանման ժամկետներ: Մասնավորապես, առաջարկվում է գործող 30 տարվա փոխարեն պետական գաղտնիք պարունակող հատուկ կարեւորության տեղեկությունների պահպանման ժամկետը...
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգել են Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով կազմակերպված հայ բնակչության ջարդերի զոհերի հիշատակը: Ոճրագործությունը տեղի է ունեցել 1988 թվականի փետրվարի...
Համաձայնագրի նպատակը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինների միջեւ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցության խթանումն է: Այս մասին ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գեւորգ Մանթաշյանը` Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշ...
1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը Սումգայիթում իրականացված հայերի ջարդերի 35-րդ տարելիցին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ու Անվտանգության խորհրդի անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տու...

Р.Рубинян принял новоназначенного посла США в Армении
27 февраля вице-спикер НС Р.Рубинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла США в РА Кристину Куинн.
Поздравив со вступлением в должность, Р.Рубинян выразил уверенность, что Кристина Куинн своей деятельностью будет способствовать углублению армяно-американского сотрудничества.
На встрече обсуждены вопросы двустороннего партнерства и дружественных связей. Отмечено, что формат межпарламентского сотрудничества занимает важное место в армяно-американских отношениях.
Представляя ситуацию в регионе, Р.Рубинян коснулся необходимости немедленно прекратить незаконное блокирование Азербайджаном Лачинского коридора, обуздать агрессивную и воинственную политику Азербайджана.
Посол высоко оценила углубление армяно-американского сотрудничества, установление мира в регионе.
Состоялся обмен мнениями по процессу нормализации отношений Армения – Турция.
1 марта, в 13:30, в зале НС 334 состоится пресс-конференция делегации НС РА в ПА ОБСЕ....
В проекте повестки дня очередных заседаний НС – 19 вопросов
27 февраля состоялось заседание Совета НС, которое вел Председатель НС Ален Симонян.Обсуждены и утверждены проекты дополнений в повестку дня пятой сессии НС восьмого созыва и в повестку дня созываемых 28 февраля очередных заседаний. Также определен порядок обсуждения повесточных вопросов очередных з...
Делегация Люксембурга - в парламенте: “Мы продолжим работу с международными партнерами по разблокированию Лачинского коридора и установлению мира в регионе”
“Люксембург был и остается важным партнером Армении. Мы полны решимости расширять и углублять отношения с нашими европейскими партнерами как на двусторонней основе, так и в рамках ЕС. Наша страна придает большое значение сотрудничеству с Люксембургом также в контексте установления демократии и защит...
Законодательной инициативой внедряется новая система аттестации в органах национальной безопасности
“Цель инициативы – внедрение новой системы аттестации в органах национальной безопасности, в итоге – обеспечение более высокой заработной платы, а также должного уровня профессиональной подготовки сотрудников”, - отметил заместитель директора Службы национальной безопасности (СНБ) А.Симонян.27 февра...
27 февраля Председатель НС Ален Симонян принял новоназначенного посла США в Армении Кристину Куинн. Поздравляя Чрезвычайного и Полномочного посла, спикер НС выразил уверенность, что в ходе ее миссии армяно-американские отношения будут продолжать развиваться и расширяться.Спикер НС отметил, что Соеди...
“Предлагается внести изменения и дополнения в закон “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы”, в результате чего прокурорам намечается ежемесячно выплачивать доплату в размере 92% официальной ставки”, - сообщил заместитель министра юстиции Л.Балян...
27 февраля Председатель НС Ален Симонян принял делегацию во главе с заместителем председателя бюро Палаты депутатов Люксембурга, вице-спикером парламента Джуной Бернард.Председатель НС отметил, что в Европе Люксембург является важным и надежным партнером и дружественной страной для Армении, и весьма...
Во втором чтении обсуждены с положительным заключением закон “О государственной тайне” и прилагаемый пакет проектов
“Проектом предлагается установить более длительные сроки хранения содержащих государственную тайну особо важных и совершенно секретных сведений. В частности, вместо нынешних 30 лет предлагается установить срок хранения сведений особой важности, содержащих гостайну, в 40 лет. Предлагается установить ...
Члены Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам почтили минутой молчания память жертв погромов армянского населения 27-29 февраля 1988 г., организованных азербайджанскими властями на государственном уровне в городе Сумгаите Азербайджанской ССР. Во втором чтении комиссия обсудила пак...
“Цель соглашения – содействие сотрудничеству между компетентными органами РА и РФ в сфере обеспечения информационной безопасности”, - отметил первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Г.Манташян 27 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, п...
В 35-ю годовщину армянских погромов в Сумгаите 27-29 февраля 1988 г. Председатель НС А.Симонян, Президент Республики В.Хачатурян и члены Совета Безопасности во главе с Премьер-министром Н.Пашиняном посетили мемориал в Цицернакаберде и почтили память жертв преступления.Высокие должностные лица возлож...