Նախագծով առաջարկվում է կանոնակարգել աղբի հետ կապված գործունեությունը, այդ թվում՝ աղբի հավաքման, տեսակավորման, օգտահանման, վնասազերծման, վերամշակման եւ բնապահպանական, սանիտարական եւ քաղաքաշինական նորմերին համապատասխանող աղբավայրում դրա տեղադրման գործառույթները: Սահմանվում են վարչական տուգանքներ, որոնց կիրառումը կհանգեցնի մարդու առողջության եւ շրջակա միջավայրի վրա աղբի բացասական ազդեցությունների զգալի նվազեցման:
««Աղբահանության եւ սանիտարական մաքրման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունը խորհրդարանը քննարկել է առաջին ընթերցմամբ:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանն ի պատասխան ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանի հնչեցրած հարցի՝ հայտնել է, որ նախագծի ընդունումից հետո աղբահանության վճարների բարձրացում չի նախատեսվում:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը հետաքրքրվել է հանրապետության տարբեր վայրերում, անգամ բակերում եւ կանաչ տարածքներում տարիներով գցված մեքենաների կմախքների հարցով: Պատգամավորն առաջարկել է օրենքում ամրագրել՝ եթե մեքենայի կմախքն ինչ-որ ժամանակից ավելի գցված է, ապա ավելի մեծ տուգանքներ եւ տույժեր սահմանվեն: Համաձայնելով՝ Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ տարիներ առաջ մեքենաների կմախքների հավաքման գործընթաց նախաձեռնվել եւ իրականացվել է, ինչի արդյունքում իրավիճակը փոքր-ինչ բարելավվել էր: «Հիմա պատկերը շատ ավելի վատ է: Մեր բոլոր մայրուղիները, կարեւոր տուրիստական երթուղիները վերածվել են երկրորդային մեքենաների վաճառքի կետերի: Ընդունում եմ՝ պետք է որոշակի միջոցառումներ իրականացնենք: Իհարկե, միգուցե ոչ այս օրենքի շրջանակում, այլ ՏԻՄ-երի հետ կապված, քանի որ այստեղ խոսում ենք կոշտ կենցաղային թափոնների մասին»,- ասել է փոխնախարարը: Արձագանքելով՝ Խաչատուր Սուքիասյանը բարձրացրել է նաեւ տարիներով տարբեր վայրերում՝ բակերում, փողոցներում կայանված մեքենաների հարցը: Նրա կարծիքով չի կարելի այդ խնդիրը չլուծել:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Սերգեյ Բագրատյանը: Նախաձեռնությունը քննարկվել է ԱԺ փետրվարի 28-ի նիստում:

В проекте предлагается регламентировать деятельность, связанную с мусором, в том числе функции по сбору, сортировке, утилизации, обезвреживанию, переработке и размещению мусора на полигоне, соответствующем экологическим, санитарным и градостроительным нормам. Установлены административные штрафы, применение которых приведет к значительному снижению негативного воздействия мусора на здоровье человека и окружающую среду.
Парламент обсудил в первом чтении законодательные инициативы о внесении изменений и дополнений в закон "Об уборке мусора и саночистке" и в Кодекс РА об административных правонарушениях.
По повестке выступил основной докладчик, заместитель министра территориального управления и инфраструктур В.Тертерян. отвечая на вопрос депутата Национального Собрания "Айастан", сказал, что после принятия проекта повышения платы за вывоз мусора не планируется.
По проектам высказались также депутаты Г.Даниелян и Х.Сукиасян.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды представил депутат С.Багратян.   Инициатива обсуждалась на заседании НС 28 февраля.
28 февраля заместитель председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, депутат фракции "Гражданский договор" А.Джулакян встретилась с вице-послом Французской Республики в РА К.Касахяном.Обсуждены процессы становления демократии в Армении, представлена ​​повестка ...
28 февраля парламент начал работу очередных заседаний. Депутаты утвердили повестки дня очередных заседаний и пятой сессии НС восьмого созыва.До обсуждения вопросов повестки дня депутаты почтили минутой молчания память жертв массовых погромов армян, организованных азербайджанскими властями на государ...