Մենք բարձր ենք գնահատում հայ-մեքսիկական հարաբերությունները: Մենք բարեկամ ժողովուրդներ ենք, եւ Հայաստանը շահագրգռված է խորացնելու համագործակցությունը Մեքսիկայի հետ: Այս մասին ասել է Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը Հայաստանում Մեքսիկայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էդուարդո Վիլյեգաս Մեխիասի հետ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել մարտի 1-ին, որին մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Ալխաս Ղազարյանը, Տաթեւիկ Գասպարյանը, Թագուհի Ղազարյանը եւ ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ բարեկամական խմբի ղեկավարը շնորհավորել է նրան Հայաստանում Մեքսիկայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: Նա համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքների արդյունքում կարձանագրվի արդյունավետ փախգործակցություն:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է ներկայացնել Մեքսիկան Հայաստանում: Նա նշել է, որ հայ-մեքսիկական հարաբերությունները զարգացնելու մեծ ներուժ է տեսնում:
Բարեկամական խմբի անդամները կարեւորել են միջխորհրդարանական համագործակցությունը՝ նշելով, որ խորհրդարանական բարեկամական խմբի գործունեությունը նոր երանգներ կհաղորդի հայ-մեքսիկական հարաբերություններին:
Գուրգեն Արսենյանը գոհունակությամբ փաստել է, որ 2023 թվականի հունվարին, երբ Հայաստան էր այցելել Մեքսիկայի բարեկամական խմբի պատվիրակությունը, մի շարք հանդիպումներ են տեղի ունեցել, ձեռք են բերվել որոշ պայմանավորվածություններ: Նա հույս է հայտնել, որ այս ձեւաչափով համագործակցությունը շարունակական կլինի:
Արթուր Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել Մեքսիկայի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու համար՝ նշելով, որ նման ոճրագործությունների ճանաչումը եւ դատապարտումը կարեւոր է դրանց հետագա կանխարգելման համար: Ներկայացնելով իրավիճակը Հայաստանում եւ Արցախում՝ պատգամավորը նշել է, որ ակնկալում է նաեւ Մեքսիկայի աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման գործընթացում. այն է վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի որոշման բովանդակային բանակցություններին:
Թագուհի Ղազարյանը նշել է, որ գիտության, կրթության եւ մշակույթի բնագավառում առկա են համագործակցության մի քանի օրակարգեր, որոնք քննարկվել եւ հստակեցվել Մեքսիկայի բարեկամական խմբի պատվիրակության Հայաստան կատարած այցի ժամանակ: Նա հույս է հայտնել, որ քննարկված ծրագրերը կյանքի կկոչվեն նաեւ դեսպանի աջակցությամբ ու մասնակցությամբ:
Դեսպանը հայ-մեքսիկական հարաբերությունները զարգացնելու գործում համատեղ աշխատելու պատրաստակամություն է հայտնել:

“Мы высоко ценим армяно-мексиканские отношения. Мы дружественные страны, и Армения заинтересована в углублении сотрудничества с Мексикой”, - отметил руководитель группы дружбы Армения-Мексика Г.Арсенян в ходе встречи с Чрезвычайным и Полномочным послом Мексики в Армении Эдуардо Вильегасом Мехиасом.
1 марта во встрече приняли участие депутаты фракции "Гражданский договор" А.Казарян, Т.Гаспарян, Т.Казарян и депутат фракции "Армения" А.Хачатрян.
Приветствуя посла в парламенте, руководитель группы дружбы поздравил его с вступлением в должность. Он выразил уверенность в эффективном сотрудничестве.
Поблагодарив за теплый прием, посол отметил, что для него большая честь представлять Мексику в Армении. Он подчеркнул большой потенциал для развития армяно-мексиканских отношений.
Члены группы дружбы коснулись межпарламентского сотрудничества, отметив, что деятельность парламентской группы дружбы придаст новый импульс армяно-мексиканским отношениям.
Г.Арсенян с удовлетворением констатировал, что в январе 2023 г., в ходе визита делегации группы дружбы Мексики в Армению, проведен ряд встреч и достигнуты опредленные договоренности. Он выразил надежду, что сотрудничество в этом формате будет продолжено.
А.Хачатрян поблагодарил парламент Мексики за признание и осуждение Геноцида армян, отметив, что признание и осуждение подобных преступлений важно для их предотвращения в дальнейшем. Представляя ситуацию в Армении и Арцахе, депутат отметил, что также рассчитывает на поддержку Мексики в процессе урегулирования Нагорно-Карабахского вопроса, возвращению к предметным переговорам по определению правового статуса Арцаха.
Т.Казарян отметила, что существует несколько повесток сотрудничества в сферах науки, образования и культуры, которые были обсуждены и уточнены в ходе визита делегации группы дружбы Мексики в Армению. Она выразила надежду, что обсуждаемые программы будут реализованы при поддержке и участии посла.