Մենք բարձր ենք գնահատում հայ-մեքսիկական հարաբերությունները: Մենք բարեկամ ժողովուրդներ ենք, եւ Հայաստանը շահագրգռված է խորացնելու համագործակցությունը Մեքսիկայի հետ: Այս մասին ասել է Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը Հայաստանում Մեքսիկայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էդուարդո Վիլյեգաս Մեխիասի հետ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել մարտի 1-ին, որին մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Ալխաս Ղազարյանը, Տաթեւիկ Գասպարյանը, Թագուհի Ղազարյանը եւ ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ բարեկամական խմբի ղեկավարը շնորհավորել է նրան Հայաստանում Մեքսիկայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: Նա համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքների արդյունքում կարձանագրվի արդյունավետ փախգործակցություն:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է ներկայացնել Մեքսիկան Հայաստանում: Նա նշել է, որ հայ-մեքսիկական հարաբերությունները զարգացնելու մեծ ներուժ է տեսնում:
Բարեկամական խմբի անդամները կարեւորել են միջխորհրդարանական համագործակցությունը՝ նշելով, որ խորհրդարանական բարեկամական խմբի գործունեությունը նոր երանգներ կհաղորդի հայ-մեքսիկական հարաբերություններին:
Գուրգեն Արսենյանը գոհունակությամբ փաստել է, որ 2023 թվականի հունվարին, երբ Հայաստան էր այցելել Մեքսիկայի բարեկամական խմբի պատվիրակությունը, մի շարք հանդիպումներ են տեղի ունեցել, ձեռք են բերվել որոշ պայմանավորվածություններ: Նա հույս է հայտնել, որ այս ձեւաչափով համագործակցությունը շարունակական կլինի:
Արթուր Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել Մեքսիկայի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու համար՝ նշելով, որ նման ոճրագործությունների ճանաչումը եւ դատապարտումը կարեւոր է դրանց հետագա կանխարգելման համար: Ներկայացնելով իրավիճակը Հայաստանում եւ Արցախում՝ պատգամավորը նշել է, որ ակնկալում է նաեւ Մեքսիկայի աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման գործընթացում. այն է վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի որոշման բովանդակային բանակցություններին:
Թագուհի Ղազարյանը նշել է, որ գիտության, կրթության եւ մշակույթի բնագավառում առկա են համագործակցության մի քանի օրակարգեր, որոնք քննարկվել եւ հստակեցվել Մեքսիկայի բարեկամական խմբի պատվիրակության Հայաստան կատարած այցի ժամանակ: Նա հույս է հայտնել, որ քննարկված ծրագրերը կյանքի կկոչվեն նաեւ դեսպանի աջակցությամբ ու մասնակցությամբ:
Դեսպանը հայ-մեքսիկական հարաբերությունները զարգացնելու գործում համատեղ աշխատելու պատրաստակամություն է հայտնել:

We highly appreciate the Armenian-Mexican relations. We are friendly people, and Armenia is concerned about deepening the cooperation with Mexico. The Head of Armenia-Mexico Friendship Group Gurgen Arsenyan said this during the meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Mexico to Armenia Eduardo Villegas Megías.
The meeting was held on March 1, where the deputies of the RA NA Civil Contract Faction Alkhas Ghazaryan, Tatevik Gasparyan, Taguhi Ghazaryan and the deputy of the RA NA Armenia Faction Artur Khachatryan also took part there.
Welcoming the Ambassador in parliament, the Head of the Friendship Group Congratulated him on assuming the responsible office of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Mexico to Armenia. He expressed conviction that as a result of joint work, effective cooperation will be recorded.
Thanking for warm reception, the Ambassador noted that it was a great honor for him to represent Mexico in Armenia. He noted that he sees the Armenian-Mexican relations having great potential for development.
The members of the Friendship Group highlighted the inter-parliamentary cooperation, noting that the activities of the Parliamentary Friendship Group will give new nuances to Armenian-Mexican relations.
Gurgen Arsenyan documented that in January 2023, when the delegation of the Friendship Group pf Mexico arrived in Armenia, a number of meetings took place, some agreements were reached. He expressed hope that the cooperation in this format will be continuous.
Artur Khachatryan thanked the parliament of Mexico for recognizing and condemning the Armenian Genocide, noting that the recognition and condemnation of such crimes is important for their further prevention. Presenting the situation in Armenia and in Artsakh, the MP noted that he also expects the support of Mexico in the process of the settlement of Nagorno Karabakh issue: that is to return to the substantive negotiations of the legal status decision of Nagorno Karabakh.
Taguhi Ghazaryan noted that in the sphere of science, education and culture there are several agendas of cooperation, which were discussed and adjusted during the visit of the delegation of the Friendship Group of Mexico to Armenia. She expressed hope that the discussed programs will be brought to life also with the Ambassador’s support and participation.