ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 15-ի նիստում Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ներկայացրել է «ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» տնտեսության վերաբերյալ զեկույցը:
2022 թվականի արդյունքներով Հայաստանում վերջին 15 տարվա ընթացքում գրանցվել են տնտեսական ամենաբարձր ցուցանիշները. տնտեսական աճը կազմել է 12,6 տոկոս, այդ թվում՝ առեւտուրն ու ծառայություններն աճել են 17,7 տոկոսով, շինարարության ոլորտն աճել է 18,8 տոկոսով, արդյունաբերությունն աճել է 6,4 տոկոսով, արտահանումն աճել է 54,4 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 33,8 տոկոսով: ՀՆԱ-ն ընթացիկ գներով կազմել է 8.496.777,9 մլն ՀՀ դրամ, նախորդ տարվա միջին տարեկան գներով՝ 7.865.923,1 մլն ՀՀ դրամ:
Ըստ նախարարի՝ արտահանման աճի բարձր տեմպերով պայմանավորված՝ ծառայությունների արտահանում/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2022 թվականին կազմել է 47.07 տոկոս: «Սա ռեկորդային բարձր ցուցանիշ է»,- ասել է Վահան Քերոբյանը: Նախորդ տարվա համեմատ աճը կազմել է 12.3 տոկոս:
2022 թվականին համախառն կուտակման ցուցանիշը, այսինքն` ներդրումների ծավալը, ըստ Ֆինանսների նախարարի` կազմել է 1 տրիլիոն 648 միլիարդ դրամ, ինչը 250 միլիարդով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից:
Վահան Քերոբյանը փաստել է, որ այս պահին քննարկման փուլում է 50 ներդրումային ծրագիր:
Ըստ նախարարի՝ գործարար միջավայրում օրենսդրական բարեփոխումներ են իրականացվել:
Հաջողություններ են գրանցվել նաեւ զբոսաշրջության ոլորտում: 2023 թվականին արդեն 220.000 զբոսաշրջիկ է այցելել Հայաստան:
Տնտեսական հաջողությունների համար էական դեր են խաղացել եկամտային հարկի եւ ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի լավարկված համակարգերը: 2022 թվականի ընթացքում ֆիզիկական անձանց հիպոտեկային վարկի տոկոսների գծով վերադարձվել է 36,5 մլրդ ՀՀ դրամ եկամտային հարկ, որը 2018 թվականի ցուցանիշը գերազանցում է 31,8 մլրդ ՀՀ դրամով կամ շուրջ 680 տոկոսով, իսկ 2021 թվականի ցուցանիշը` 13,8 մլրդ ՀՀ դրամով կամ շուրջ 61 տոկոսով:
2022 թվականին շարունակվել է գրանցված աշխատատեղերի թվի աճը: Մասնավորապես, հաշվետու տարվա դեկտեմբերին, ըստ Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալների, գրանցվել է աշխատատեղերի ՀՀ պատմության բացարձակ ռեկորդ` 704 հազար աշխատատեղ: Սա շուրջ 45 հազարով կամ 6,8 տոկոսով ավելի է 2021 թվականի դեկտեմբերի նույն ցուցանիշի համեմատ:
2022 թվականին երկրորդ եռամսյակում գործազրկության մակարդակը նվազել է եւ կազմել 13 տոկոս՝ 2021 թվականի երկրորդ եռամսյակի 15,2 տոկոսի, 2021 թվականի միջին տարեկան 15,5 տոկոսի եւ 2018 թվականի միջին տարեկան 19 տոկոսի համեմատ: 2022 թվականի 3-րդ եռամսյակում գործազրկության մակարդակը կազմել է 11,6 տոկոս, որը վերջին 14 տարվա ընթացքում ամենացածր ցուցանիշն է:
ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը տեղեկացրել է, որ 2022 թվականին պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են մեկ տրիլիոն 926 միլիարդ դրամ, որը 339 միլիարդով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Պետբյուջե վերադարձի գումարը կազմել է 263 միլիարդ դրամ, որի մեջ, ըստ ՊԵԿ նախագահի, մտնում են ԱԱՀ-ի, եկամտային հարկի եւ սակավ մասով ակցիզային հարկի գծով գումարները, ինչը 78 միլիարդով ավելի է 2021 թվականի համեմատ: Ռուստամ Բադասյանի հավաստմամբ այս ամենը դրական ազդեցություն է գործել բիզնես միջավայրի վրա: Դրան նպաստել է նաեւ հիպոտեկային ծրագրով վերադարձելիությունը:
Աշխատատեղերի թիվը կազմել է 704 հազար, իսկ հաշվարկային փաստաթղթերը՝ ներառյալ ՀԳՄ-ները, 10 միլիոն դոլարի շրջանառություն են ապահովել: ՊԵԿ նախագահը խոսել է ոլորտում իրականացված բարեփոխումներից, հատկապես ընդգծվել են հարկային եւ մաքսային ոլորտներում կառավարման եւ վարչարարության բարեփոխումները:
Նշվել է, որ 1000 խոշոր հարկ վճարողների վճարված հարկերի ընդհանուր մեծությունը կազմել է շուրջ 1,5 տրլն ՀՀ դրամ կամ ընդհանուր հարկային եկամուտների շուրջ 78 տոկոսը, որը 32 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշից:
2022 թվականի մակարդակն անհամեմատ բարձր է ոչ միայն 2021 թվականի, այլ նաեւ դրան նախորդող, այդ թվում՝ տնտեսական առումով առավել բարենպաստ կամ մինչճգնաժամային համարվող ժամանակահատվածի նկատմամբ: Շուրջ 212,3 մլրդ ՀՀ դրամով կամ 32 տոկոսով ավելացել է հարկային վճարումների ընդհանուր ծավալը 100 խոշոր հարկատուների մասով:

15 марта на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам министр экономики В.Керобян представил доклад "О ходе и итогах исполнения в 2022 г. программы Правительства РА (2021-2026)”.
По итогам 2022 г. в Армении зафиксированы самые высокие экономические показатели за последние 15 лет – экономический рост составил 12,6%, в том числе торговля и услуги увеличились на 17,7%, строительный сектор – на   18,8%, промышленность – на 6,4%, экспорт – на   54,4%, импорт – на 33,8%, ВВП в текущих ценах составил 8.496.777,9 млн драмов, в среднегодовых ценах предыдущего года – 7.865.923,1 млн драмов.
По словам министра, благодаря высоким темпам роста экспорта соотношение экспортных услуг к ВВП в 2022 г. составило 47,07%. "Это рекордно высокий показатель, - подчеркнул В.Керобян. - По сравнению с предыдущим годом рост составил 12,3%”.
В 2022 г. показатель валового накопления, т.е. объем инвестиций, по данным министра финансов, составил 1 трлн 648 млрд драмов, что на 250 млрд больше показателя предыдущего года.
В.Керобян сообщил, что в настоящее время обсуждаются 50 инвестиционных проектов.
По его словам, в бизнес-среде проведены законодательные реформы.
Усовершенствованные системы подоходного налога и возврата налога на добавленную стоимость сыграли значительную роль в экономическом успехе. В течение 2022 г. по процентам по ипотечным кредитам физических лиц было возвращено 36,5 млрд драмов подоходного налога, что превышает показатель 2018 г. на 31,8 млрд драмов, или около 680 %, а показатель 2021 г. - на 13,8 млрд драмов, или около 61%.
В 2022 г. количество зарегистрированных рабочих мест продолжало расти. В частности, в декабре отчетного года, по данным Комитета государственных доходов (КГД), был зарегистрирован абсолютный рекорд рабочих мест в истории РА - 704 тыс. Это примерно на 45 тысяч, или 6,8 %, больше аналогичного показателя декабря 2021 г.
Председатель КГД Р.Бадасян сообщил, что в 2022 г. доходы государственного бюджета составили 1 трлн 926 млрд драмов, что на 339 млрд больше прошлогоднего показателя. Сумма, возвращенная в госбюджет, составила 263 млрд драмов, куда входят НДС, подоходный налог и в меньшей степени акцизный налог, что на 78 млрд больше, чем в 2021 г. По Бадасяну, все это положительно сказалось на бизнес-среде. Помогла и возвратность ипотечной программы.
Количество рабочих мест составило 704 тыс., а расчетные документы обеспечили оборот в 10 млн долларов. Председатель КГД коснулся перемен в структуре, особо отметив реформы управления и администрирования в налоговой и таможенной сферах.
Отмечено, что общая сумма налогов, уплаченных 1000 крупными налогоплательщиками, составила около 1,5 трлн драмов, или около 78% от общих налоговых поступлений, что на 32% больше соответствующего показателя предыдущего года.
Уровень 2022 г. несравненно выше не только по сравнению с 2021 г., но и с предшествующим ему периодом, в том числе наиболее благоприятным или предкризисным в экономическом отношении периодом. Общий объем налоговых платежей по 100 крупным налогоплательщикам увеличился на 212,3 млрд драмов, или на 32%.