Համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության 2024թ. բյուջետային գործընթացը սկսելու մասին» Վարչապետի 26.01.2023թ. N 86-Ա որոշման հավելվածով հաստատված ժամանակացույցի` ներկայացվում է ՀՀ Ազգային ժողովի 2024-2026թթ. ՄԺԾԾ (ներառյալ 2024թ. բյուջեի) հայտը:
Համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության 2024թ. բյուջետային գործընթացը սկսելու մասին» Վարչապետի 26.01.2023թ. N 86-Ա որոշման հավելվածով հաստատված ժամանակացույցի` ներկայացվում է ՀՀ Ազգային ժողովի 2024-2026թթ. ՄԺԾԾ (ներառյալ 2024թ. բյուջեի) հայտը: Առաջարկվում է Աշխատանքային օրենսգրքի 266 հոդվածից խմբագրել 122-ը. հարցը քննարկվել է ԱԺ նիստում Նախագծի մշակման աշխատանքները սկսվել են դեռեւս 2019 թվականից: Աշխատանքային օրենսգրքի 266 հոդվածից առաջարկվում է խմբագրել 122-ը. ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը մարտի 21-ի ԱԺ հերթական նիստում՝ Աշխատանքային օրենսգրքում եւ կից օրենքներում փոփոխություններ ու լր... Փոփոխություններ են առաջարկվում «Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի մասին» օրենքում «Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի մասին» օրենքում համապատասխան փոփոխություններով հստակ կամրագրվեն ներկայացուցչի մի շարք լիազորություններ, մասնավորապես, Եվրոպական դատարան եւ Արդարադատության միջազգային դատարան ժամանակավոր կամ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու մասին դիմումներ ներկայացնելու հետ կապ... Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ Խորհրդարանը մարտի 21-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: ««Արդյունաբերական քաղաքականության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը մշակվել է Կառավարությանը համապատասխան ծրագրեր ընդունելու եւ իրականացնելու լիազորող նորմ սահմանելու նպատակով: Հարցը... Օրենսդրական նախաձեռնությամբ փաստացի արգելվում է երրորդ, չորրորդ, հինգերորդ դասի հրագործական արտադրատեսակների ներմուծումը, կիրառումը եւ վաճառքը Առաջարկվող փոփոխություններով եւ լրացումներով հրագործական արտադրատեսակների ներկրումը, պահեստավորումը, կիրառումը կբերվի լիցենզավորման դաշտ, ինչը հնարավորություն կտա վերահսկողության ավելի գործուն միջոցներ ձեռնարկելու եւ լիցենզիաների տրամադրման ելակետային չափորոշիչներ եւ պարտադիր պահանջներ սահմանելու հա... Ծավալուն փոփոխություններ «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» օրենքում Նշանակալի փոփոխություններ են տեղի ունեցել, կարելի է ասել՝ օրենքը նոր խմբագրությամբ է շարադրվել. ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը՝ առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին... Առաջարկվող կարգավորումներով նպաստավոր հարկային միջավայր կձեւավորվի ոսկու համաձուլվածքի զտարկման գործընթացի համար Օրենսդրական նոր կարգավորումների նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունում ոսկու խտանյութի, նաեւ համաձուլվածքի հետագա վերամշակման, այդ թվում՝ զտարկման համար նպաստավոր հարկային միջավայր ձեւավորելը: Գործադիրը փոփոխություն եւ լրացում է առաջարկում Հարկային օրենսգրքում: Ներկայացելով գործող կարգավորումները՝ Հ... Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւը քայլ էր՝ խթանելու ճանաչման գործընթացն ամբողջ աշխարհում. Տաբեա Ռյոսների գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր Խորապես ցնցված եւ հուզված եմ այն տառապանքից, որ կրել է հայ ժողովուրդը: Կարծում եմ, որ մենք, Եվրոպայում ականատես լինելով բազմաթիվ ցեղասպանությունների, պետք է մշտապես հասարակության ներսում զարգացնենք հիշողության մշակույթը եւ միշտ խոսենք այդ մասին: Դրա վառ վկայություններից մեկը Բունդեսթագում Հայո... Նախատեսվում է էականորեն կրճատել Կադաստրի կոմիտեի սպասարկման գրասենյակ ընդունվող դիմումների քանակը՝ դրանց մի մասը դարձնելով թվային Բարեփոխումներով առաջարկում ենք փոփոխություններ կատարել մի շարք ոլորտներում, որոնց արդյունքում թվայնացում եւ թվային վերափոխում կիրականացվի: Մասնավորապես, նախատեսվում է համապատասխան իրավակարգավորումներով համապատասխան պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, նոտարների կողմից ներկայացվող եւ ... Նախագծի ընդունումը կնպաստի Հայաստանում բժշկական օգնության եւ սպասարկման որակի բարելավմանը Նախագծի ընդունումը կնպաստի Հայաստանում բժշկական օգնության եւ սպասարկման որակի բարելավմանը: Ըստ նախագծի՝ բժշկական կազմակերպությունների լիցենզավորումը կիրականացվի պարբերաբար. յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ կազմակերպությունը պետք է հավաստի, որ համապատասխանում է տվյալ պահին առկա լիցենզավորման բոլոր պահանջներ... Գործունեության որոշ տեսակներ կազատվեն ծանուցման պահանջից. օրենսդրական առաջարկը քննարկվել է ԱԺ նիստում Կառավարությունը գործունեության որոշակի տեսակներով զբաղվելու պարագայում առաջարկում է կրճատել ու պարզեցնել վարչարարությունը, ծանուցման ենթակա մի շարք գործունեության տեսակներով զբաղվող տնտեսվարողներին աջակցել, նպաստել այդ ոլորտների զարգացմանը: Այդ նպատակով առաջարկվում են փոփոխություններ ու լրացումներ «... Խորհրդարանը սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը. «Հայաստան» խմբակցության հայտարարության նախագիծը չի ընդգրկվել ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի օրակարգում ՀՀ Ազգային ժողովը մարտի 21-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը` հաստատելով ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերը: Խորհրդարանը քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարությունն «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության... |

Issue Debated at NA Sitting: It is Proposed to Edit 122 of 266 Articles of Labor Code The draft development works started in 2019. It is proposed to edit 122 out of 266 articles of the Labor Code: the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan said at the NA regular sitting during the debate of the legislative package designing amendments and addenda to the Labor C...
Amendments Proposed to Law on Representative on International Legal Matters A number of powers of the representative will be clearly stipulated with appropriate amendments to the Law on the Representative on International Legal Matters, in particular, regarding submitting applications to the European Court and the International Court of Justice to apply temporary or interim...
National Assembly Debates a Number of Legislative Initiatives in the Second Reading At March 21 sitting, the parliament in the second reading debated a number of legislative initiatives.The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan presented the bill on Making Addendum to the law on Industrial Policy.The Deputy Minister of Economy Rafael Gevorgyan introduced the amendments to the RA la...
Legislative Initiative Actually Prohibits Import, Use and Sale of Explosives of Third, Fourth, and Fifth Class The import, storage, and use of explosives will be brought into the licensing field with the proposed amendments and addenda, which will provide an opportunity to take more effective control measures and to define basic standards and mandatory requirements for issuing licenses.The draft law on Makin...
Extensive Amendments to the Law on Assessment and Examination of the Impact on Environment Significant amendments took place, one may say that the law was written with new edition: the RA Minister of Environment Hakob Simidyan said, presenting for debate in the first reading the draft on Amending the RA law on Assessment and Examination of the Impact on Environment and the enclosed legisl...
Proposed Regulations to Create a Favorable Tax Environment for Gold Alloy Refining Process The aim of the new legislative regulations is to create a favorable tax environment for the gold concentrate, further processing of the alloy, including refining, in the Republic of Armenia. The executive body proposes amendment and addendum to the Tax Code.Presenting the current regulations, the RA...
Delegation Led by Tabea Rößner Visits Tsitsernakaberd Memorial Complex: In Bundestag Resolution on Recognizing the Armenian Genocide Was a Step to Boost the Recognition Process in the Whole World I am deeply shocked and excited by the Armenian people’s suffering. I think that we, witnessing many genocides in Europe, should always develop in the society the culture of memory and always speak about that. One of its vivid testimonies is the resolution on recognizing the Armenian Genocide in the...
It is Designed to Essentially Reduce the Quantity of the Applications Being Accepted in Cadastre Committee Service Office, Making Part of Them Digital We propose with the reforms to amend in a number of spheres, where as a result, digitalization and digital transformation will be carried out. In particular, it is designed to submit the legal approving documents being presented, ratified and approved by relevant state and local self-Government bodi...
Draft Adoption to Promote Improving Quality of Medical Care and Service in Armenia The draft adaption will promote improving the quality of medical care and service in Armenia. According to the draft, licensing of medical organizations will be carried out regularly: every 5 years, the organization must certify that it meets all current licensing requirements. The RA Minister of He...
Legislative Proposal Debated at NA Sitting: Some Kinds of Activity to Exempt from Notification Requirement In case of being engaged with certain kinds of the activity, the Government proposes to reduce and simplify the administration, to support the entities being engaged with kinds of a series of activity subject to notification and promote the development of those spheres. Amendments and addenda to the...
Draft Statement of Armenia Faction Not Included in Agenda of Fifth Session of Eighth Convocation: Parliament Starts Work of Regular Sittings On March 21, the RA National Assembly started the work of regular sittings by approving the agendas of the RA NA fifth session of the eighth convocation and regular sittings.The Parliament debated the draft statement of the RA National Assembly authored by the NA Armenia Faction on military-politica... |