Կառավարության հեղինակած ««Թմրամիջոցների եւ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթով առաջարկվող իրավակարգավորումների անհրաժեշտությունը պայմանավորված է անձանց իրավունքների, օրինական շահերի, բարքերի եւ առողջության պաշտպանության, պետության պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովմամբ:
ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը հիշեցրել է, որ սույն թվականի փետրվարի 1-ին օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումը մշտական հանձնաժողովի նիստում հետաձգվել է մինչեւ երկամսյա ժամկետով: Այդ ընթացքում պատգամավորների կողմից գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացվել:
Հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանի բանավոր առաջարկը վերաբերել է լիցենզավորման ժամկետը մեկի փոխարեն երկու տարի սահմանելուն: Պատգամավորը բարձրաձայնել է առաջարկությունը: Հիմնական զեկուցողը փաստել է, որ այն առաջիկայում կդառնա քննարկման առարկա:
Օրինագծերը քննարկվել են ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մարտի 27-ի արտահերթ նիստում:
Նախագծով առկա է բովանդակային փոփոխություն, որը վերաբերում է աշխարհագրական նշումներին: Նախորդ ներկայացված նախագծով առաջարկվել էր, եթե աշխարհագրական նշումները ներառված են ապրանքային նշանի մեջ եւ պաշտպանություն են ստանձնել Հայաստանում կամ Հայաստանից դուրս, նման հայտերը մերժել: Ներկա կարգավորումներով եթ...
Հավատարմագրման ոլորտը, հանդիսանալով որակի ենթակառուցվածքի համակարգի բաղկացուցիչ մաս, էական ազդեցություն ունի ՀՀ տնտեսական զարգացման վրա: Հավատարմագրումը հանրային շահերը ներկայացնող ծառայություն է, որը նպաստում է առեւտրում տեխնիկական խոչընդոտների վերացմանը, համապատասխանության գնահատման գործունեության...

The necessity of the legal interests being proposed by the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on Narcotic Drugs and Psychotropic Substances and on Amending the RA Code on Administrative Offences is conditioned by protection of the persons’ rights, legal interests, manners and health, protection and security of the state.
The RA First Deputy of Health Lena Nanushyan reminded that on February 1 of the same year, the debate of the package of drafts was postponed at the sitting of the Standing Committee up to two-month term. During that period, proposals in written form were not presented by the MPs.
The oral proposal of the Committee member Tsovinar Vardanyan referred to setting two years for licensing term. The deputy voiced the proposal. The key rapporteur documented that it will become a matter of debate in the near future.
The bills were debated at March 27 extraordinary sitting of the NA Standing Committee on NA Standing Committee on Economic Affairs.
The draft contains a substantive amendment regarding geographical indications. According to the previous draft, it was proposed that if the geographical indications are included in the trademark and have taken protection in Armenia or outside of Armenia, such applications should be rejected: the RA ...
The accreditation sector, being an integral part of the quality infrastructure system, has a significant impact on the economic development of the RA. Accreditation is a service representing public interests, which promotes the elimination of technical barriers to trade, to increase consumer confide...