Ռուստամ Բաքոյանը հանդիպել է Հանովերի Եզդիական ակադեմիայի ներկայացուցիչների հետ
Հանովերի Եզդիական ակադեմիան մեծ առաքելություն եւ խորհուրդ ունեցող կառույց է, իսկ նպատակը եզդի ժողովրդի ինքնության պահպանումն է. պատմական անհրաժեշտություն եւ ժամանակի հրամայական: Մարտի 30-ին այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը ԳԴՀ Հանովեր քաղաքի Եզդիական ակադեմիայի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում:
Ծանոթանալով Եզդիական ակադեմիայի գործունեությանը, իրականացվող բազմաբնույթ ծրագրերին ու նախաձեռնություններին՝ Ռուստամ Բաքոյանը համոզմունք է հայտնել, որ իր գործունեությամբ կառույցը մեծ ներդրում կունենա եզդի ժողովրդի համազգային նպատակների ու երազանքների իրականացման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով Ռուստամ Բաքոյանին ջերմ ընդունելության եւ խոսքերի համար՝ Հանովերի Եզդիական ակադեմիայի ներկայացուցիչները կարեւորել են համագործակցությունը Հայաստանի եզդիական համայնքի հետ: Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ համագործակցությունը կընդլայնի ծրագրերի իրականացման շրջանակը:
Անդրադառնալով 2014 թվականին Սինջարի եզդիների նկատմամբ իրագործված ցեղասպանությանը` պատգամավորը նշել է, որ այն իր ծանրակշիռ ազդեցությունն է ունեցել եւ այսօր էլ ունի եզդի ժողովրդի ոչ միայն ֆիզիկական, այլեւ հոգեգիտակցական, կրթական ու մշակութային կյանքի վրա: «Այսօր էլ եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվում են ծայրագույն միջազգային հանցագործություններ` թույլ չտալով իրականացնել իրենց բնական ու անօտարելի իրավունքները` ապրելու բնական իրավունքից մինչեւ կրթության անօտարելի իրավունք: Այս օրերին էլ բազմաթիվ եզդիներ գոյատեւում են ճամբարներում, անմարդկային պայմաններում` մաքառելով հանուն իրենց ֆիզիկական գոյության ու ապագայի»,- ասել է Ռուստամ Բաքոյանը՝ ընդգծելով գիտության եւ կրթության ազգապահպան դերը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը մարտի 30-ին Ազգային ժողովում ընդունել է Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցին: Կողմերը քննարկել են Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը, Ադրբեջանի հետ ընթացող խաղաղության գործընթացը եւ ա...

Rustam Bakoyan meets with representatives of Hanover Yazidi Academy
Hanover Yazidi Academy is a structure with a big mission, and the aim is to preserve the identity of the Yazidi people: historical necessity and imperative of time. The RA NA deputy of the Civil Contract Faction Rustam Bakoyan said this during the meeting with the representatives of Hanover Yazidi Academy of the Federal Republic of Germany (FRG) On March 30.
Getting acquainted with the activity of the Yazidi Academy, the various programmes and initiatives implemented, Rustam Bakoyan expressed conviction that the structure will make a great contribution to the realization of the nationwide goals and dreams of the Yazidi people with its activity.
Expressing gratitude to Rustam Bakoyan for his warm welcome and words, the representatives of Hanover Yazidi Academy highlighted the importance of cooperation with the Yazidi community of Armenia. They expressed conviction that cooperation will expand the scope of implementation of programmes.
Touching upon the genocide committed against the Yazidis of Sinjar in 2014, the deputy noted that it had a weighty impact and still has today on the Yazidi people’s not only physical, but also psychological, educational and cultural life. “Even today, extreme international crimes are being committed against the Yazidi people, preventing them from realizing their natural and inalienable rights, from the natural right to life to the inalienable right to education. Even these days, many Yazidis survive in camps, in inhumane conditions, struggling for their physical existence and future,” Rustam Bakoyan said, underscoring the role of science and education as national guards.
On March 30, the Head of the RA NA Civil Contract Faction Hayk Konjoryan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Swiss Confederation Lukas Rosenkranz.in the National Assembly.The sides discussed the security situation created around Armenia, the peace process going on with Azerb...