Ռուստամ Բաքոյանը հանդիպել է Հանովերի Եզդիական ակադեմիայի ներկայացուցիչների հետ
Հանովերի Եզդիական ակադեմիան մեծ առաքելություն եւ խորհուրդ ունեցող կառույց է, իսկ նպատակը եզդի ժողովրդի ինքնության պահպանումն է. պատմական անհրաժեշտություն եւ ժամանակի հրամայական: Մարտի 30-ին այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը ԳԴՀ Հանովեր քաղաքի Եզդիական ակադեմիայի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում:
Ծանոթանալով Եզդիական ակադեմիայի գործունեությանը, իրականացվող բազմաբնույթ ծրագրերին ու նախաձեռնություններին՝ Ռուստամ Բաքոյանը համոզմունք է հայտնել, որ իր գործունեությամբ կառույցը մեծ ներդրում կունենա եզդի ժողովրդի համազգային նպատակների ու երազանքների իրականացման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով Ռուստամ Բաքոյանին ջերմ ընդունելության եւ խոսքերի համար՝ Հանովերի Եզդիական ակադեմիայի ներկայացուցիչները կարեւորել են համագործակցությունը Հայաստանի եզդիական համայնքի հետ: Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ համագործակցությունը կընդլայնի ծրագրերի իրականացման շրջանակը:
Անդրադառնալով 2014 թվականին Սինջարի եզդիների նկատմամբ իրագործված ցեղասպանությանը` պատգամավորը նշել է, որ այն իր ծանրակշիռ ազդեցությունն է ունեցել եւ այսօր էլ ունի եզդի ժողովրդի ոչ միայն ֆիզիկական, այլեւ հոգեգիտակցական, կրթական ու մշակութային կյանքի վրա: «Այսօր էլ եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվում են ծայրագույն միջազգային հանցագործություններ` թույլ չտալով իրականացնել իրենց բնական ու անօտարելի իրավունքները` ապրելու բնական իրավունքից մինչեւ կրթության անօտարելի իրավունք: Այս օրերին էլ բազմաթիվ եզդիներ գոյատեւում են ճամբարներում, անմարդկային պայմաններում` մաքառելով հանուն իրենց ֆիզիկական գոյության ու ապագայի»,- ասել է Ռուստամ Բաքոյանը՝ ընդգծելով գիտության եւ կրթության ազգապահպան դերը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը մարտի 30-ին Ազգային ժողովում ընդունել է Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցին: Կողմերը քննարկել են Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը, Ադրբեջանի հետ ընթացող խաղաղության գործընթացը եւ ա...

Р.Бакоян встретился с представителями Академии езидов Ганновера
“Академии езидов Ганновера (ФРГ) – структура с выдающейся миссией сохранения идентичности езидского народа, историческая необходимость и веление времени”, - отметил депутат фракции "Гражданский договор" Р.Бакоян на встрече с представителями Академии 30 марта.
Ознакомившись с деятельностью Академии, реализуемыми различными программами и инициативами, Р.Бакоян выразил уверенность, что структура внесет весомый вклад в реализацию общенациональных целей езидского народа.
Представители Академии езидов Ганновера, выразив благодарность Р.Бакояну за теплый прием и добрые слова, подчеркнули важность сотрудничества с езидской общиной Армении. Они убеждены, что их взаимодействие позволит расширить масштабы реализации программ.
Депутат НС, коснувшись геноцида против езидов Синджара в 2014 г., отметил, что он оказал и оказывает ощутимое влияние не только на физическую, но и психологическую, образовательную и культурную жизнь езидов. “Даже сегодня против езидов совершаются международные преступления, мешающие им реализовать свои естественные и неотъемлемые права – от естественного права на жизнь до неотъемлемого права на образование. И ныне многие езиды выживают в лагерях, в нечеловеческих условиях, борясь за свое физическое существование и будущее", - подчеркнул Р.Бакоян, отметив роль науки и образования в сохранении национальной самобытности.
30 марта руководитель фракции "Гражданский договор" А.Конджорян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Швейцарской Конфедерации Лукаса Розенкранца.Стороны обсудили создавшуюся вокруг Армении ситуацию с безопасностью, текущий мирный процесс с Азербайджаном и существующие вызовы.А.Конджорян предста...