Դժվար է կանխատեսել, թե գործընթացներն ինչպես կզարգանան, բայց փաստ է, որ Ադրբեջանը շեղվել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից. նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը մայիսի 26-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ` պատասխանելով լրագրողի` նախորդ օրը մոսկովյան եռակողմ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է Զանգեզուրի միջանցքի մասին եւ ՌԴ նախագահը դրան կարծես չի արձագանքել` ի՞նչ է դա նշանակում հարցին:
Ըստ Տիգրան Աբրահամյանի` ՌԴ նախագահը հայտարարել է, որ իրենց դիրքորոշումներն Արցախի հարցով չեն փոխվել:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով Լաչինի միջանցքը պետք է լինի ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո` Տիգրան Աբրահամյանը նշել է. «Ռուսաստանը պարտավոր էր կանխելու ադրբեջանական անցակետի տեղակայումը Հակարի կամրջի վրա` հատկապես, որ այն տեղակայվեց իր հենակետից 20-30 մետր հեռավորության վրա: Ռուսաստանը ոչ միայն եռակողմ փաստաթղթի կողմ, այլ նաեւ մեր տարածաշրջանում ներկայացված խոշոր «խաղացող», այս մասով ունի իր պատասխանատվությունը»:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարն ասել է, որ անցակետի տեղակայման հետեւանքով շատ ծանր իրավիճակ է ստեղծվել Արցախում:
Ըստ նրա` Ադրբեջանն իր անցակետի գոյությունն արձանագրում է արդեն որպես փաստ, փորձում է դա օգտագործել` բանակցային գործընթացում ճնշելու Հայաստանին, դա կօգտագործի նաեւ հետագա ժամանակահատվածում` անկախ նրանից, թե ով կլինի իշխանությունը: Բացի այդ, ադրբեջանական անցակետի տեղակայումը շատ ծանր իրավիճակ է ստեղծել Արցախի հայրենակիցների համար:
«Կողմերը պարտավոր են իրականացնել իրենց ստանձնած պարտավորությունները: Հայաստանի իշխանությունները նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի ստորագրումից հետո փաստացի իրենց պարտավորությունն ամբողջությամբ իրականացրել են, որքան էլ դա ծանր է եղել Հայաստանի, Արցախի համար»,- նշել է ԱԺ պատգամավորը:
Տիգրան Աբրահամյանն արձանագրել է, որ Ադրբեջանն իր պարտավորություններն այդպես էլ չի իրականացրել: Նա ընդգծել է նաեւ, որ միջանցքի փակման հետ կապված Ռուսաստանն ունի պարտականություններ, Ռուսաստանի գործողություններն այստեղ պետք է լինեն շատ ավելի հասցեական:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի անկլավների հանձնման վերաբերյալ հարցի առնչությամբ նշվել է, որ անկլավների հանձնումը վտանգավոր է եւ խոր խնդիրներ է պարունակում: Ըստ Տիգրան Աբրահամյանի` անկլավներն ունեն ռազմական նշանակություն:
Լրագրողի այն հարցին, թե վերջերս իշխանական պատգամավորներից մեկը հայտարարել է, որ իր ծառայության ժամանակ Հայաստանի ԶՈՒ զինանոցում չի եղել նույնիսկ 1970-80-ական թվականների զենք ու զինտեխնիկա` նկատի ունենալով, որ Սերժ Սարգսյանի իշխանության ժամանակ բանակը պատշաճ զինամթերք չի ունեցել, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա` Տիգրան Աբրահամյանը պատասխանել է, որ Սերժ Սարգսյանի նախագահության տարիներին Հայոց բանակը զինված է եղել ժամանակակից տարատեսակ զինտեխնիկայով:
ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանն անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի` ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած «կադաստրի վկայական» արտահայտությանը, խաղաղության պայմանագրի պարամետրերին եւ Արցախին: «Նիկոլ Փաշինյանն ասում է` մենք կադաստրի վ...
Միջազգայնորեն ճանաչված Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդվում է միջազգայնորեն ճանաչված իր 29.800 քկմ տարածքի սուվերենության պահպանմամբ եւ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայ ժողովրդի իրավունքների եւ անվտանգության իրացմամբ, որը, մեր պատկերացմամբ, պետք է տեղի ունենա Բաքու-Ստեփանակերտ խոսակցության միջոցով, ...
Խորհրդարանը մայիսի 26-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնել է, որ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրել էր Սերգեյ Աղինյանի թեկնածությունը: ԱԺ 1...
Սիրելի՛ շրջանավարտներ, Շնորհավորում եմ Վերջին դասի առթիվ` մաղթելով բարձր առաջադիմություն ուսման շարունակության մեջ: Այնքան էլ շատ չի անցել այն օրից, երբ Վերջին դասը Վերջին զանգ էր կոչվում, իսկ շրջանավարտ էին համարվում միայն տասներորդցիները: Այդ տարիներին Վերջին զանգն անցնում էր մեծ աշխուժությամբ եւ ...

Tigran Abrahamyan: Although it is difficult, Armenia fulfills its obligations stipulated by Trilateral Statement of November 9
It is difficult to predict how the processes will develop, but it is a fact that Azerbaijan deviated from the Statement of November 9: the Secretary of the NA With Honor Faction Tigran Abrahamyan noted during the parliamentary briefings held on May 26, answering the journalist’s question about the fact that the previous day during the trilateral meeting in Moscow, the President of Azerbaijan stated about the Zangezur Corridor, and the President of the Russian Federation (RF) did not seem to respond to it, what that means.
According to Tigran Abrahamyan, the President of the RF stated that their positions on the Artsakh issue have not changed.
Touching upon the observation that according to the document of November 9, the Lachin Corridor should be under the control of the Russian peacekeepers, Tigran Abrahamyan mentioned. “Russia was obliged to prevent the establishment of the Azerbaijani checkpoint on the Hakar bridge, especially since it was located 20-30 meters away from its base. Russia is not only a party to the trilateral document, but also a major “player” represented in our region, it has its responsibility in this regard.”
The Secretary of With Honor Faction said that a very difficult situation arose in Artsakh as a result of the establishment of the checkpoint.
According to him, Azerbaijan already records the existence of its checkpoint as a fact, tries to use it to put pressure on Armenia in the negotiation process, and will use it in the future as well, regardless of who will be in power. In addition, the establishment of the Azerbaijani checkpoint created a very difficult situation for our compatriots of Artsakh.
“The parties have to fulfill their obligations. “After the signing of the document of November 9, the authorities of Armenia completely fulfilled their obligation, no matter how difficult it was for Armenia and Artsakh,” the NA deputy noted.
Tigran Abrahamyan recorded that Azerbaijan did not fulfill its obligations. He also underlined that Russia has responsibilities regarding the closing of the Corridor, the actions of Russia here should be much more targeted.
In relation to the issue of handing over the enclaves of Armenia and Azerbaijan, it was noted that handing over the enclaves is dangerous and contains deep problems. According to Tigran Abrahamyan, enclaves have military significance.
In response to the journalist’s question that recently one of the ruling party deputies stated that during his service there were not even 1970-80s weapons and military equipment in the armory of the Armenian Armed Forces, meaning that the army did not have proper ammunition during Serzh Sargsyan’s ruling period, Tigran Abrahamyan answered that during Serzh Sargsyan’s presidency, the Armenian Army was provided with various modern military equipment.
Aghvan Vardanyan: I have no high expectations from trilateral meeting in Moscow: No Peace Treaty will be signed on June 1
During the parliamentary briefings following the NA regular sittings, the deputy of Armenia Faction Aghvan Vardanyan touched upon Nikol Pashinyan’s expression “cadastral certificate” stated from the NA tribune, the parameters of the Peace Treaty and Artsakh.“Nikol Pashinyan says we don’t have a cada...
Arthur Hovhannisyan: Interests of people of Artsakh should be represented by people of Artsakh through Baku-Stepanakert format, under auspices of international mechanisms
The internationally recognized Republic of Armenia is guided by the protection of the sovereignty of its internationally recognized territory of 29.800 square kilometers and the realization of the rights and security of the Armenian people living in Nagorno Karabakh, which, in our opinion, should ta...
On May 26, Parliament continued its work of regular sittings. The Chairman of the NA Counting Commission Narek Babayan stated that the NA Civil Contract Faction nominated Sergey Aghinyan to be elected as a member of the Public Services Regulatory Commission. 64 out of 107 deputies of the National As...
Congratulatory message by RA NA President Alen Simonyan on Last Lesson
Dear graduates!I congratulate you on the occasion of Last Lesson, wishing you high marks in the continuation of your education.It hasn’t been that long from the day, when the Last Lesson was called Last Bell, and only the tenth form students were considered graduates. In those years, the Last Bell w...