Դժվար է կանխատեսել, թե գործընթացներն ինչպես կզարգանան, բայց փաստ է, որ Ադրբեջանը շեղվել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից. նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը մայիսի 26-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ` պատասխանելով լրագրողի` նախորդ օրը մոսկովյան եռակողմ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է Զանգեզուրի միջանցքի մասին եւ ՌԴ նախագահը դրան կարծես չի արձագանքել` ի՞նչ է դա նշանակում հարցին:
Ըստ Տիգրան Աբրահամյանի` ՌԴ նախագահը հայտարարել է, որ իրենց դիրքորոշումներն Արցախի հարցով չեն փոխվել:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով Լաչինի միջանցքը պետք է լինի ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո` Տիգրան Աբրահամյանը նշել է. «Ռուսաստանը պարտավոր էր կանխելու ադրբեջանական անցակետի տեղակայումը Հակարի կամրջի վրա` հատկապես, որ այն տեղակայվեց իր հենակետից 20-30 մետր հեռավորության վրա: Ռուսաստանը ոչ միայն եռակողմ փաստաթղթի կողմ, այլ նաեւ մեր տարածաշրջանում ներկայացված խոշոր «խաղացող», այս մասով ունի իր պատասխանատվությունը»:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարն ասել է, որ անցակետի տեղակայման հետեւանքով շատ ծանր իրավիճակ է ստեղծվել Արցախում:
Ըստ նրա` Ադրբեջանն իր անցակետի գոյությունն արձանագրում է արդեն որպես փաստ, փորձում է դա օգտագործել` բանակցային գործընթացում ճնշելու Հայաստանին, դա կօգտագործի նաեւ հետագա ժամանակահատվածում` անկախ նրանից, թե ով կլինի իշխանությունը: Բացի այդ, ադրբեջանական անցակետի տեղակայումը շատ ծանր իրավիճակ է ստեղծել Արցախի հայրենակիցների համար:
«Կողմերը պարտավոր են իրականացնել իրենց ստանձնած պարտավորությունները: Հայաստանի իշխանությունները նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի ստորագրումից հետո փաստացի իրենց պարտավորությունն ամբողջությամբ իրականացրել են, որքան էլ դա ծանր է եղել Հայաստանի, Արցախի համար»,- նշել է ԱԺ պատգամավորը:
Տիգրան Աբրահամյանն արձանագրել է, որ Ադրբեջանն իր պարտավորություններն այդպես էլ չի իրականացրել: Նա ընդգծել է նաեւ, որ միջանցքի փակման հետ կապված Ռուսաստանն ունի պարտականություններ, Ռուսաստանի գործողություններն այստեղ պետք է լինեն շատ ավելի հասցեական:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի անկլավների հանձնման վերաբերյալ հարցի առնչությամբ նշվել է, որ անկլավների հանձնումը վտանգավոր է եւ խոր խնդիրներ է պարունակում: Ըստ Տիգրան Աբրահամյանի` անկլավներն ունեն ռազմական նշանակություն:
Լրագրողի այն հարցին, թե վերջերս իշխանական պատգամավորներից մեկը հայտարարել է, որ իր ծառայության ժամանակ Հայաստանի ԶՈՒ զինանոցում չի եղել նույնիսկ 1970-80-ական թվականների զենք ու զինտեխնիկա` նկատի ունենալով, որ Սերժ Սարգսյանի իշխանության ժամանակ բանակը պատշաճ զինամթերք չի ունեցել, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա` Տիգրան Աբրահամյանը պատասխանել է, որ Սերժ Սարգսյանի նախագահության տարիներին Հայոց բանակը զինված է եղել ժամանակակից տարատեսակ զինտեխնիկայով:
ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանն անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի` ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած «կադաստրի վկայական» արտահայտությանը, խաղաղության պայմանագրի պարամետրերին եւ Արցախին: «Նիկոլ Փաշինյանն ասում է` մենք կադաստրի վ...
Միջազգայնորեն ճանաչված Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդվում է միջազգայնորեն ճանաչված իր 29.800 քկմ տարածքի սուվերենության պահպանմամբ եւ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայ ժողովրդի իրավունքների եւ անվտանգության իրացմամբ, որը, մեր պատկերացմամբ, պետք է տեղի ունենա Բաքու-Ստեփանակերտ խոսակցության միջոցով, ...
Խորհրդարանը մայիսի 26-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնել է, որ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրել էր Սերգեյ Աղինյանի թեկնածությունը: ԱԺ 1...
Սիրելի՛ շրջանավարտներ, Շնորհավորում եմ Վերջին դասի առթիվ` մաղթելով բարձր առաջադիմություն ուսման շարունակության մեջ: Այնքան էլ շատ չի անցել այն օրից, երբ Վերջին դասը Վերջին զանգ էր կոչվում, իսկ շրջանավարտ էին համարվում միայն տասներորդցիները: Այդ տարիներին Վերջին զանգն անցնում էր մեծ աշխուժությամբ եւ ...

Т.Абраамян: “Несмотря на сложности, Армения выполнила свои обязательства по трехстороннему заявлению от 9 ноября”
“Трудно предсказать, как будут развиваться процессы, но то, что Азербайджан отклонился от заявления от 9 ноября – факт”, - отметил секретарь фракции НС "Честь имею" Т.Абрамян в ходе состоявшихся 26 мая парламентских брифингов, отвечая журналисту, что накануне в ходе трехсторонней встречи в Москве Президент Азербайджана объявил о Зангезурском коридоре, а Президент РФ вроде не среагировал, что это значит?
По Абрамяну, Президент РФ заявил, что их позиции по Арцахскому вопросу не изменились.
Коснувшись наблюдения, что, согласно документу от 9 ноября Лачинский коридор должен находиться под контролем российских миротворцев, Т.Абрамян отметил: “Россия обязана была воспрепятствовать установлению азербайджанского КПП на Хакарском мосту, тем более, что он находился в 20-30 м от его опорного пункта. Россия является не только участником трехстороннего документа, но и представленным в нашем регионе крупным актором, она несет в этом отношении свою ответственность”.
Секретарь фракции “Честь имею” заявил, что в Арцахе возникла очень сложная ситуация в связи с установкой КПП.
По его словам, Азербайджан уже фиксирует наличие своего КПП как факт, пытается использовать его для давления на Армению в переговорном процессе и будет использовать его и в будущем – вне зависимости от того, кто окажется у власти. Кроме того, расположение азербайджанского КПП создало очень сложную ситуацию для соотечественников Арцаха.
“Стороны обязаны выполнять взятые на себя обязательства. После подписания документа от 9 ноября власти Армении полностью выполнили взятые на себя обязательства, как бы тяжело это ни было для Армении и Арцаха”, - констатировал депутат НС.
Т.Абрамян отметил, что Азербайджан не выполнил своих обязательств. Он также подчеркнул, что у России есть обязательства, связанные с закрытием коридора, действия России здесь должны быть гораздо более адресными.
По вопросу передачи анклавов Армении и Азербайджана отмечено, что передача анклавов опасна и содержит глубокие проблемы. По Абрамяну, анклавы имеют военное значение.
На вопрос журналиста о том, как прокомментируете недавнее заявление одного из провластных депутатов, вроде во время его службы в арсенале ВС Армении не было оружия и военной техники даже 1970-80-х годов, имея в виду, что армия не имела надлежащих боеприпасов при правлении С.Саргсяна, Т.Абрамян ответил, что во время президентства Саргсяна Армянская армия была оснащена различной современной военной техникой.
А.Варданян: “У меня не было больших ожиданий от московской трехсторонней встречи: мирное соглашение не будет подписано 1 июня”
В ходе парламентских брифингов после очередных заседаний НС депутат фракции “Армения” А.Варданян обратился к высказанным Н.Пашиняном с трибуны НС понятию “кадастрового сертификата”, к параметрам мирного договора и Арцаху.“Н.Пашинян говорит, что у нас нет кадастрового сертификата. Границы Армения-Тур...
А.Ованнисян: “Интересы арцахцев в формате Баку-Степанакерт должны представлять арцахцы, под эгидой международных механизмов”
“Международно признанная Республика Армения руководствуется сохранением суверенитета своей международно признанной территории в 29.800 кв.км и реализацией прав и безопасности проживающего в Нагорном Карабахе армянского народа, что, по нашему мнению, должно произойти через диалог Баку-Степанакерт под...
26 мая парламент продолжил работу очередных заседаний.По сообщению председателя Счетной комиссии НС Н.Бабаяна, фракция "Гражданский договор" выдвинула кандидатуру С.Агиняна для избрания членом Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ). В тайном голосовании приняли участие 64 из 107 депутат...
“Дорогие выпускники!Поздравляю вас с Последним уроком, желая высокой успеваемости в продолжении учебы.Не так много времени прошло с того дня, когда Последний урок назывался Последним звонком, а выпускниками считались лишь десятиклассники. В те годы Последний звонок проходил оживленно и воодушевлял д...