Շնորհավորում եմ Առաջին Հանրապետության տոնի առթիվ:
Հանրապետության քաղաքացի լինելը, որքան էլ այդ ժամանակների համար անծանոթ իրողություն էր, այնուամենայնիվ, նոր դարաշրջանի սկիզբն էր, որն անշրջելի էր լինելու ժողովրդավարության եւ մեր օրերի Հանրապետությանը հասնելու համար:
Մեր ժողովրդի համար օրհասական պահին ստեղծված Հանրապետությունը ինքնակազմակերպման, ընտրությունների միջոցով կամարտահայտության եւ ազատատենչության կարեւոր մարմնավորումն էր:
Ամեն տարի այս օրը մենք հպարտությամբ ենք հիշում 1918 թվականի մայիսի 28-ին Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերը, մեր հերոսներին, որոնց անհավանական սխրանքները փառավորում են մեր ինքնությունը, սնում մեր էությունը: Եվ ինչպես մեր գոյամարտի վերաբերյալ տարբեր աշխատություններում է գրված. «Ճակատամարտը շահված էր, Հայաստանը՝ փրկված»:
Առաջին Հանրապետությունը երկար կյանք չունեցավ, բայց անուրանալի դասեր թողեց հայոց պատմության էջերում, որոնք ուսումնասիրման, առերեսման եւ խորհելու մեծ հնարավորություն են տալիս սերունդներին:
1918 թվականը մեր երկրի վերածննդի խորհրդանիշն է ու ժառանգությունը, մեր պետականության հիմնաքարը, որի դրական եւ մնայուն արժեքները պահպանելու եւ ամրացնելու պատասխանատվություն ունենք:
Շնորհավոր տոնդ Հայաստանի Առաջին Հանրապետություն, հարգանք եւ խոնարհում պետականության ճանապարհին ընկած հերոսների եւ այն կերտող պետական գործիչների հիշատակին:
Մայիսի 19-22-ը Լյուքսեմբուրգում կայացել է ՆԱՏՕ ԽՎ գարնանային նստաշրջանը:  Աշխատանքներին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորները` կառույցում մեր երկրի պատվիրակության ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանի գլխավորությամբ: Մանրամասները՝ տեսանյությում:  ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի,  բարձրաստիճան պաշտոնյաների, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների հետ Հանրապետության տոնի առթիվ այցելել է Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր: Պետական այրերը մասնակցել են հանդի...

Поздравление Председателя НС А.Симоняна с праздником Республики
Быть гражданином Республики, насколько это было неведомой реальностью для тех времен, тем не менее явилось началом новой эпохи, призванной стать необратимой в достижении демократии и Республики наших дней.
Республика, созданная в роковое для нашего народа время, была важным воплощением самоорганизации, волеизъявления через выборы и стремления к свободе.
Каждый год в этот день мы с гордостью вспоминаем героические сражения под Сардарапатом, Баш-Апараном, Каракилисой 28 мая 1918 года, наших героев, чьи невероятные подвиги прославляют нашу самобытность, питают нашу сущность. И как написано в различных трудах о нашей борьбе за существование, «Битва выиграна, Армения – спасена».
Первая Республика имела недолгую жизнь, но оставила на страницах армянской истории неизгладимые уроки, дающие поколениям широкую возможность изучения, сопоставления и размышлений.
1918 год – символ и наследие возрождения нашей страны, краеугольный камень нашей государственности, за сохранение и укрепление положительных и непреходящих ценностей которых мы ответственны.
С праздником, Первая Республика Армения, уважение и п o клонение памяти павших на пути к государственности героев и созидавших ее государственных деятелей.
28.05.2023
Делегация НС приняла участие в работе весенней сессии ПА НАТО
19-22 мая в Люксембурге прошла весенняя сессия ПА НАТО. В работе приняли участие депутаты Национального Собрания во главе с руководителем делегации РА в структуре А.Кочаряном....
Торжественное мероприятие в Сардарапате
Председатель НС А.Симонян вместе с Премьер-министром РА Н.Пашиняном, Президентом Республики В.Хачатуряном, высокими должностными лицами, депутатами фракции "Гражданский договор" посетил мемориал Сардарапатской битвы в связи с  праздником Республики.Государственные деятели приняли участие в торж...