Ցանկացած ծրագիր իրականացնելիս կարեւոր է կարիքի ճիշտ գնահատումը, ինչպես նաեւ սերտ համագործակցությունը գործադիր իշխանության եւ օրենսդիր մարմնի հետ: Այն խնդիրները, որոնք գործնականում վեր կհանվեն, հնարավոր է նաեւ օրենսդրական կարգավորման անհրաժեշտություն առաջ բերեն, ինչը նշանակում է, որ օրենսդիր մարմինը պետք է տեղյակ լինի նաեւ ծրագրի ընթացքից ու առաջացած խնդիրներից, որպեսզի կարողանա կա՛մ օրենսդրական փոփոխություններով, կա՛մ Կառավարության քաղաքականությունների միջոցով բարելավել առկա իրավիճակը. ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը՝ «Դիմոքրասի Ինթերնեյշնլ» կազմակերպության անդամների հետ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսի 29-ին, որին մասնակցել է նաեւ հանձնաժողովի անդամ Զարուհի Բաթոյանը:
«Դիմոքրասի Ինտերնեյշնլ» հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ջեյմս Վասերսթրոմը ներկայացրել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի (USAID) կողմից ֆինանսավորվող «Պաշտպանություն, ներառում եւ հզորացում» ծրագիրը, որի  նպատակն է բարելավել խոցելի եւ մարգինալացված խմբերի կյանքը՝ օրենսդրական կարգավորման դաշտի փոփոխությունների, բարելավված ծառայությունների ու պետական եւ ոչ պետական դերակատարների միջեւ համագործակցության ակտիվացման միջոցով: «Ծրագրի նպատակն է օգնել թիրախային խոցելի խմբերին Հայաստանում: Ցանկանում ենք վերհանել մարգինալացված եւ խոցելի խմբերի կարիքները, որպեսզի կարողանանք աջակցել Կառավարությանը՝ ունենալու որակյալ սոցիալական ծառայություններ: Կարեւոր է նաեւ, որ բոլոր այն ծառայությունները, որոնք պետք է ստանան խոցելի եւ մարգինալացված խմբերը, լինեն ճիշտ ժամանակին եւ տեղին»,- ասել է Ջեյմս Վասերսթրոմը:
5 տարվա ժամանակահատվածով մեկնարկած ծրագիրը, որն ունի 5 բաղադրիչ, միտված է նաեւ ճգնաժամային իրավիճակներում մարդկանց սոցիալական պաշտպանությանը:
Մանրամասն ներկայացնելով ծրագրի բաղադրիչները՝ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարն անդրադարձել է ներառմանը, պաշտպանությանն ու հզորացմանն ուղղված քաղաքականություններին եւ օրենսդրական բարեփոխումներին, որոնք կազմում են ծրագրի առաջին բաղադրիչը: Երկրորդ բաղադրիչով նախատեսվում է ներդնել ներառմանը, պաշտպանությանն ու հզորացմանն ուղղված բարելավված ծառայություններ խոցելի եւ մարգինալացված խմբերի համար: Ըստ բանախոսի՝ երրորդ բաղադրիչով նախատեսվում է ընդլայնված պաշտպանություն եւ ներառում՝ անկայունության եւ բռնի ռազմական գործողությունների ենթարկվածների համար:
Ծրագրի չորրորդ բաղկացուցիչ մասը վերաբերում է իրազեկմանը, հաղորդակցությանը եւ սոցիալական ոլորտի քաղաքականությունների ու ծառայությունների մասով հետազոտություններին: Հինգերորդ բաղադրիչն ադապտիվ սոցիալական պաշտպանությունն է՝  ուղղված գլոբալ կամ ներքին ճգնաժամերի ազդեցություններին:
Ծրագրի հիմնական ոլորտային գործընկերը ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունն է: Ծրագրի շրջանակում աջակցություն է ցույց տրվելու ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությանը՝ ներդնելու գնահատման եւ մշտադիտարկման համակարգ, ինչպես նաեւ իրականացնելու հանրային իրազեկում եւ հաղորդակցություն: Նախատեսվում է նաեւ աջակցություն ուսուցողական օրակարգի կազմման գործում, կձեւավորվի բազմաոլորտային աշխատանքային խումբ՝ սոցիալական պաշտպանության համակարգում բարեփոխումների գործընթացին աջակցելու, ինչպես նաեւ խոցելի խմբերի ձայները վեր հանելու նպատակով:
Ծրագրի առաջին տարվա ընթացքում իրականացվելու է պաշտպանության ոլորտում առկա կարիքների գնահատում, որը զուգակցվելու է նաեւ գենդերային հավասարության եւ սոցիալական ներառվածության թեմայով վերլուծության հետ: Վերոնշյալ հետազոտությունները կմեկնարկեն սույն թվականի հունիսից, որոնց նպատակն է հասկանալ, թե տվյալ պահին սոցիալական ինչ ծառայություններ են մատուցվում թիրախային եւ խոցելի խմբերին, վերհանել բացերը եւ լրացնել դրանք: Սեպտեմբերին պատրաստ կլինեն հետազոտության արդյունքները, որոնք կանխորոշիչ կլինեն ծրագրային հետագա առաջնահերթությունները սահմանելու համար:
Զարուհի Բաթոյանը կարեւորել է թիրախային խմբերի մասնակցությունը ծրագրի իրականացման գործընթացում: Խոսելով կոնֆլիկտներից տուժած անձանց մասին՝ նա գնահատել է արագ արձագանքման ծրագրերը:
Ըստ Հերիքնազ Տիգրանյանի՝  շատ հասարակական կազմակերպություններ բազմաթիվ դրամաշնորհային ծրագրեր են իրականացնում, բայց երբեմն հստակ արդյունքներ չեն ամրագրում: Ուստի նա եւս մեկ անգամ կարեւորել է հստակ, շոշափելի եւ տեսանելի արդյունքների գրանցման կարեւորությունը:
Այսօր ՀՀ-ում տնտեսական իրավիճակը թույլ է տալիս հավատալ, որ մենք տարեցտարի ունենալու ենք ավելի բարձր ցուցանիշներ. Վաղարշակ Հակոբյան
2014 թվականի մայիսի 29-ին Ղազախստանում կնքվել է ԵԱՏՄ կազմավորման մասին համաձայնագիրը: Շուրջ 9 տարի առաջ ՀՀ-ի կայացրած որոշման հիման վրա երկրի տնտեսական գործունեության շրջանակներում առնվազն վերջին տարիներին առկա են զգալի ձեռքբերումներ: Նշվել է ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտակա...
Հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել են Ոստիկանության եւ ԱԻՆ-ի 2022 թ. կատարողականները
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ մայիսի 29-ի համատեղ նիստում քննարկվել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության՝ Ոստիկանությանը 2022 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսական հատկացումների եւ բյուջետային ծրագրերի կատարողականը:...
Կառավարության ծրագիրը լավ հիմքեր է տվել, որպեսզի կարողանանք ավելի հստակ, ավելի թիրախային քաղաքականություններ իրականացնել. դա տվել է իր արդյունքները. Վահե Հովհաննիսյան
Մենք շարունակաբար փորձում ենք բարելավել մեր բյուջետավորման, պլանավորման եւ կատարման մշակույթը, եւ դա առաջին հերթին կապված է ռազմավարությունների հետ: Եթե մենք ունենք լավ ռազմավարություններ, մենք կկարողանանք լավ բյուջետավորում իրականացնել: Բարեբախտաբար, կարող եմ ասել, որ Կառավարության ծրագիրը լավ հիմք...
Պաշտպանության եւ անվտանգության ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Ազգային ժողովի մշտական հանձաժողովների համատեղ նիստում մայիսի 29-ին սկսվել են «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումները: Նիստին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, օրենսդիր եւ գործադիր իշխան...

While implementing any program the right need assessment, as well as the close cooperation with the executive power and the legislative body is important. The problems, which in practice will be raised, it is also possible to bring forth need of legislative regulation, which means that the legislative body should also be aware of the program procedure and the emerged problems, in order to be able either with legislative amendments or through the Government policies to improve the existing situation: the Chair of the Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan said during the meeting with the members of the organization Democracy International.
On May 29, the meeting, where the member of the Committee Zaruhi Batoyan also took part, was held.
The Country Director of Democracy International Armenia James Wasserstrom presented the USAID-Funded Protection, Inclusion and Empowerment Activity Program, the goal of which is to improve the life of the vulnerable and marginalized groups, through the cooperation activation between the field amendments of the legislative amendments, the improved services and the state and non-state players. “The aim of the program is to help the targeted vulnerable groups in Armenia. We want to reveal the needs of the marginalized and vulnerable groups in order to be able supporting the Government – to have qualified social services. It is also important that all the services, which should receive the vulnerable and marginalized groups be at the right time and place,” James Wasserstrom said.
The program launched for 5-year period, which has 5 components, is also aimed at the people’s social protection in the crisis situations.
Presenting in detail the program components, the Country Director of Democracy International Armenia touched upon the policies and legislative reforms directed to the inclusion, protection and empowerment, which are considered to be the first component of the program. The second component designs to introduce improved services for vulnerable and marginalized groups aimed at inclusion, protection and empowerment. According to the speaker, the third component designs expanded protection and inclusion for the disability and victims of violent military operations.
The fourth component of the program refers to the awareness, communication and the researches on the policies and services of the social sphere. The fifth component is the adaptive social protection aimed at the global or inner crises impacts.
The main sectoral partner of the program is the RA Ministry of Labor and Social Affairs. Within the framework of the program support will be shown to the RA Ministry of Labor and Social Affairs to introduce assessment and monitoring system, as well as to implement public awareness and communication. It is also envisaged to support the educational agenda, a multi-sectoral working group will be formed to assist the process of reforms in the social protection system, as well as to raise the voices of the vulnerable groups.
During the first year of the program assessment of available needs in the protection sphere will be carried out, which will go along with the analysis on the theme gender equality and social inclusion. The abovementioned researches will launch from June of this year, and its aim is to understand what social services are rendered to the targeted and vulnerable groups at the given moment, to disclose the gaps and to fill in them. In September, the results of the research, which will be predetermined for defining the program further priorities, will be ready.
Zaruhi Batoyan highlighted the participation of the targeted groups in the program implementation process. Speaking about the persons who suffered from the conflicts, she evaluated the quick response programs.
According to Heriknaz Tigranyan, many NGOs carry out numerous grant funding projects, but sometimes they don’t fix distinct results. Hence, she once again emphasized the importance of registration of distinct, tangible and visible results.
The implementation of financial allocations and budgetary programmes of the RA Ministry of Internal Affairs to the Police under the 2022 state budget was debated at May 29 joint sitting of the NA Standing Committees on Defense and Security and Financial-Credit and Budgetary Affairs.The RA Minister o...
On May 29, the preliminary debates of the annual report on the implementation of the 2022 state budget of the Republic of Armenia began at the joint sitting of the standing committees of the National Assembly.The RA Prime Minister Nikol Pashinyan, the RA NA President Alen Simonyan, the representativ...