2007 թվականին ընդունել ենք Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենք, որով նախատեսված է գործողություն, հարգանք եւ մարդկանց իրավունքների պաշտպանություն: Արգենտինայի Հանրապետությունում ունենք մեծ հայկական համայնք, որն ինտեգրված է մեր հասարակությունում: Մենք` որպես օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներ, պետք է ջանքեր գործադրենք, որպեսզի կարողանանք աջակցել ձեր երկրին` դուրս գալու այս դժվարին իրավիճակից: Ցանկանում ենք զարգացնել դիվանագիտական, տնտեսական կապերը. ասել է Արգենտինայի Հանրապետության սենատոր, Սենատի Արգենտինա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Գիժերմո Անդրադան:
Նրա գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 30-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հյուրերին ուղեկցել են ԱԺ Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանը, խմբի անդամներ Էլինար Վարդանյանը, Հասմիկ Հակոբյանը, Արման Ղազարյանը եւ Սերգեյ Բագրատյանը:
Խորհրդարանականները ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հյուրերը եղել են նաեւ Եռաբլուրում եւ ծաղիկներ խոնարհել հայրենիքի համար զոհված քաջորդիների հիշատակին:

“В 2007 г. мы приняли закон о признании Геноцида армян, который предусматривает действия, соблюдение и защиту прав человека. В Аргентинской Республике есть интегрированная в наше общество большая армянская община. Как представители законодательного органа мы должны приложить усилия для содействия вашей стране по выходу из сложной ситуации. Хотим развивать дипломатические, экономические связи”, - отметил сенатор Аргентинской Республики, председатель группы дружбы Аргентина-Армения Сената Гильермо Андрада.
30 мая возглавляемая им делегация посетила мемориальный комплекс в Цицернакаберде.
Гостей сопровождали руководитель группы дружбы НС Армения-Аргентина И.Сагателян, члены группы Э.Варданян, А.Акопян, А.Казарян и С.Багратян.
Парламентарии возложили цветы к Вечному огню жертв Геноцида армян, почтили молчанием память Св.Мучеников.
Члены группы дружбы также посетили Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с документами и экспонатами музея.