Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հունիսի 7-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթին:
Հանդիպմանը ներկա են  եղել ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը եւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը, ընդգծել Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Բունդեսթագի միջեւ համագործակցության ընդլայնումը:
Անդրադառնալով երկկողմ գործակցությանը՝ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Գերմանիան ԵՄ երկրների շարքում Հայաստանի խոշորագույն առեւտրատնտեսական գործընկերն է: Հակոբ Արշակյանը բարձր է գնահատել Գերմանիայի օժանդակությունը Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին:
«Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկումը եւ նաեւ այն փաստը, որ Գերմանիան ԵՄ այն 6 երկրների շարքում է, որոնք Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ միավորել են ջանքերը՝ ի շահ Հայաստանի Սյունիքի մարզի զարգացման»,- ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը՝ բարձր գնահատելով հայ-գերմանական ապակենտրոնացված համագործակցությունը:
Ներկայացնելով տարածաշրջանային մարտահրավերները՝ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Ադրբեջանը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից փակել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի եւ արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որի հետեւանքով 120 հազար հայ հայտնվել է փաստացի շրջափակման մեջ: ԱԺ փոխխոսնակի խոսքով Ադրբեջանի այս գործողությունները հակասում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորություններին եւ կոպտորեն խախտում Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշումը. «Պարո՛ն Ռոթ, սկզբում դա արհեստածին բնապահպանական ակցիայի բնույթ էր կրում, սակայն ապրիլի 23-ից Ադրբեջանն արդեն անցակետ է տեղադրել եւ պաշտոնապես շրջափակել Լաչինի միջանցքը»:
Հակոբ Արշակյանը խոսել է նաեւ Ադրբեջանում պահվող 38 հայ ռազմագերիների մասին. «Հույս ունենք, որ ԵՄ հանձնառությունը՝ աջակցել գերիների վերադարձին, հաջողությամբ կավարտվի»: ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը չի փոփոխվում. օրեր առաջ սնունդ մատակարարելու ընթացքում առեւանգվել է երկու հայ զինծառայող, որոնց նկատմամբ Ադրբեջանում հարուցվել են կեղծ քրեական գործեր:
Ըստ Հակոբ Արշակյանի՝ Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում խաղաղության դարաշրջան բացելու օրակարգով. «Մենք ջանքեր ենք գործադրում թե՛ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների եւ տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման, թե՛ սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության ուղղությամբ»: ԱԺ փոխնախագահը եւս մեկ անգամ հայտարարել է՝ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների հանդեպ:
«Ցանկանում եմ Հայաստանի անունից ողջունել տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդման, փոխվստահության մթնոլորտի ձեւավորման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանն ուղղված Գերմանիայի ջանքերը»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը:
Կարեւորելով մեր երկրում ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելության տեղակայումը՝ ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը՝ այդ որոշմանն աջակցելու կապակցությամբ:
Անդրադառնալով հունիսի 1-ին Քիշնեւում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի նախագահների եւ Գերմանիայի կանցլերի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպմանը՝ Հակոբ Արշակյանը ողջունել է Գերմանիայի ջանքերը հայ-ադրբեջանական երկխոսության ապահովման հարցում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը փոխանցել է Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահի ողջույնները՝ նշելով, որ վերջինս կարեւորում է երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը ոչ միայն կառավարական, այլ նաեւ միջխորհրդարանական մակարդակում:
Միխայել Ռոթը համաձայնել է հայ խորհրդարանականների այն տեսակետի հետ, որ տարածաշրջանում պետք է կայուն խաղաղություն հաստատվի: Նա կարեւորել է թե՛ Եվրամիության, թե՛ Գերմանիայի կառավարության աջակցությունը գերիների՝ շուտափույթ հայրենիք վերադարձի ապահովման հարցում:
Ռոթը նշել է, որ մի քանի անգամ հանրայնորեն քննադատել է Լաչինի միջանցքի շրջափակումը եւ անընդունելի է համարում, որ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը չի հարգվում: «Կարծում եմ՝ այն պետք է անհապաղ իրագործվի, եւ միջանցքը բացվի: Հայ բնակչությունը ԼՂ-ում պետք է շարունակի ապրել անվտանգ, պետք է ապահովվի նրանց անվտանգությունը եւ իրավունքները, չհանդուրժվի որեւէ էթնիկ զտման վտանգ»,- կարծիք է հայտնել գերմանացի օրենսդիրը:

7 июня вице-спикер НС А.Аршакян принял председателя Комиссии по внешним отношениям Бундестага ФРГ Михаэля Ротта.
На встрече присутствовали председатель группы дружбы НС Армения-Германия В.Варданян и председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян.
Приветствуя гостя, вице-спикер НС подчеркнул важность развития дружественных отношений между Арменией и Германией, расширения сотрудничества между НС РА и Бундестагом.
Касаясь двустороннего взаимодействия, вице-спикер НС подчеркнул, что Германия является крупнейшим торгово-экономическим партнером Армении среди стран ЕС. А.Аршакян высоко оценил помощь ФРГ демократической повестке РА.
“Армения придает большое значение реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-РА, а также тому, что Германия входит в число 6 стран ЕС, объединивших усилия с Европейским инвестиционным банком для развития Сюникской области Армении”, - подчеркнул вице-спикер НС, высоко оценив армяно-германское децентрализованное сотрудничество.
Представляя региональные вызовы, А.Аршакян отметил, что с 12 декабря 2022 г. Азербайджан закрыл единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром – Лачинский   коридор, в результате чего фактически осаждено 120 тысяч армян. По словам вице-спикера НС, эти действия Азербайджана противоречат обязательствам, взятым на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г., и грубо нарушают юридически обязывающее решение Международного суда ООН. Обращаясь к г-ну Ротту, Аршакян пояснил: “Сначала это была искусственная экологическая акция, но с 23 апреля Азербайджан уже установил контрольно-пропускной пункт и официально перекрыл Лачинский коридор”.
А.Аршакян коснулся также судьбы удерживаемых в Азербайджане 38 армянских военнопленных, выразив надежду, что обязательство ЕС по содействию возвращению пленных будет успешно завершено”. Вице-спикер НС подчеркнул, что антиармянская политика Азербайджана не меняется. Несколько дней назад при доставке провианта были похищены двое армянских военнослужащих, против которых в Азербайджане возбуждены ложные уголовные дела.
По словам вице-спикера НС, Армения продвигает повестку открытия эры мира в регионе. “Мы прилагаем усилия как по разблокированию региональных инфраструктур и транспортных коммуникаций, так и демаркации и безопасности границ”. Вице-спикер НС еще раз заявил: Армения не имеет территориальных претензий к своим соседям.
“От имени Армении хотел бы приветствовать усилия Германии в укреплении мира и стабильности в регионе, формировании атмосферы взаимного доверия, а также в содействии региональному сотрудничеству”, - заявил А.Аршакян.
Подчеркнув важность размещения долгосрочной мониторинговой миссии ЕС в нашей стране, вице-спикер НС поблагодарил правительство Германии за поддержку этого решения.
Касаясь состоявшейся 1 июня в Кишиневе в рамках саммита Европейского политического сообщества пятисторонней встречи с участием премьер-министра РА, президентов Азербайджана, Франции и канцлера ФРГ, председателя Евросовета, А.Аршакян приветствовал усилия Германии в обеспечении армяно-азербайджанского диалога.
Выразив признательность за прием, председатель Комиссии по внешним отношениям передал приветствие Председателя Бундестага Германии, отметив, что последний придает большое значение развитию двусторонних отношений не только на правительственном, но и на межпарламентском уровне.
Михаэль Ротт согласился с точкой зрения армянских парламентариев о том, что в регионе должен быть установлен прочный мир. Он подчеркнул поддержку как Евросоюза, так и правительства Германии в обеспечении скорейшего возвращения пленных на родину.
Ротт отметил, что несколько раз публично критиковал блокаду Лачинского коридора и считает неприемлемым несоблюдение решения Международного суда ООН. “Думаю, это должно быть реализовано немедленно, и коридор должен быть открыт. Армянское население Нагорного Карабаха должно продолжать жить в безопасности, его безопасность и права должны быть обеспечены, нельзя допускать угрозы этнических чисток", - отметил немецкий законодатель.