Շատ կարեւոր է երիտասարդների ներգրավվածությունը հայ քաղաքական կյանքին: Այն, ինչ իրականացնում եք հիմա, պահանջում է քաղաքական գիտելիքներ եւ քաղաքական միտք, կարեւոր է քաղաքական որոշումներ կայացնելիս լինել քաղաքական մարդ. ասել է ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը հունիսի 9-ին  խորհրդարանում փորձաշրջան անցնող Ազգային ժողովրդավարության իստիտուտի (NDI) կողմից անցկացվող «Խորհրդարանական պրակտիկա եւ ֆելլոուշիփ 2023» ծրագրի մասնակիցների հետ հանդիպմանը:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2023 թվականի մարտի 1-ից: Մասնակից 27 փորձնակներն իրականացնում են մի շարք խորհրդարանական աշխատանքներ, այդ թվում` մեդիամոնիտորինգ, կազմակերպում պատգամավորների հետ համայնքային այցեր, տրամադրում խորհրդատվություններ, իրականացնում միջազգային փորձի ուսումնասիրություններ եւ վերլուծություններ, կատարում թարգմանություններ, օգնում պատգամավորներին հաջողությամբ կազմակերպել օտարերկրյա այցեր:
Հանդիպման ընթացքում պատգամավորը ծանոթացրել է հանձնաժողովի գործունեությանը, հիմնական գործառույթներին, ներկայացրել Եվրոպական միության եւ ՀՀ միջեւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման հետ կապված հարցեր, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի կատարած աշխատանքները ԵՄ մարմինների հետ:
Փորձնակները հետաքրքրվել են վիզաների ազատականացման գործընթացով, բարձրաձայնել Հայաստանում Շենգենյան մուտքի արտոնագիր ստանալու համար առաջ եկած խնդիրների մասին, հարցեր հնչեցրել ՀՀ արտաքին ռազմավարության եւ խորհրդարանական դիվանագիտության վերաբերյալ, մտահոգություն հայտնել երկրի անվտանգությանը սպառնացող վտանգների մասին:
Արման Եղոյանն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության ընկերությունների համար առկա գործարար միջավայրին, երկկողմ առեւտրի ծառայությունների մատուցման ոլորտում ներդրումային հնարավորությունները զարգացնելու եւ ընդլայնելու հարցերին ու շեշտել, որ ԵՄ-ն եւ Հայաստանը տարեցտարի խորացնում են համագործակցությունը համապատասխան համակարգերի միջեւ եւ ձգտում փոխադարձ ըմբռնման մակարդակի բարձրացման:
Մասնակիցները կարեւորել են ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության կողմից «Մշակութային եւ հանրային դիվանագիտության» շրջանակում կազմակերպվող համայնքային միջոցառումների իրականացումը, որոնք կոչված են խթանելու մշակութային զարգացվածությունն ու ճանաչողությունը ոչ մշակութային համայնքներում:
Հիշեցնենք, որ տասն ամիս տեւողությամբ ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից եւ իրականացվում է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) ու Ազգային ժողովի համագործակցության արդյունքում:
Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) ու Ազգային ժողովի կողմից փորձնակների համար կազմակերպվող դասընթացներն ու խորհրդարանական հանդիպումներն օգնում են անկաշկանդ եւ անխոչընդոտ կատարել իրենց առջեւ դրված պարտականություններն ու զարգացնել մասնագիտական որակները:
Նախագծերի փաթեթի ընդունման նպատակն է ակցիզային հարկով հարկվող ապրանքատեսակների համար սահմանված ակցիզային հարկի դրույքաչափերի վերանայումը, ինչպես նաեւ ծխախոտի արտադրանքը առավելագույն մանրածախ գնից բարձր գնով օտարելու դեպքերի համար վարչական տուգանքի սահմանումը: «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի պատվիրակության անդամներին: Ողջույնների փոխանակումից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ բազմիցս ականատես է եղել բրիտանական խմբի ակտի...

The involvement of young people in political life of Armenia is very important. What you are doing now requires political knowledge and political way of thinking, it is important to be a political person when making political decisions: the Chair of the NA Standing Committee on European Integration, the deputy of the Civil Contract Faction Arman Yeghoyan said at the meeting with the participants of the Parliamentary Internship and Fellowship 2023 programme undergoing a probation period in Parliament on June 9.
The programme began on March 1, 2023. The 27 participating interns carry out a number of parliamentary works, including media monitoring, organize community visits with the MPs, provide consultations, carry out studies and analyses of international experience, do translations, help the MPs successfully organize foreign visits.
During the meeting, the deputy introduced the activity of the Committee, its main functions, presented issues regarding the implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, as well as the work done by the Committee with the EU bodies.
The interns inquired about the process of visa liberalization, spoke about the problems encountered in obtaining a Schengen entry permit in Armenia, raised questions about the foreign strategy and parliamentary diplomacy of the RA, and expressed concern about threats to the country’s security.
Arman Yeghoyan also touched upon the issues of developing and expanding the existing business environment and investment opportunities for the companies of Armenia and the European Union in the field of bilateral trade liberalisation services and underlined that the EU and Armenia are deepening the cooperation between the relevant systems year by year and strive to increase the level of mutual understanding.
The participants highlighted the implementation of community events organized by the EU delegation in the RA within the framework of Cultural and Public Diplomacy, which are meant to promote cultural development and recognition in non-cultural communities.
Let’s remind that the ten-month programme is financed by the US Agency for International Development (USAID) and is implemented as a result of cooperation of the National Democracy Institute (NDI) and the National Assembly.
The trainings and parliamentary meetings organized by the National Democracy Institute (NDI) and the National Assembly for the interns help to fulfill their duties and develop their professional qualities.
The purpose of the adoption of the package of drafts is the review of the excise tax rates set for the kinds of goods being taxes by the excise tax, as well as the administrative fine for the cases of alienating with high price from the maximum retail price of the tobacco product. The package of dra...
The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan met with the Members of the delegation of Parliament of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland of the Inter-Parliamentary Union. After the exchange of greetings, the President of the RA NA noted that he had repeatedly witnesse...