Ալեն Սիմոնյանը հույս է հայտնել, որ Լյուքսեմբուրգը ջանքեր կներդնի հայ գերիներին Հայաստան վերադարձնելու հարցում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի եւ արտաքին առեւտրի նախարար Քսավիե Բետելի գլխավորած պատվիրակությանը՝ նշելով, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է հայ-լյուքսեմբուրգյան հարաբերությունների ամրացումն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցային հարթակներում:
«Հայաստանը բարձր է գնահատում խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների միջեւ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության դինամիկ զարգացման հարցում, եւ մենք պատրաստակամ ենք խորացնել այդ հարաբերությունները»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի եւ արտաքին առեւտրի նախարար Քսավիե Բետելն էլ իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար ու ընդգծել, որ Լյուքսեմբուրգը Հայաստանի կողքին է եվրաինտեգրման ճանապարհին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Քսավիե Բետելին է ներկայացրել տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու Հայաստանի տեսլականը, ինչպես նաեւ անդրադարձել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների խնդրին: Ալեն Սիմոնյանը հույս է հայտնել, որ Լյուքսեմբուրգը եւս ջանքեր կներդնի հայ գերիներին Հայաստան վերադարձնելու հարցում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ երկկողմ հետաքրքրության բազմաթիվ այլ հարցերի:
Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 9-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք նախագծեր: «Մշակութային արժեքների արտահանման եւ ներմուծման մասին» օրենքում նոր կարգավորումներով կապահովվի մշակութային արժեքների արտահանման եւ ներմուծման բնագավառում համակարգված գործունեությունը, մշակույթի ոլորտում տն...
Արձանագրությանը միանալը կնպաստի բեռնափոխադրումների ծառայությունների թվայնացմանը
Հայաստանը 2006 թվականի հունիսի 9-ին միացել է «Բեռների միջազգային ավտոտրանսպորտային փոխադրումների պայմանագրի մասին» կոնվենցիային (CMR): 2008 թվականին վերը նշված կոնվենցիան լրացվել է լրացուցիչ արձանագրությամբ, որն ուժի մեջ է մտել 2011 թվականին: Դա թույլ է տալիս հիմնական կոնվենցիայով նկարագրված իրավակա...
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է Կառավարության համար սահմանել լիազորող նորմ, որով գործադիրը հնարավորություն կունենա երրորդ երկրներից ՀՀ տարածքով տարանցիկ, ինչպես նաեւ դեպի ՀՀ տարածք բեռնափոխադրումների ժամանակ փոխադարձության սկզբունքով արտոնություններ սահմանել. ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառ...
Նախաձեռնությամբ դեղերի ոչնչացման գործընթացը կիրականացվի տեսչական մարմնի ներկայացուցչի անմիջական մասնակցությամբ եւ տեսաձայնագրմամբ
Նախագծերի ընդունումը պայմանավորված է ՀՀ առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից դեղերի շրջանառության վերահսկողության ոլորտում իրականացված ստուգումների, վարչական վարույթների ընթացքում ի հայտ եկած խնդիրների լուծման, վերահսկողության արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտությամբ: «Դեղերի մասին...
Հունիսի 17-ն առաջարկվում է սահմանել Հայրերի օր
Առաջարկվող նախագծով նախատեսվում է հունիսի 17-ը սահմանել Հայրերի օր. ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը՝ սեպտեմբերի 9-ի ԱԺ հերթական նիստում քննարկման ներկայացնելով «ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումը: Զարուհի Բաթոյանի խոսքով սա մի...
Առաջարկվում է բարեփոխել օրենսդրական դաշտը եւ վերացնել օրենքներում առկա անհամապատասխանությունները
Առաջարկվում է բարեփոխել օրենսդրական դաշտը՝ բացառելով առկա անհամապատասխանությունները: «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է սեպտեմբերի 9-ի հերթական նիստում: ՀՀ աշխատանք...
Նախագծի նպատակն է ստեղծել օրենսդրական հիմքեր, ըստ որոնց` 16 տարին լրացած անձն իրավունք կունենա մատչելի ձեւով ստանալ տեղեկություն իր առողջական վիճակի, հիվանդության ախտորոշման, տրամադրված բժշկական օգնության եւ սպասարկման վերաբերյալ: Այս մասին ասել է պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը՝ ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարմա...
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է Հայաստանում գտնվող Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը: Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան կատարած այցի համար՝ ՀՀ ԱԺ...
Առաջարկում ենք կասեցնել կամ վերջ դնել այն արատավոր երեւույթին, երբ պետությանը պատկանող գույքերն այս անցնող 30 տարիների ընթացքում այս կամ այն ճանապարհներով նվիրաբերվել կամ մասնավորեցվել են տարբեր ՀԿ-ների կողմից, որոշ դեպքերում՝ նրանց թիկունքում կանգնած կամ իրական շահառու հանդիսացող նախկին բարձրաստիճա...
Նոր կարգավորում է առաջարկվում Աշխատանքային օրենսգրքի՝ հարկադիր պարապուրդին վերաբերող հոդվածում
Գործադիրը փոփոխություն եւ լրացում է առաջարկում Աշխատանքային օրենսգրքում: Փոփոխությունը 265 հոդվածի մասով է, վերաբերում է հարկադիր պարապուրդին: Հարկադիր պարապուրդի հասկացությունը տրված չէ Աշխատանքային օրենսգրքով: Ներկա կարգավորումներով անձը մի վայրից աշխատանքից ազատվում է եւ վաղուց աշխատում է այլ վայ...
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ կկարգավորվեն քրեական վարույթներով իրավական օգնության ոլորտում ծագող իրավահարաբերությունները
Հայաստանը վավերացրել է մի շարք միջազգային երկկողմ եւ բազմակողմ պայմանագրեր: Դրանց մի մասը վերաբերելի է իրավական փոխօգնությանը, այդ թվում` քրեական ոլորտում, եւ ընդհանրական սահմանում է դրանք տրամադրելու ձեւերը, կարգը, վարույթային գործողությունները, տարբեր հարցումների կատարման առանձնահատկությունները: Բ...
Քննարկվել է ԱՀԿ-ի անդամ երկրներին հատուկ հարկադրական լիցենզիաների տրամադրմանն առնչվող արձանագրությունը
«Մտավոր սեփականության իրավունքների՝ առեւտրին առնչվող հայեցակետերի մասին» համաձայնագիրը փոփոխող արձանագրությունն ընդունվել է Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության Գլխավոր խորհրդի կողմից դեռեւս 2005 թվականին: Փաստաթուղթն իրավական հիմք է տալիս ԱՀԿ-ի անդամ երկրներին հատուկ հարկադրական լիցենզիաներ տրամադ...
Առաջարկվում է ապահովել ՀՀ իրավական եւ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին համապատասխան պետական տուրքերի չափ
Օրենսդրական փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է քաղաքացիական ու վարչական դատավարություններում ոլորտի բարեփոխման անհրաժեշտությամբ: Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 9-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քաղաքացիական դատավարությա...
Համաձայնագրի վավերացումն ԱՊՀ երկրներին ծառայությունների ոլորտի համեմատական առավելություններն օգտագործելու հնարավորություն կտա
«Ծառայությունների ազատ առեւտրի, հիմնադրման, գործունեության եւ ներդրումների իրականացման մասին» համաձայնագիրը 2023 թվականի հունիսի 8-ին Սոչիում  ստորագրել են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը եւ Ուզբեկստանը: Նպատակը պետությունների միջեւ ծառայությունների, առեւտրի,...
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է քաղաքացիներին ազատել հարկային պարտավորություններից առաջացած տույժ-տուգանքներից
Որոշակի ժամանակահատվածում տեղեկատվությունը թղթային արխիվներից թվայնացվել է, ստեղծվել են թվային էլեկտրոնային բազաներ: Դրանց հիման վրա համապատասխան էլեկտրոնային բանաձեւով իրականացվում է անշարժ գույքի` շուկայական արժեքին մոտարկված գնի հաշվարկ, որից էլ գանձվում է գույքահարկը: Կադաստրի կոմիտեում եւ համայ...
Խորհրդարանը քննարկել է անհատական շարժունակության տրանսպորտային միջոցների գործունեությունը կանոնակարգող նախաձեռնությունը
Մեր առօրյայում, հատկապես վերջին տարիներին, ավելացել է անհատական շարժունակության տրանսպորտային միջոցների քանակն ու գործարկումը: Ոլորտը կանոնակարգված չի եղել: Այս մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Համբարյանը ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման ութերորդ նստաշրջանի սեպտեմբերի 9-ի հերթական նիստո...
Նախագծի ընդունմամբ կկանոնակարգվի մշակույթի ոլորտի օրենսդրական դաշտը, կդյուրանա ոլորտի կառավարումը
«Մշակութային օրենսդրության հիմունքների մասին» ՀՀ օրենքում  լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է օրենսդրական դաշտի նույնականացման  անհրաժեշտությամբ, որը կնպաստի պետության կողմից իրականացվող մշակութային քաղաքականության արդյունավետության բարձրացմանը եւ ոլո...
Համաձայնագրի վավերացմամբ հայկական կազմակերպությունները կարող են մասնակցել Միջազգային արեւային դաշինքի ծրագրերին
Հաշվի առնելով Հայաստանում արեւային էներգիայի ներուժը, ոլորտի զարգացման դինամիկան եւ հեռանկարները՝ Միջազգային արեւային դաշինքին միանալը հնարավորություն կստեղծի մեր երկրին ներգրավված լինելու արեւային էներգետիկայի զարգացման միջազգային գործընթացներին, ծանոթանալու բնագավառի զարգացման նորագույն առաջանցիկ ...
Գործադիրը փոփոխություններ է կատարում «Գնահատման գործունեության մասին» օրենքում
Կադաստրի կոմիտեում գործող գնահատման հանձնաժողովի անդամների համար օրենքով սահմանված հինգ տարվա աշխատանքային ստաժ ունենալու պահանջը կփոխարինվի երկու տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժի պահանջով: Ներկայացնելով «Գնահատման գործունեության մասին» օրենքում փոփոխությունները`  ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավ...
Խորհրդարանը քննարկել է Եվրաջասթի եւ Հայաստանի իրավասու մարմինների միջեւ համագործակցությունը զարգացնելուն միտված օրենսդրական նախաձեռնություն
Համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 2024 թվականի ապրիլի 5-ին, նպատակ ունի ամրապնդելու, ինչպես նաեւ զարգացնելու կազմակերպված հանցավորության, ահաբեկչության, փողերի լվացման, թրաֆիքինգի եւ այլ ծանր հանցագործությունների դեմ պայքարում Եվրաջասթի եւ Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների միջեւ միջազգային ...
Մեկնարկել է ԱԺ հերթական նստաշրջանի աշխատանքը
Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո մեկնարկել է ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման ութերորդ նստաշրջանի աշխատանքը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ Կենտրոնական ընտրական  հանձնաժողովը  ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր ընտրված եւ լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած պատգամավորի մանդատը հաջո...
Արուսյակ Ջուլհակյանը նշանակվել է ԿԿՀ անդամների պաշտոններում թեկնածուների ընտրության համար ձեւավորվող մրցութային խորհրդի անդամ
Սեպտեմբերի 9-ին ԱԺ խորհուրդը գումարել է արտահերթ նիստ, որի օրակարգում էր Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամների պաշտոններում թեկնածուների ընտրության համար ձեւավորվող մրցութային խորհրդի անդամ նշանակելու մասին հարցը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հիշեցրել է, որ նախորդ նստաշրջանի ընթացքում Կոռուպց...

9 сентября Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую вице-премьер-министром Великого Герцогства Люксембург, министром иностранных дел и внешней торговли Ксавье Беттелем, отметив, что Армения придает большое значение укреплению армяно-люксембургских отношений на площадках  как двустороннего, так и многостороннего сотрудничества.
"Армения высоко ценит роль парламентской дипломатии в динамичном развитии политического диалога на высоком уровне между двумя странами, и мы готовы углублять эти отношения", - отметил спикер НС РА.
Вице-премьер Великого Герцогства Люксембург, министр иностранных дел и внешней торговли Ксавье Беттель, в свою очередь, поблагодарил Председателя НС за теплый прием и подчеркнул, что Люксембург рядом с Арменией на пути к евроинтеграции.
Председатель НС представил Ксавье Беттелю видение Армении по достижению мира в регионе, а также затронул проблему удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. А.Симонян выразил надежду, что Люксембург также приложит усилия для возвращения армянских пленных в РА.
На встрече также затронуты различные вопросы, представляющие взаимный интерес.
9 сентября на очередном заседании НС обсудило во втором чтении ряд проектов.Рассмотрены поправки в законы  "О вывозе и ввозе культурных ценностей”, "Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды", “О торговле и услугах”, "Об утверждении годового отчета ...
Присоединение к протоколу посодействует цифровизации грузовых перевозок
Армения 9 июня 2006 г. присоединилась к конвенции “О договоре международных автотранспортных перевозок грузов” (CMR). В 2008 г. конвенция была восполнена дополнительным протоколом, вступившим в силу в 2011 г. Это позволяет выполнять правовые нормы основной конвенции в электронном виде. Об этом сообщ...
Инициативой предлагается установить разрешительную (уполномочивающую) норму для правительства, согласно которой исполнительная власть будет иметь возможность устанавливать льготы на принципе взаимности при транзите из третьих стран через территорию РА, а также при транспортировке грузов по территори...
Принятие проектов обусловлено необходимостью проверок, проводимых Инспекционным органом здравоохранения и труда РА в сфере контроля за оборотом лекарств, решением возникших в ходе административного производства проблем, а также необходимостью повышения эффективности контроля.В законе “О лекарствах” ...
17 июня предлагается установить Днем отца
Согласно предложенному проекту, 17 июня предлагается установить Днем отца. Об этом сообщила депутат от фракции НС "Гражданский договор" З.Батоян, представляя к обсуждению 9 сентября на очередном заседании парламента дополнение в закон "О праздниках и памятных днях РА".По З.Батоян, это не международн...
Председатель НС А.Симонян встретился с председателем Федерального Верховного суда Республики Ирак Джассимом Мухаммадом Абудом
9 сентября Председатель НС А.Симонян принял находящуюся в Армении делегацию во главе с председателем Федерального Верховного суда Республики Ирак. Во встрече также принял участие председатель Конституционного суда РА А.Диланян.Выразив благодарность за визит в Армению, Председатель НС подчеркнул важн...
Предлагается обеспечить размер госпошлины соответственно правовому и социально-экономическому положению РА
Принятие законодательного пакета обусловлено необходимостью реформирования сферы гражданского и административного судопроизводства. 9 сентября НС обсудило в первом чтении представленный заместителем министра юстиции А.Арутюнян законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в закон “О госуда...
Ратификация соглашения предоставит странам СНГ возможность использовать сравнительные преимущества сферы услуг
8 июня 2023 г. Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия, Таджикистан и Узбекистан подписали в Сочи соглашение “О свободной торговле, учреждении, деятельности и инвестициях в сфере услуг”. Цель – расширение экономического сотрудничества между государствами в области услуг, торговли, инвестици...
Парламент обсудил инициативу по регулированию деятельности индивидуальных транспортных средств передвижения
“В повседневной жизни, особенно в последние годы, увеличилось количество и эксплуатация индивидуальных транспортных средств передвижения. Отрасль не регулировалась”, - отметил заместитель министра внутренних дел РА Д.Амбарян 9 сентября на очередном заседании восьмой сессии НС восьмого созыва.В ...
С принятием проекта законодательное поле сферы культуры урегулируется, облегчится управление
“Необходимость внесения дополнений и изменений в закон “Об основах культурного законодательства” обусловлена ​​необходимостью гармонизации законодательного поля, содействующего повышению эффективности реализуемой государством культурной политики и более эффективному управлению сферой”, -...
После ратификации соглашения армянские организации смогут участвовать в программах ISA
“Принимая во внимание потенциал солнечной энергетики в Армении, динамику и перспективы развития сферы, вступление в Международный солнечный альянс (International Solar Alliance, ISA) создаст возможность для нашей страны быть вовлеченной в международные процессы развития солнечной энергетики, оз...
Исполнительный орган вносит поправки в закон “Об оценочной деятельности”
Установленное законом требование о наличии пятилетнего опыта работы для членов аттестационной комиссии, работающей в Комитете кадастра, будет заменено требованием о двухлетнем профессиональном опыте работы.Представляя поправки в закон "Об оценочной деятельности", руководитель Комитета кадастра РА С....
Парламент обсудил законодательную инициативу по развитию сотрудничества Евроюста и компетентных органов Армении
Соглашение, подписанное 5 апреля 2024 г., призвано укрепить и развить международное сотрудничество между Евроюстом и компетентными органами РА в противодействии организованной преступности, терроризму, отмыванию денег, трафикингу и другим тяжким преступлениям. 9 сентября на очередном заседании восьм...
9 сентября под звуки Государственного гимна РА началась работа восьмой сессии НС восьмого созыва.Председатель НС А.Симонян сообщил, что Центральная избирательная комиссия (ЦИК) представила протокол N21 о предоставлении мандата избранного в НС депутата, полномочия которого досрочно прекращены, следую...
А.Джулакян – член Конкурсного совета по отбору кандидатов на должности членов КПК
9 сентября НС созвало внеочередное заседание, в повестке дня которого назначение члена формируемого Конкурсного совета по отбору кандидатов на должности членов Комиссии по предотвращению коррупции (КПК).Председатель НС А.Симонян напомнил, что в ходе предыдущей сессии решения НС о назначении членов К...