2025 թվականին Արտաքին գործերի նախարարությանը պետական բյուջեից հատկացվելիք գումարը կկազմի 17 մլրդ 441 մլն դրամ, որն ընթացիկ տարվա հատկացումից ավելի կլինի 378 մլն դրամով կամ 2,2 տոկոսով: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հոկտեմբերի 31-ին քննարկման ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը: «Ընթացիկ ծախսերի գծով կունենանք 2,3 տոկոսով աճ, կապիտալ ծախսերի գծով կունենանք նվազում 15 մլն դրամով»,- հստակեցրել է նախարարը: Նա հավելել է, որ այս գումարներում ներառված չեն այն դրամական միջոցները, որոնք այս տարի տրամադրվել են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանատան համար շենք գնելու նպատակով: Գնումը կատարվել է պահուստային միջոցներով:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հաջորդիվ անդրադարձել է նախարարության իրականացրած աշխատանքներին, ընթացիկ գործունեությանն ու ծրագրերին: Նա խոսել է տարածաշրջանային երկրների, մասնավորապես` Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցի վերաբերյալ: «2024 թվականին այստեղ եղել է շատ շոշափելի արդյունք` առաջին հերթին` միջպետական սահմանի սահմանազատման դեպքով, կամ ուղղությամբ, կամ համատեքստում: Մենք ապրիլին ստորագրել ենք փաստաթուղթ երկու հանձնաժողովների ղեկավարների` փոխվարչապետների միջեւ, եւ ապա ստորագրվել է հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի կանոնակարգը, որը վավերացվել է արդեն ՀՀ-ում` Ազգային ժողովի կողմից, իրենց` ադրբեջանական կողմից էլ իրենց համապատասխան ընթացակարգն է անցել: Առաջիկայում, ըստ էության, կողմերը պաշտոնապես կծանուցեն միմյանց կանոնակարգն ուժի մեջ մտնելու վերաբերյալ, որից հետո` 2024 թվականի այս մնացած ժամանակահատվածում, եւ 2025 թվականին, հուսամ, սահմանազատման աշխատանքները կշարունակվեն»,- ասել է նախարարը` հավելելով, որ այս պահին խանգարող որեւէ բան չի տեսնում:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է նաեւ խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող աշխատանքներին: Նախարարի տեղեկացմամբ այժմ պայմանագրի տեքստի շուրջ կա 1-2 ձեւակերպում, որոնց վերաբերյալ կշարունակվեն աշխատանքները: «Պետք է զգուշավոր լավատեսություն հայտնեմ այն մասին, որ մոտ ապագայում մեզ կհաջողվի համաձայնության գալ նաեւ այդ 1-2 ձեւակերպումների շուրջ, որից հետո արդեն պայմանագիրը պատրաստ կլինի ստորագրման»,- ասել է նա եւ հավելել, որ հայկական կողմն անհիմն է համարում ադրբեջանական կողմից պարբերաբար հնչող այն պնդումները, թե ՀՀ Սահմանադրությունը տարածքային որոշակի պահանջ է պարունակում Ադրբեջանի տարածքի նկատմամբ: «Մենք այս թեզը համարում ենք կատարելապես անհիմն: Եվ այստեղ, որպես շատ հզոր եւ հստակ ապացույց, ունենք Սահմանադրական դատարանի որոշումը, որն արձանագրեց, որ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանների սահմանազատումը լիովին համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը: Սա գալիս է փարատելու բոլոր հնարավոր մտահոգությունները»,- ընդգծել է ԱԳ նախարարը:
Արարատ Միրզոյանի խոսքով մյուս ուղղությունը տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումն է, ինչի առումով եւս քայլեր են արվել:
«Մենք ադրբեջանական կողմին առաջարկներ ենք փոխանցել, որոնք, ըստ էության, կիսապաշտոնական մակարդակով ողջունվել են: Այստեղ եւս որոշակի դրական մթնոլորտ կա, եւ մենք առաջիկայում կշարունակենք ադրբեջանական կողմի հետ աշխատանքները: Մեր սկզբունքներն այս առումով այն են, որ բոլոր այն ենթակառուցվածքները, որոնք պետք է ապաշրջափակվեն, պետք է մնան ա'յն երկրների ինքնիշխանության ներքո եւ գործեն ա'յն երկրների օրենսդրությանը համապատասխան, որոնց տարածքով անցնում են: Ամեն ինչ պետք է արվի փոխադարձության եւ հավասարության սկզբունքների հիման վրա:
Սա արտացոլված է մեր Կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրում: Ուրախ եմ ասելու, որ բազմաթիվ երկրներ եւ միջազգային գործընկերներ ողջունել են «Խաղաղության խաչմերուկը»,- ասել է նախարարը:

В 2025 г. выделяемая Министерству иностранных дел ( МИД) сумма из госбюджета составит 17 млрд 441 млн драмов, что на 378 млн, или на 2,2% больше, чем в текущем году. Об этом сообщил министр финансов В.Ованнисян, представляя 31 октября на совместном заседании постоянных комиссий НС по внешним связям и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам проект закона "О Государственном бюджете РА на 2025 г.". "Текущие расходы увеличатся на 2,3%, капитальные расходы сократятся на 15 млн драмов", - уточнил министр. Он добавил, что в эти суммы не включены средства, предоставленные в этом году на приобретение здания посольства РА во Франции. Покупка совершена из резервных средств.
Министр иностранных дел А.Мирзоян представил проделанную работу, текущую   деятельность и программы возглавляемого им ведомства. Он коснулся вопроса регулирования отношений с региональными странами, в частности с Азербайджаном. "В 2024 г. был весьма ощутимый результат, прежде всего, с демаркацией межгосударственной границы – или по вектору, или по контексту. В апреле мы подписали документ между руководителями двух комиссий, заместителями премьер-министров, а затем был подписан регламент о совместной работе комиссий, который уже ратифицирован в РА Национальным Собранием, и с азербайджанский стороны прошел соответствующие процедуры. В предстоящее время, по сути, стороны официально уведомят друг друга о вступлении регламента в силу, после чего в оставшийся период текущего года и, надеюсь, в 2025 г. работы по демаркации границы продолжатся", - отметил министр, добавив, что на данный момент не видит для этого каких-либо препон.
А.Мирзоян коснулся также продолжающейся работы над мирным договором. По словам министра, ныне есть 1-2 формулировки текста соглашения, работа над которыми продолжится. "Должен выразить осторожный оптимизм, что в ближайшем будущем нам удастся достичь согласия по этим формулировкам, после чего договор будет готов к подписанию", - отметил он и добавил, что армянская сторона считает безосновательными периодически звучащие с азербайджанской стороны утверждения, что Конституция РА содержит определенные территориальные претензии к Азербайджану. “Мы этот тезис считаем совершенно необоснованным. И здесь, как очень весомое и наглядное доказательство, мы имеем решение Конституционного суда, который констатировал, что делимитация границ на основании Алма-Атинской декларации полностью соответствует Конституции РА. Это призвано развеять все возможные опасения", - подчеркнул глава МИД.
По Мирзояну, другой вектор – разблокирование транспортных инфраструктур региона, в этом направлении также предприняты шаги.
"Мы передали азербайджанской стороне предложения, которые, по существу, приветствовались на полуофициальном уровне. Здесь тоже налицо определенная позитивная атмосфера, и мы в ближайшее время продолжим работу с азербайджанской стороной. Наши принципы в этом аспекте заключаются в том, что все деблокируемые инфраструктуры должны оставаться под суверенитетом тех стран и действовать в соответствии с законодательством тех стран, через территорию которых они проходят. Все должно делаться на принципах взаимности и равенства.
Это отражено в представленной нашим правительством программе “Перекресток мира”. Рад сообщить, что многие страны и международные партнеры приветствовали “Перекресток мира”, - подчеркнул министр.
Для повышения привлекательности и интереса к контрактной воинской службе в определенных воинских частях ВС РА депутаты А.Хачатрян и А.Кочарян предлагают внести изменения в законы "О воинской службе и статусе военнослужащего" и "О государственных пенсиях". 31 октября предложение обсуждено на созванно...