ՀՀ Ազգային ժողով են այցելել ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտները
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 8-ին հանդիպել է ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտներին եւ հանդես եկել դասախոսությամբ: «Նորարարություն եւ առաջնորդություն» թեմայի շրջանակում ԱԺ փոխնախագահն ապագա սպաներին աշխատանքային գործունեության ընթացքում կուտակած իր գիտելիքներն ու փորձն է փոխանցել, խոսել ռազմարդյունաբերության ոլորտում մեր երկրի հաջողությունների, նորարարական ձեռքբերումների վերաբերյալ:
Ողջույնի խոսքում ԱԺ նախագահի տեղակալն արժեւորել է սպաների առաջնորդության հմտություններն ու կարծիք հայտնել, որ սպան միայն իր աշխատանքի նկատմամբ հավատով, զինվորներին ոգեւորելու, առաջնորդելու, իր հետեւից տանելու ունակություններով կարող է զինվորի ոգին բարձր պահել:
Նրա կարծիքով հանրության վստահությունը վայելելու համար անպայման պետք է նոր հնարավորություններ ստեղծել  զինվորների համար: «Զինվորը պետք է մտնի բանակ եւ նոր գիտելիքներով, նոր հմտություններվ, մարդկային նոր արժեքներով ու նոր շնչով վերադառնա հասարակություն»,- ընդգծել է ԱԺ փոխխոսնակն ու հորդորել ապագա սպաներին շարունակաբար կրթվել ու նոր գիտելիքներ ստանալ՝ համաշխարհային նորարարական զարգացումներին համընթաց քայլելու համար:
Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է այն փաստը, որ կուրսանտների շարքում նաեւ կանայք են՝ երկրի պաշտպանունակության բարձրացման հարցում ընդգծելով համակարգում կանանց ներգրավվածության շարունակական աճը:
Այնուհետեւ ծավալուն դասախոսության, ինչպես նաեւ հարցուպատասխանի ընթացքում  ԱԺ փոխնախագահը մանրամասն խոսել է արդյունաբերական հեղափոխության փուլերի ու դինամիկայի մասին, նշել, որ 21-րդ դարում տեխնոլոգիաները զարգանում են շուրջ 1000 անգամ ավելի արագ: Այս համատեքստում նա մանրամասնել է այն ազդեցությունը, որն ունի տեխնոլոգիական հեղափոխությունը բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ պաշտպանական ու անվտանգային համակարգերի վրա: Անդրադարձ է եղել նաեւ արհեստական բանականության ընձեռած առաջընթացին ու հնարավորություններին, նաեւ նորարարական համակարգերի դեմ հաճախ հանրության դիմադրության հաղթահարման ուղիներին:
«Մենք պետք աշխարհին ներկայանանք որպես խնդիրներ լուծող, եւ դա մեծապես նորարարության, կրթության, նոր գիտելիքներ ստանալու, չվախենալու արվեստն է: Բոլոր մարտահրավերներն էլ հաղթահարելի են, դրա համար կամք, վճռականություն, աշխատանքում նոր գիտելիքներ են պետք»,- փաստել է Հակոբ Արշակյանը:
Նշենք, որ կուրսանտներն Ազգային ժողով են այցելել պիլոտային ծրագրի շրջանակում: Նման հանդիպումների նպատակն է ապագա սպաներին զինել գործնական ու տեսական նոր գիտելիքներով:
08.11.2024
Խորհրդարանական լսումներ Ընտրական օրենսգրքում եւ հարակից օրենքներում առաջարկվող նոր կարգավորումների վերաբերյալ
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 8-ին տեղի են ունեցել  խորհրդարանական լսումներ Ընտրական օրենսգրքում եւ հարակից օրենքներում առաջարկվող նոր կարգավորումների վերաբերյալ: Խորհրդարանական լսումներին մասնակցել են օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների, քաղհասարակու...
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հրավիրած խորհրդարանական լսումների ուղիղ հեռարձակումը: Կքննարկվի ««ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը: ...

On November 8, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan met with the cadets of Vazgen Sargsyan Military Academy of RA Ministry of Defense and gave a lecture. Within the framework of the theme Innovation and leadership the NA Vice President conveyed his knowledge and experience accumulated during his work activity to the future officers and spoke about the successes and innovative achievements of our country in the field of military industry.
In his welcoming speech the NA Vice President valued the officers’ leadership skills and opined that an officer can keep the soldier’s spirit high only by having faith in his work, his ability to inspire, lead, and taking the soldiers after him.
In his opinion, we should certainly create new opportunities for the soldiers for enjoin the public trust. “The soldier should enter into the army and go back to the society with new knowledge, new skills, new human values and new breath,” the NA Vice President underscored and urged the future officers to continuously get educated and get new knowledge to keep pace with global innovative developments.
Hakob Arshakyan highlighted the fact that among the cadets there also women and underlined the continuous growth of the women’s involvement in raising the defense capabilities of the country.
Afterwards, during the extensive lecture, as well as the Q&A session, the NA Vice President spoke in detail about the phases and dynamics of the industrial revolution, noted that in the 21st century the technologies are developing about 1000 times quicker. In this context he detailed the impact that the technological revolution has in all spheres, including on the defensive and security systems. A reference was also made to the progress and opportunities given to the artificial intelligence, also to the ways of overcoming the public resistance against the innovative systems.
“We should present ourselves to the world as problem solvers, and this is largely the art of innovation, education, gaining new knowledge, and not being afraid. We are able to overcome all challenges, we need will, resoluteness, new knowledge in the work,” Hakob Arshakyan documented.
Let us note that the cadets visited the National Assembly in the frameworks of the pilot programme. The goal of these meetings is to equip future officers with new practical and theoretical knowledge.