ՀՀ Ազգային ժողով են այցելել ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտները
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 8-ին հանդիպել է ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտներին եւ հանդես եկել դասախոսությամբ: «Նորարարություն եւ առաջնորդություն» թեմայի շրջանակում ԱԺ փոխնախագահն ապագա սպաներին աշխատանքային գործունեության ընթացքում կուտակած իր գիտելիքներն ու փորձն է փոխանցել, խոսել ռազմարդյունաբերության ոլորտում մեր երկրի հաջողությունների, նորարարական ձեռքբերումների վերաբերյալ:
Ողջույնի խոսքում ԱԺ նախագահի տեղակալն արժեւորել է սպաների առաջնորդության հմտություններն ու կարծիք հայտնել, որ սպան միայն իր աշխատանքի նկատմամբ հավատով, զինվորներին ոգեւորելու, առաջնորդելու, իր հետեւից տանելու ունակություններով կարող է զինվորի ոգին բարձր պահել:
Նրա կարծիքով հանրության վստահությունը վայելելու համար անպայման պետք է նոր հնարավորություններ ստեղծել  զինվորների համար: «Զինվորը պետք է մտնի բանակ եւ նոր գիտելիքներով, նոր հմտություններվ, մարդկային նոր արժեքներով ու նոր շնչով վերադառնա հասարակություն»,- ընդգծել է ԱԺ փոխխոսնակն ու հորդորել ապագա սպաներին շարունակաբար կրթվել ու նոր գիտելիքներ ստանալ՝ համաշխարհային նորարարական զարգացումներին համընթաց քայլելու համար:
Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է այն փաստը, որ կուրսանտների շարքում նաեւ կանայք են՝ երկրի պաշտպանունակության բարձրացման հարցում ընդգծելով համակարգում կանանց ներգրավվածության շարունակական աճը:
Այնուհետեւ ծավալուն դասախոսության, ինչպես նաեւ հարցուպատասխանի ընթացքում  ԱԺ փոխնախագահը մանրամասն խոսել է արդյունաբերական հեղափոխության փուլերի ու դինամիկայի մասին, նշել, որ 21-րդ դարում տեխնոլոգիաները զարգանում են շուրջ 1000 անգամ ավելի արագ: Այս համատեքստում նա մանրամասնել է այն ազդեցությունը, որն ունի տեխնոլոգիական հեղափոխությունը բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ պաշտպանական ու անվտանգային համակարգերի վրա: Անդրադարձ է եղել նաեւ արհեստական բանականության ընձեռած առաջընթացին ու հնարավորություններին, նաեւ նորարարական համակարգերի դեմ հաճախ հանրության դիմադրության հաղթահարման ուղիներին:
«Մենք պետք աշխարհին ներկայանանք որպես խնդիրներ լուծող, եւ դա մեծապես նորարարության, կրթության, նոր գիտելիքներ ստանալու, չվախենալու արվեստն է: Բոլոր մարտահրավերներն էլ հաղթահարելի են, դրա համար կամք, վճռականություն, աշխատանքում նոր գիտելիքներ են պետք»,- փաստել է Հակոբ Արշակյանը:
Նշենք, որ կուրսանտներն Ազգային ժողով են այցելել պիլոտային ծրագրի շրջանակում: Նման հանդիպումների նպատակն է ապագա սպաներին զինել գործնական ու տեսական նոր գիտելիքներով:
08.11.2024
Խորհրդարանական լսումներ Ընտրական օրենսգրքում եւ հարակից օրենքներում առաջարկվող նոր կարգավորումների վերաբերյալ
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 8-ին տեղի են ունեցել  խորհրդարանական լսումներ Ընտրական օրենսգրքում եւ հարակից օրենքներում առաջարկվող նոր կարգավորումների վերաբերյալ: Խորհրդարանական լսումներին մասնակցել են օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների, քաղհասարակու...
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հրավիրած խորհրդարանական լսումների ուղիղ հեռարձակումը: Կքննարկվի ««ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը: ...

Курсанты Военной академии им. В.Саргсяна МО РА посетили НС
8 ноября вице-спикер НС А.Аршакян встретился с курсантами Военной академии имени В.Саргсяна МО РА и выступил с лекцией. В рамках темы "Инновации и лидерство" он представил свои знания и опыт, накопленные за время работы, коснулся сферы военной промышленности, успехов и инновационных достижений страны.
В приветственном слове зампредседателя НС, высоко оценив лидерские качества офицеров, выразил мнение, что офицер может поддерживать высокий дух солдата, только имея веру в свое дело, способность вдохновлять, руководить и возглавить их.
По его мнению, чтобы пользоваться доверием общества, обязательно надо создавать новые возможности для солдат. "Военнослужащий должен пойти в армию и вернуться в общество с новыми знаниями, новыми человеческими ценностями и новым духом", - подчеркнул вице-спикер НС и призвал будущих офицеров постоянно самосовершенствоваться, приобретать новые знания, чтобы идти в ногу с глобальными инновационными разработками.
А.Аршакян особо выделил, что среди курсантов есть также женщины, подчеркнув важность последовательного роста вовлеченности женщин в систему с точки зрения повышения обороноспособности страны.
Затем в ходе объемной лекции, а также вопросов-ответов вице-спикер НС подробно рассказал об этапах и динамике промышленной революции, отметив, что в XXI в. технологии развиваются почти в 1000 раз быстрее, в том числе по системам обороны и безопасности. Также упоминалось о прогрессе и возможностях, предоставляемых искусственным интеллектом.
"Нам нужно представить себя миру как разрешающих проблемы, и это во многом искусство инноваций, образования, получения новых знаний, отсутствия страха. Все вызовы можно преодолеть, для этого нам нужна воля, решимость и новые знания в работе", - подчеркнул А.Аршакян.
Курсанты посетили НС в рамках пилотной программы. Цель таких встреч – вооружить будущих офицеров новыми практическими и теоретическими знаниями.
08.11.2024
Парламентские слушания по предлагаемым новым положениям в ИК и смежные законы
8 ноября по инициативе Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам состоялись парламентские слушания по предлагаемым новым положениям в Избирательный кодекс (ИК) и смежные законы.В парламентских слушаниях приняли участие представители органов законодательной и исполнительной властей, ...