Երեւանում կայացել է ՍԾՏՀ ԽՎ գլխավոր վեհաժողովի 64-րդ լիագումար նիստը
Նիստին մասնակցել են Հայաստանի, Հունաստանի, Ռումինիայի, Ուկրաինայի, Սերբիայի եւ Հյուսիսային Մակեդոնիայի խորհրդարանական պատվիրակությունները, ինչպես նաեւ տարբեր երկրներից ժամանած դիտորդներ, ՍԾՏՀ ԽՎ-ում հատուկ ներկայացուցիչներ եւ հյուրեր: Քննարկումներին հեռավար ձեւաչափով մասնակցել են նաեւ Վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Ասաֆ Հաջիեւը, Թուրքիայի, Ալբանիայի եւ Բուլղարիայի պատվիրակությունների ներկայացուցիչները:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ, ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Ելույթը՝ այստեղ:
Վեհաժողովի առաջին նիստում քննարկվել են կանոնակարգային հարցեր: 2024 թվականի մայիսի 14-15-ը Տիրանայում կայացած գլխավոր վեհաժողովի 63-րդ լիագումար նիստի արձանագրության եւ խորհրդարանական վեհաժողովի գործունեության վերաբերյալ հաշվետվության հաստատումից հետո քննարկվել են ֆինանսական հարցեր՝ կապված կառույցի՝ 2025 թվականի բյուջեի հետ:
Այնուհետեւ Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գործունեության մասին հարցը ներկայացրել է ՍԾՏՀ գլխավոր քարտուղար Լազար Կոմանեսկուն, իսկ Սեւծովյան Առեւտրի եւ զարգացման բանկի գործունեության մասին խոսել է բանկի նախագահ Սերհաթ Քոքզալը:
Նիստում հիմնական քննարկումները ծավալվել են «Ապաշրջափակումը՝ որպես տարածաշրջանային զարգացման երաշխիք» թեմայով զեկույցի շրջանակում:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Բաբկեն Թունյանը փաստել է, որ քննարկվող հարցը չափազանց կարեւոր է մեր տարածաշրջանի համար, քանի որ մեր երկիրն ավելի քան 30 տարի շրջափակման մեջ է:
«Սահմանների բացումը կնպաստի Հայաստանի տնտեսական գործունեության զարգացմանը՝ արտահանումների եւ ներմուծումների, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ակտիվացման միջոցով: Սահմանների բացումն ուղղակիորեն տեղավորվում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակում:  Մենք այս նախաձեռնությունը ներկայացրել ենք մեր բոլոր միջազգային գործընկերներին եւ կարող ենք վստահությամբ ասել, որ նախաձեռնության վերաբերյալ բոլորի վերաբերմունքը դրական է»,-ընդգծել է Բաբկեն Թունյանը եւ հավելել, որ սահմանների բացումը կնպաստի նաեւ տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների բարելավմանը, արտահանումների եւ ներմուծման ծախսերի կրճատմանը: Վերջինս իր հերթին լայն հնարավորություններ կստեղծի ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ տարածաշրջանի մյուս երկրների համար՝ Հայաստանը դարձնելով գրավիչ տարանցիկ երկիր:
Զեկուցողն անդրադարձել է եւս մեկ ուղղության. զբոսաշրջության ոլորտը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ սահմանների բացման վրա:
«Մենք չենք ուզում ունենալ փակ տնտեսություն եւ փակ սահմաններ մեր հարեւանների հետ»,- խոսելով սահմանների բացման հարցում ռիսկերի մասին՝ փաստել է զեկուցողը:
Բաբկեն Թունյանը վերահաստատել է հայկական կողմի հանձնառությունը՝ ամրապնդելու տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը՝ որպես մեր հավաքական անվտանգության ռազմավարության անկյունաքար: «Վստահ եմ, որ խաղաղությունը, ինչպես նաեւ համագործակցությունը, չափազանց կարեւոր են տնտեսական զարգացման համար: Մյուս կողմից տնտեսական համագործակցությունն ու ինտեգրումը չափազանց կարեւոր են տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության համար»,- վստահեցրել է հայկական պատվիրակության ղեկավարը եւ հույս հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի հաղթահարել տարածաշրջանում առկա մարտահրավերները:
Թեմայի շրջանակում ելույթներ են ունեցել Հունաստանի, Թուրքիայի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Ռումինիայի, Սերբիայի եւ Ուկրաինայի ներկայացուցիչները: Քննարկվել են աշխարհում տեղի ունեցող հակամարտություններին ու հումանիտար աղետներին վերաբերող հարցեր: Արտագաղթի տեմպերի համատեքստում անդրադարձ է եղել փախստականների խնդրին: Մասնակիցները կարեւորել են սեւծովյան տարածաշրջանում եւ ամբողջ աշխարհում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը, սահմանների ապաշրջափակումը:  Սահմանների բացումն արժեւորվել է առեւտրաշրջանառության, գործարար կապերի ակտիվացման, զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների զարգացման եւ մի շարք այլ ոլորտներում հարաբերությունների խթանման առումով:
Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավար Ֆատիհ Դոնմեզը, ով նիստին մասնակցում էր առցանց ձեւաչափով, անդրադարձել է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, կարեւորել սահմանների բացումը, վերահաստատել, որ Թուրքիան աջակցում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատմանը:
Կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Բաբկեն Թունյանը եւս կարեւորել է տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորումը եւ հույս հայտնել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը հաջողությամբ ավարտին կհասցվի՝ նպաստելով տարածաշրջանի զարգացմանը:
Այնուհետեւ օրակարգային հարցերի շրջանակում է եղել ՍԾՏՀ տարածաշրջանում փախստականների եւ միգրացիոն հոսքերի իրավական մարտահրավերների վերաբերյալ քննարկումը, ինչպես նաեւ «ՍԾՏՀ անդամ երկրներում խորհրդարանների դերը մշակութային ժառանգության պաշտպանության ամրապնդման գործում» հարցը: Քննարկվել են նաեւ ՍԾՏՀ երկրներում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման հեռանկարները:
Նիստի ընթացքում միջազգային կազմակերպությունների եւ խորհրդարանական վեհաժողովների ներկայացուցիչները մտքեր են փոխանակել ՍԾՏՀ տարածաշրջանի բազմաթիվ մարտահրավերների, իրավական-քաղաքական գործընթացների, գլոբալ տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ: Անդրադարձ է եղել կլիմայական փոփոխությունների ու էկոհամակարգի վերափոխման հետեւանքով ի հայտ եկած մի շարք բացասական երեւույթներին եւ դրանց հաղթահարման ուղղությամբ համատեղ ջանքերի գործադրման կարեւորությանը: Ընդգծվել է համընդհանուր հետաքրքրության հարցերի շրջանակում միջազգային կազմակերպությունների հետ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի համագործակցված աշխատանքի արդյունավետությունը: Այս համատեքստում նշվել է համատեղ նախաձեռնությունների ներկայացման անհրաժեշտությունը:
Նիստի ավարտին որոշվել է ՍԾՏՀ ԽՎ գլխավոր վեհաժողովի հաջորդ՝ 65-րդ լիագումար նիստն անցկացնել Ադրբեջանում՝ 2025 թվականին: Նախագահությունը ռոտացիոն կարգով Հայաստանից փոխանցվել է Ադրբեջանին:
12.12.2024
ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 17-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճում «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» օրենքի նախագծի առնչությամբ հրավիրում է խորհրդարանական լսումներ:...

11 декабря в Ереване началась работа 64-го пленарного заседания Генеральной Ассамблеи ПАЧЭС.
В заседании приняли участие парламентские делегации Армении, Греции, Румынии, Украины, Сербии и Северной Македонии, а также наблюдатели из разных стран, спецпредставители и гости ПАЧЭС. В дебатах также приняли участие в дистанционном формате Генеральный секретарь Ассамблеи А.Гаджиев, представители делегаций Турции, Албании и Болгарии.
С вступительной речью выступил Председатель НС РА, Председатель ПАЧЭС А.Симонян.
На первом заседании Ассамблеи обсуждены регламентные вопросы. После утверждения протокола и отчета о деятельности 63-го пленарного заседания Генеральной Ассамблеи, состоявшегося в Тиране 14-15 мая 2024 г., рассмотрены финансовые вопросы по бюджету структуры на 2025 г.
Далее Генеральный секретарь ЧЭС Лазар Комэнеску представил деятельность организации, а председатель Черноморского банка торговли и развития Серхат Кокзал – работу возглавляемой им структуры.
На заседании основные обсуждения прошли в рамках доклада на тему “Деблокада как гарантия регионального развития”.
Руководитель делегации НС РА в ПАЧЭС Б.Тунян заявил, что обсуждаемый вопрос чрезвычайно важен для нашего региона, поскольку наша страна уже более 30 лет в блокаде.
“Открытие границ посодействует развитию экономической деятельности Армении посредством активизации экспорта и импорта, а также региональных коммуникаций. Открытие границ прямо укладывается в рамки инициативы “Перекресток мира”. Мы представили это инициативу всем нашим международным партнерам, и можем с уверенностью сказать, что по инициативе отношение всех позитивное”, - подчеркнул Б.Тунян и добавил, что открытие границ также будет способствовать улучшению инфраструктур региона, сокращению расходов по вывозам и ввозам. Последнее, в свою очередь, создаст широкие возможности не только для Армении, но и других стран региона, сделав Армению привлекательной транзитной страной.
Докладчик указал и на другой вектор: туристическая сфера может оказать положительное влияние на открытие границ.
"Мы не хотим иметь закрытую экономику и закрытые границы с нашими соседями", - заявил докладчик, коснувшись рисков открытия границ.
Б.Тунян подтвердил приверженность армянской стороны укреплению регионального экономического сотрудничества как краеугольного камня нашей стратегии коллективной безопасности. “Убежден, что мир, а также сотрудничество крайне важны для экономического развития. С другой стороны, экономическое сотрудничество и интеграция весьма важны для долгосрочного мира в регионе”, - заверил глава армянской делегации и выразил надежду, что совместными усилиями удастся преодолеть существующие в регионе вызовы.
В рамках темы выступили представители Греции, Турции, Северной Македонии, Румынии, Сербии и Украины. Обсуждены вопросы, связанные с конфликтами и гуманитарными катастрофами в мире. В контексте темпов эмиграции участники затронули проблему беженцев. Подчеркнута важность мирного урегулирования конфликтов в Черноморском регионе и во всем мире, разблокирования границ. Значение открытия границ оценено в плане активизации торгового оборота, бизнес-связей, туризма, развития инфраструктур и стимулирования отношений в ряде других направлений.
Глава турецкой делегации Фатих Донмез, участвующий в заседании в онлайн-формате, коснулся процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией, подчеркнул важность открытия границ, подтвердил, что Турция содействует установлению мира между Арменией и Азербайджаном.
Руководитель армянской делегации в структуре Б.Тунян также особо выделил урегулирование региональных конфликтов и выразил надежду, что процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном будет успешно завершен, способствуя развитию региона.
Затем в рамках повесточных вопросов обсуждены правовые вызовы беженцев и миграционные потоки в регионе ЧЭС, а также роль парламентов в усилении защиты культурного наследия в странах-членах организации. Рассмотрены также перспективы развития транспортных коммуникаций в государствах-членах ЧЭС.
В ходе заседания представители международных организаций и парламентских ассамблей обменялись мнениями о многочисленных вызовах региона ЧЭС, политико-правовых процессах, глобальной экономической ситуации. Затронут ряд негативных явлений вследствие климатических изменений и трансформации экосистемы, важность совместных усилий по их преодолению. Подчеркнута эффективность коллективной работы международных организаций с ПАЧЭС в рамках представляющих всеобщий интерес вопросов. В этом контексте отмечена необходимость представления совместных инициатив.
В завершение заседания решено следующее, 65-е пленарное заседание Генеральной Ассамблеи ПАЧЭС провести в 2025 г. в Азербайджане. Председательство в ротационном порядке перешло от Армении к Азербайджану.