Հայաստանը մեծապես կարեւորում է բարեկամ Իրանի հետ բազմադարյա պատմություն ունեցող կապերը եւ համապարփակ համագործակցության խորացումը: Այս համատեքստում կարեւոր է բարեկամական խմբերի դերակատարությունը՝ որպես փոխըմբռնման եւ փոխվստահության յուրօրինակ կամուրջ: ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը հունվարի 13-ին խորհրդարանում հյուրընկալելիս այս մասին նշել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Նարեկ Բաբայանը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը մանրամասն խոսել է երկկողմ տնտեսական համագործակցության եւ ոլորտային մի շարք ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտության մասին: Այս համատեքստում Նարեկ Բաբայանն ընդգծել է տարածաշրջանային խաղաղության գործոնը եւ նշել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի մոտեցումն այս հարցում:
«Տարածաշրջանում տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը մեր Կառավարության առաջնահերթություններից է: Այդ հարցում մեր պատկերացումներն ամփոփված են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում, որին Իրանը տվել է իր դրական եզրակացությունը եւ ողջունել է: Հավատացած ենք, որ այդ նախագծի կյանքի կոչման հարցում Իրանը նույնպես պետք է ունենա իր առանցքային դերակատարությունը»,- փաստել է բարեկամական խմբի ղեկավարը:
Հարեւան երկրների հետ կապերի համատեքստում Նարեկ Բաբայանն անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մանրամասներին՝ ընդգծելով. «Գիտակցելով, որ տարածաշրջանային խաղաղությունը ենթադրում է հավաքական պատասխանատվություն՝ Հայաստանն այդ գործընթացում ստանձնել է իր բաժին պատասխանատվությունը եւ ակնկալում է տարածաշրջանի մյուս դերակատարների մասնակցությունը»:
Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Շահվերդյանը եւս կարեւորել է խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցության խորացումը, փոխայցերի նշանակությունը երկկողմ օրակարգի առաջմղման հարցում:
«Հայաստանն իր ուրույն տեղն ու դիրքն ունի մեր արտաքին քաղաքականության մեջ: Հարեւան պետությունների հետ հարաբերություններում կարեւորում ենք ՀՀ-ի հետ համագործակցությունը: Մենք ունենք քաղաքակրթական հարուստ անցյալ, երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ կան պատմամշակութային խոր կապեր»,- այս մասին նշել է Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի հայազգի ղեկավարը:
ԻԻՀ Մեջլիսի խորհրդարանական պատվիրակության հետ հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի անդամներ Վաղարշակ Հակոբյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Գուրգեն Մելքոնյանը, Մարիամ Պողոսյանը, Գեղամ Նազարյանը, Դավիթ Դանիելյանը, Իրինա Գասպարյանը, Քրիստինե Վարդանյանը եւ Գեղամ Մանուկյանը:
Կողմերն անդրադարձել են առեւտրաշրջանառության ծավալների մեծացմանը, բեռնափոխադրումներին վերաբերող հարցերին: Նրանք հույս են հայտնել, որ կարվի հնարավորը ՀՀ-ԻԻՀ սահմանված տնտեսական նշաձողը 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի հասցնելու ուղղությամբ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ մի շարք ոլորտներում կապերի խթանման, ԵԱՏՄ-ԻԻՀ համագործակցության հեռանկարների շուրջ:
Հայ եւ իրանցի պատգամավորները համոզմունք են հայտնել, որ կշարունակեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված իրենց ջանքերը:

“Армения придает большое значение многовековым связям с дружественным Ираном и углублению всестороннего сотрудничества. В этом контексте важна роль групп дружбы как своеобразного моста взаимопонимания и взаимного доверия”, - отметил руководитель группы дружбы НС Армения-Иран Н.Бабаян, принимая 13 января в парламенте делегацию группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ).
Руководитель группы дружбы детализировал необходимость двустороннего экономического сотрудничества и реализации ряда отраслевых программ. В этом контексте Н.Бабаян подчеркнул фактор регионального мира и отметил, что Армения высоко ценит подход Ирана к данному вопросу.
“Разблокирование экономических инфраструктур в регионе является одним из приоритетов нашего правительства. Наши представления по этому вопросу обобщены в проекте “Перекресток мира”, на который Иран дал свое положительное заключение и приветствовал его. Уверены, Иран также должен сыграть ключевую роль в реализации этого проекта”, - отметил руководитель группы дружбы.
В контексте связей с соседними странами Н.Бабаян подробно затронул процесс нормализации отношений с Азербайджаном, подчеркнув: “Осознавая, что региональный мир подразумевает коллективную ответственность, Армения взяла на себя свою долю ответственности в этом процессе и ожидает участия других региональных субъектов”.
Руководитель группы дружбы Иран-Армения Меджлиса А.Шахвердян также подчеркнул важность углубления сотрудничества в парламентском формате, взаимных визитов в продвижении двусторонней повестки.
“Армения занимает свое особое место и положение в нашей внешней политике. В отношениях с соседними государствами мы придаем большое значение сотрудничеству с РА. У нас весомое цивилизационное прошлое, между двумя странами и народами существуют глубокие историко-культурные связи”, - подчеркнул руководитель группы дружбы Иран-Армения.
Во встрече с парламентской делегацией Меджлиса ИРИ приняли участие также члены группы дружбы НС Армения-Иран В.Акопян, Ш.Торосян, Г.Мелконян, М.Погосян, Г.Назарян, Д.Даниелян, И.Гаспарян, К.Варданян и Г.Манукян.
Стороны коснулись вопросов увеличения объемов товарооборота и грузоперевозок. Выражена надежда, что будет сделано все возможное для доведения установленной экономической планки РА-ИРИ до 3 млрд долларов США. Собеседники также обменялись мнениями по поощрению связей в ряде сфер, перспективам сотрудничества ЕАЭС-ИРИ.
Армянские и иранские депутаты выразили уверенность, что продолжат свои усилия по развитию и упрочению двусторонних отношений.