«Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ «Հայաստանի էներգետիկ անցումն ապահովող ծրագիր»» վարկային համաձայնագրով բանկը համաձայնում է Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրել 40.000.000 դոլար վարկ՝ Հայաստանի էներգետիկ անցումն ապահովող ծրագիրն իրականացնելու նպատակով: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 13-ին հրավիրած նիստի ժամանակ՝ ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ «Հայաստանի էներգետիկ անցումն ապահովող ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով ծրագրի նպատակներն են մեծացնել Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկ կարողությունները, ապահովել դրանց ինտեգրումն էլեկտրահաղորդման ցանցում եւ ընդլայնել էլեկտրահաղորդման ընկերության առեւտրային կենսունակությունը: Ծրագիրն ուղղված է հզորացնելու Հայաստանի էլեկտրահաղորդման ենթակառուցվածքը, դրա կարողությունները եւ մեծացնելու վերականգնվող էներգետիկայի ծավալները:
Քրիստինե Ղալեչյանը նշել է, որ համաձայնագրով նախատեսվում է, մասնավորապես, վերակառուցել, արդիականացնել Շահումյան 2, Մարաշ եւ Եղեգնաձորի 220 կվ ենթակայանները: Նա ընդգծել է, որ վերոնշյալ ենթակայանները կառուցվել են 1964 թվականին, 1978 եւ 1966 թվականներին եւ այս տարիների ընթացքում շատ քիչ են եղել ներդրումներ եւ դրանք վերակառուցման խնդիր ունեն:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել նաեւ ««Ներդրումային ֆոնդերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին՝ կից օրենսդրական փաթեթով:

Under the Armenia Enabling the Energy Transition Program L oan A greement between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) , the Bank agrees to provide the Republic of Armenia with a loan of $40,000,000 for the implementation of the Armenia Energy Transition Program. The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Kristine Ghalechyan said this during the sitting convened on January 13, presenting the draft law On Ratifying the Armenia Enabling Energy Transition Program Loan Agreement between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development.
According to the keynote speaker, the goals of the project are to increase the renewable energy capacity of Armenia, ensure its integration into the electricity transmission grid, and expand the commercial viability of the electricity transmission company. The project aims to strengthen the electricity transmission infrastructure of Armenia, its capacities, and increase the volume of renewable energy.
Kristine Ghalechyan noted that the Agreement envisages, particularly, the reconstruction and modernization of the Shahumyan 2, Marash and Yeghegnadzor 220 kV substations. She underscored that the abovementioned substations were built in 1964, 1978 and 1966, and during these years there have been very little investments, and they have problem of reconstruction.
The Committee debated in the second reading and also endorsed the draft law on Making Amendments and Addenda to the law on Investment Funds with an attached legislative package.