Նախագծի ընդունումը թույլ կտա կատարելու պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների եւ դրանց զբաղեցրած հողատարածքների ու պահպանական գոտիների կարգավիճակի հստակեցում: Արդյունքում հնարավոր կլինի նույնականացնել եւ հստակեցնել հուշարձանների, դրանց տարածքների եւ պահպանական գոտիների զբաղեցրած տարածքների մակերեսները, դրանք արտացոլել կադաստրային քարտեզում: Այս մասին ասել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 15-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Նախատեսվում է գույքի եւ դրա նկատմամբ իրավունքների ու սահմանափակումների մասին տեղեկատվություն տրամադրելիս ներառել նաեւ հուշարձանների, դրանց տարածքների, պահպանական գոտիների առկայության վերաբերյալ տվյալներ, ինչպես նաեւ ստացված պատկերի հիման վրա մշակել անհրաժեշտ չափորոշիչներ՝ հուշարձանի տարածքի կամ պահպանական գոտու նկատմամբ պետական գրանցում կատարելու գործընթացում՝ ապահովելով հողային ռեսուրսների օպտիմալ կառավարումն ու օգտագործումը, հողօգտագործման արդյունավետության բարձրացումը:
Հանձնաժողովը փաթեթին դրական եզրակացություն է տվել: Այն նախատեսվում է քննարկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի ընթացքում:

“Принятие проекта позволит уточнить статус недвижимых памятников истории и культуры, а также площади занимаемых ими земельных участков и охранных зон. В итоге станут возможными идентификация и уточнение площадей памятников, их территорий и охранных зон и отражение их на кадастровой карте”, - отметил председатель Комитета кадастра РА С.Товмасян, представляя 15 января к обсуждению в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта проекты о внесении изменений и дополнений в законы “О государственной регистрации прав на имущество” и “Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды”.
Предусматривается включение данных о наличии памятников, их территориях и охранных зонах при предоставлении сведений об имуществе, правах и ограничениях на него, а также на основе полученной картины разработка необходимых критериев при государственной регистрации объектов культурного наследия, территории памятника или охранной зоны, обеспечивающих оптимальное использование и управление земельными ресурсами, повышение эффективности землепользования.
Комиссия вынесла положительное заключение по пакету. Его обсуждение намечается на предстоящих очередных заседаниях НС.