Քննարկվել են 2024 թ. արտաքին ոլորտում իրականացված միջոցառումներն ու ծրագրերը
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտարարել են, որ վերջնական համաձայնության են հասել խաղաղության պայմանագրի նախագծի տեքստի շուրջ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկումներ սկսել պայմանագրի ստորագրման ժամկետների եւ վայրի վերաբերյալ: Բազմաթիվ երկրներ արդեն ողջունել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ համաձայնության ձեռքբերումը խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ եւ հույս են հայտնել, որ պայմանագիրը կստորագրվի հնարավորինս շուտ: Այս մասին նշել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի` մարտի 14-ին հրավիրված նիստում` նախքան ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2024 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացումը:
«Հայաստան-Ադրբեջան համաձայնեցված համաձայնագրի տեքստում որեւէ դրույթ չկա` այսպես կոչված միջանցքի մասին»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը: «Ընդհանրապես, ապաշրջափակման մեխանիզմների մասին որեւէ բան համաձայնագրի տեքստում չկա»,- ընդգծել է նախարարը` հավելելով, որ կա երկկողմ պատրաստակամություն համագործակցելու տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` տրանսպորտային, տրանզիտ հարցերում:
«Մեր մոտեցումն ապաշրջափակմանը շատ լավ հայտնի է, եւ փոփոխություններ չի կրել: Մենք ներկայացրել ենք այդ մոտեցումը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նախարարի խոսքով հայկական կողմը կառուցողական, երկուստեք ընդունելի առաջարկ է ներկայացրել ադրբեջանական կողմին:
«Այդ առաջարկը հետեւյալն է` նախ ապաշրջափակել երկաթուղիները, հնարավորություն տալ երկու երկրներին օգտվել միմյանց երկաթուղային ցանցերից: Ինչպես ամբողջ աշխարհը, մենք եւս կարծում ենք, որ կարող ենք որոշակիորեն պարզեցնել սահմանազատման գործընթացը` ապահովելու բեռների ավելի սահուն ընթացք: Բայց ինչպես նախկինում, վաղն էլ մեզ համար անբեկանելի ընկալում եւ պայման է, որ բոլոր ենթակառուցվածքները, որոնք կապաշրջափակվեն, մնալու են եւ գործելու են այն երկրների ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքում գտնվում են: Ավելի պարզ եւ ուղիղ ասեմ` ՀՀ բոլոր երկաթուղիները, բոլոր ճանապարհները, ենթակառուցվածքները մնալու եւ գործելու են ՀՀ ինքնիշխանության ներքո ու օրենսդրությանը համապատասխան»,- մանրամասնել է նախարարը:
Անդրադառնալով փախստականների վերադարձի մասին մտահոգություններին` Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստում չկա որեւէ դրույթ այն մասին, որ մինչեւ Խորհրդային միության փլուզումը երկու երկրների տարածքներում բնակեցված եւ այդ տարածքները լքած մարդիկ պետք է վերադառնան իրենց տներ կամ այն տարածքներ, որտեղ իրենց նախնիներն ապրել են:
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2024 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցի` արտաքին քաղաքականությանը եւ անվտանգությանը վերաբերող դրույթները: Նա  նշել է, որ 2024 թվականը վերջին 20 տարվա ամենախաղաղ եւ կայուն տարին է եղել Հայաստանի արտաքին սահմանների համար, որը պայմանավորված է տարածաշրջանային եւ միջազգային ակտիվ քաղաքականությամբ: «Կառավարության վարած արտաքին քաղաքականության նպատակը ՀՀ  անկախությունը, ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը պահպանելն ու ամրապնդելն է: Այս նպատակի իրագործման համար Կառավարությունը որդեգրել է բալանսավորված եւ բալանսավորման արտաքին քաղաքականություն, որն արտահայտվում է նաեւ տարածաշրջանային քաղաքականության ոլորտում` խնդիր ունենալով ախտորոշել Հայաստանի նկատմամբ տարածաշրջանում առկա բացասական եւ ագրեսիվ դրսեւորումները, կառավարել, ապա եւ տարածաշրջանային մտածված քաղաքականության շնորհիվ նվազեցնել ու երկարաժամկետ հեռանկարում զրոյացնել դրանք»,- ասել է նախարարը:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ վերոնշյալ խնդրի իրագործման համար, ինչպես նախկինում, շարունակում է առանցքային մնալ վարվող քաղաքականությունների լեգիտիմությունը միջազգային իրավունքի եւ կարգի տեսանկյունից:
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգային ոլորտի 2024 թվականի առանցքային իրադարձություններին` Արտաքին գործերի նախարարն առանձնացրել է Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը, որը երկու երկրների անկախության պատմության մեջ տեղի է ունեցել առաջին անգամ: Օգոստոսին ստորագրել եւ երկու երկրները ներպետական ընթացակարգերով հաստատել են «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին» կանոնակարգը, ինչը երկու երկրների միջեւ սահմանազատման գործընթացը դնում է ինստիտուցիոնալ հենքի վրա:
Նախարարի տեղեկացմամբ 2024 թվականին տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի 2, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի, երկու երկրների միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովների 5, արտաքին գործերի նախարարների 5 հանդիպում:
Անդրադառնալով վարվող դիվանագիտական աշխատանքին` Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հաստատվել է ակտիվ երկխոսություն: Նրա տեղեկացմամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջեւ տեղի է ունեցել 1 պաշտոնական հանդիպում: Երկու երկրների ԱԳ նախարարները հանդիպել են երկու անգամ եւ ունեցել 2 հեռախոսազրույց: Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանի Մարգարա-Ալիջան անցակետում տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Թուրքիայի 6 հատուկ ներկայացուցիչների հինգերորդ հանդիպումը:
Նախորդ տարի, ըստ Արարատ Միրզոյանի, շարունակվել է սերտ համագործակցությունն Իրանի հետ: 2024 թվականի արդյունքներով Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը կազմել է շուրջ 737,4 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար` 2023 թվականի համեմատ աճելով 6,5 տոկոսով:
2024 թվականի արդյունքներով Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը կազմել է շուրջ 333,6 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար` 2023 թվականի համեմատ աճելով 27,1 տոկոսով: Թբիլիսիում կայացած Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 13-րդ նիստի շրջանակում երկու երկրների վարչապետները ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության եւ Վրաստանի միջեւ ռազմավարական գործընկերություն հաստատելու մասին» համատեղ հռչակագիրը:
2024 թվականի ընթացքում շարունակվել է Ռուսաստանի Դաշնության հետ բարձրագույն եւ բարձր մակարդակներով երկխոսությունը: Տեղի են ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի 2 հանդիպում եւ 2 հեռախոսազրույց:
Հայաստանը եւ Ռուսաստանն ակտիվ գործակցել են ԵԱՏՄ եւ ԱՊՀ շրջանակներում:
2024 թվականի ընթացքում շարունակվել են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ ռազմավարական երկխոսության ու գործընկերության ամրապնդումն ու ընդլայնումը:
Ներկայացվել են նաեւ մի շարք այլ երկրների հետ մեր երկրի դիվանագիտական հարաբերությունների օրակարգը, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում իրականացված աշխատանքները:
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են խաղաղության պայմանագրին:
Պատգամավորներն իրենց ելույթներում խոսել են համաձայնեցված փաստաթղթի վերաբերյալ այս օրերին հնչող իրարամերժ տեսակետների մասին:
Անդրադարձ է եղել ընդդիմության այն վարկածին, թե իշխանությունն անվերջ ամեն ինչ զիջում է: «Հարց է ծագում` արդյո՞ք առանց դիտավորության են շրջանցում այն փաստը, որ եթե Հայաստանն ամեն ինչ անվերջ զիջելիս լիներ, մենք արդեն կորցրած կլինեինք Հայաստան-Իրան սահմանը: Համոզված եմ, որ սա պատահաբար շրջանցվող հանգամանք չէ: Հայաստանն ապաշրջափակման վերաբերյալ ունի կառուցողական դիրքորոշում, բայց անզիջում է Ադրբեջանի պահանջները բավարարելու հարցում, իսկ այդ պահանջներն արտատարածքային միջանցքն է եւ ոչ միայն Ադրբեջանի: Այստեղ է թաքնված ձեր անկարողությունը լինելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, Հայաստանի Հանրապետության կողքին` այս հարցում անզիջում լինելու առումով»,- նման կարծիք է հայտնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը:
«Հայաստան» խմբակցությունից Քրիստինե Վարդանյանն էլ պնդել է, որ հիմնական հարցերի մասով այդ փաստաթղթում անդրադարձ չկա` գերիներ, զորքերի դուրսբերում, սահմանների հստակեցում:
Պատգամավորները մտքեր են փոխանակվել Բաքվում պահվող մեր հայրենակիցների հետագա ճակատագրի, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների վերաբերյալ: Կարեւորվել է սահմանագծման եւ սահմանազատման գործընթացի հաջող իրականացումը, որը մատնանշվել է որպես տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության երաշխիքներից մեկը: Իշխող քաղաքական ուժի ներկայացուցիչները համոզված են` Հայաստանի Հանրապետությունը ջանքեր է գործադրում հայ ռազմագերիների եւ պահվող այլ անձանց վերադարձի ուղղությամբ:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի` խաղաղության համաձայնագիրը կարեւոր նախադրյալ է ինստիտուցիոնալ խաղաղություն ունենալու եւ տարածաշրջանային կայունությանը նպաստելու համար:
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության նախորդ տարվա աշխատանքը գնահատելով` հանձնաժողովի նախագահն այդ շարքում հիշատակել է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության հայեցակարգը, Վրաստանի հետ ռազմավարական հարաբերությունների հաստատումը, Թուրքիայի հետ քաղաքական երկխոսության մակարդակի բարձրացումը, ԵԱՏՄ-ում նախագահության ստանձնումը, Իրանի հետ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների աճը եւ այլն:
Զեկույցը հանձնաժողովում ընդունվել է ի գիտություն:
14.03.2025
Քննարկվել են տարբեր ձեւաչափերում խորհրդարանական կապերի ակտիվացման հնարավորությունները
Մեքսիկայում ընթացող Միջխորհրդարանական միության կին խորհրդարանականների առաջին գլոբալ համաժողովի շրջանակում ԱԺ պատգամավոր Տաթեւիկ Գասպարյանը մարտի 14-ին հանդիպել է Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավորներ, պատվիրակության ղեկավար Ասուման Էրդողանի եւ պատվիրակության անդամ Մեվլութ Կարակայայի հետ: Հանդիպմա...
Կարեւորվել է երկկողմ համագործակցության զարգացումը
Միջխորհրդարանական միության կին խորհրդարանականների առաջին գլոբալ համաժողովի շրջանակում պատգամավոր Տաթեւիկ Գասպարյանը մարտի 14-ին հանդիպում է ունեցել Մեքսիկայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ալեխանդրո Մուրատ Ինոխոսայի հետ: Տաթեւիկ Գասպարյանը վերահաստատել է Մեքսիկայի հետ տա...
Տաթեւիկ Գասպարյանը մասնակցում է Միջխորհրդարանական միության կին խորհրդարանականների առաջին գլոբալ համաժողովին
Մարտի 13-16-ը Մեխիկոյում անցկացվել է Միջխորհրդարանական միության կին խորհրդարանականների առաջին գլոբալ համաժողովը, որին Միջխորհրդարանական միության կին խորհրդարանականների միության նախագահ, Մեխիկոյում տվյալ միջոցառման անցկացման գլխավոր համակարգող, սենատոր Սինտիա Լոպես Կաստրոյի հրավերով մասնակցում է ՀՀ Ա...

Обсуждены мероприятия и программы внешней сферы в 2024 г.
13 марта Армения и Азербайджан объявили о достижении окончательного согласия по тексту проекта мирного договора. МИД Армении заявил, что готов начать обсуждения с Баку по срокам и месту подписания договора. Многие страны уже приветствовали соглашение между Арменией и Азербайджаном по тексту мирного договора и выразили надежду, что договор будет подписан как можно скорее. Об этом объявил министр иностранных дел РА А.Мирзоян на созванном 14 марта заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям, перед представлением доклада о ходе и итогах реализации в 2024 г. Программы Правительства РА (2021-2026 гг.).
«В тексте согласованного договора Армения-Азербайджан нет положения о так называемом коридоре», - отметил глава МИД Армении. «В целом в тексте соглашения не сказано о механизмах деблокады», - подчеркнул он, добавив, что есть обоюдная готовность к сотрудничеству в различных сферах, в том числе в транспортных, транзитных вопросах.
«Наш подход к разблокированию хорошо известен и не претерпел изменений. Мы представили этот подход», - отметил А.Мирзоян.
По словам министра, армянская сторона представила азербайджанской стороне конструктивное, взаимоприемлемое предложение.
«Предложение следующее: прежде всего разблокировать железные дороги, дать возможность двум странам пользоваться железнодорожными сетями друг друга. Как и весь мир, мы также считаем, что можем несколько упростить процесс демаркации границы для обеспечения более плавного потока грузов. Но, как и ранее, для нас незыблемо понимание и условие, что все разблокируемые инфраструктуры останутся и будут функционировать под суверенитетом тех стран, на территории которых они находятся. Скажу проще и прямее: все железные дороги, все дороги, инфраструктуры РА останутся и будут функционировать под суверенитетом и в соответствии с законодательством РА», - пояснил министр.
Коснувшись обеспокоенности по поводу возвращения беженцев, А.Мирзоян отметил, что согласованный текст мирного договора с Азербайджаном не содержит какого-либо положения, что люди, населявшие территории обеих стран до распада Советского Союза и покинувшие эти территории, должны вернуться в свои дома или на территории, где жили их предки.
Министр иностранных дел А.Мирзоян представил положения доклада о ходе и результатах реализации в 2024 г. Программы Правительства РА (2021-2026) по внешней политике и безопасности. Он отметил, что 2024 г. стал самым мирным и стабильным годом для внешних границ Армении за последние 20 лет, что обусловлено активной региональной и международной политикой. «Цель внешней политики правительства – сохранение и укрепление независимости, суверенитета, безопасности и территориальной целостности РА. Для достижения этой цели правительство приняло сбалансированную и уравновешивающую внешнюю политику, которая выражается также в сфере региональной политики, с задачей диагностики негативных и агрессивных проявлений в регионе в отношении Армении, управления ими, а затем их сокращения благодаря продуманной региональной политике и обнуления в долгосрочной перспективе», - заметил министр.
А.Мирзоян подчеркнул, что для реализации вышеуказанной задачи, как и прежде, ключевым фактором продолжает оставаться легитимность проводимой политики с точки зрения международного правопорядка.
Затронув ключевые события 2024 г. в сфере внешней политики и безопасности, министр иностранных дел выделил начало процесса демаркации государственной границы Армения-Азербайджан, что произошло впервые за всю историю независимости двух государств. В августе обе страны подписали и утвердили в рамках внутренних процедур Положение о совместной деятельности Комиссии по демаркации государственной границы и безопасности границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по демаркации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения, которое ставит процесс демаркации между двумя странами на институциональную основу.
В 2024 г., по информации министра, состоялись 2 встречи премьер-министра РА и президента Азербайджана, 5 заседаний Комиссии по демаркации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном, государственных комиссий по демаркации государственной границы между двумя странами, 5 встреч министров иностранных дел.
Коснувшись проводимой дипломатической работы, А.Мирзоян отметил, что за отчетный период между Арменией и Турцией налажен активный диалог. По его словам, состоялась  одна официальная встреча премьер-министра РА Н.Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Министры иностранных дел двух стран встречались дважды и провели два телефонных разговора. На КПП Маргара-Алиджан армяно-турецкой сухопутной границы состоялась пятая встреча 6 спецпредставителей Армении и Турции
По Мирзояну, в прошлом году продолжалось тесное сотрудничество с Ираном. По итогам 2024 г. торговый оборот между Арменией и ИРИ составил около 737,4 млн долларов США, увеличившись на 6,5% по сравнению с 2023 г.
По итогам 2024 г. товарооборот между Арменией и Грузией составил около 333,6 млн долларов США, увеличившись по сравнению с 2023 г. на 27,1%. В рамках состоявшегося в Тбилиси 13-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией, премьер-министры двух стран подписали совместную декларацию «Об установлении стратегического партнерства между Республикой Армения и Грузией».
В течение 2024 г. продолжен диалог на высшем и высоких уровнях с Российской Федерацией. Состоялись две встречи и два телефонных разговора премьер-министра РА Н.Пашиняна с президентом РФ В.Путиным.
Армения и Россия активно сотрудничают в рамках ЕАЭС и СНГ.
В 2024 г. продолжилось укрепление и расширение стратегического диалога и партнерства с США.
Представлены также ​​повестка дня дипломатических отношений нашей страны с рядом других государств, работа в рамках международных организаций.
Министр иностранных дел А.Мирзоян также ответил на вопросы депутатов, в основном касавшиеся мирного договора.
Депутаты в своих выступлениях высказались относительно прозвучавших в эти дни   полярных точек зрения по согласованному документу.
Затронута версия оппозиции, что власть бесконечно все уступает. «Возникает вопрос, не обходят ли они невольно тот факт, что если бы Армения бесконечно все уступала, то мы бы уже потеряли границу Армения-Иран. Убеждена, что это не то обстоятельство, которое обходят случайно. Армения занимает конструктивную позицию по деблокаде, но бескомпромиссна в выполнении требований Азербайджана, а эти требования – экстерриториальный коридор, и не только Азербайджана. Вот в этом и кроется ваша неспособность быть на стороне правительства РА, рядом с РА, в плане бескомпромиссности в этом вопросе», - заявила депутат от фракции «Гражданский договор» М.Карапетян.
К.Варданян от фракции «Армения» также утверждала, что в документе не рассматриваются главные вопросы – пленных, вывода войск, уточнения границ.
Депутаты обменялись мнениями о дальнейшей судьбе содержащихся в Баку наших соотечественников, правах армян, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха. Подчеркнуто успешное проведение процесса демаркации и делимитации, что было отмечено как одна из гарантий стабильности и мира в регионе. Представители правящей политической силы убеждены, что РА прилагает усилия по возвращению армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.
По словам председателя комиссии С.Ханданяна, мирное соглашение – важная предпосылка установления институционального мира и содействия региональной стабильности.
Оценивая работу МИД Армении за прошлый год, председатель комиссии выделил в этом ряду концепцию стратегического партнерства с США, установление стратегических отношений с Грузией, повышение уровня политического диалога с Турцией, председательство в ЕАЭС, рост торгово-экономических отношений с Ираном и др.
Доклад принят комиссией к сведению.
14.03.2025
Обсуждены возможности активизации парламентских связей в различных форматах
14 марта в рамках проходящей в Мексике первой глобальной конференции женщин-парламентариев Межпарламентского союза (МПС) депутат НС Т.Гаспарян встретилась с руководителем турецкой парламентской делегации Асуман Эрдоган и членом делегации Мевлютом Каракая.В ходе встречи обсуждались возможности активи...
Подчеркнута важность развития двустороннего сотрудничества
14 марта в рамках первой глобальной конференции женщин-парламентариев Межпарламентского союза (МПС) депутат Т.Гаспарян встретилась с председателем Комиссии по внешним отношениям Сената Мексики Алехандро Муратом Инохосой.Т.Гаспарян подтвердила заинтересованность Армении в углублении сотрудничества с ...
Татевик Гаспарян на первой глобальной конференции женщин-парламентариев МПС
13-16 марта в Мехико состоялась первая глобальная конференция женщин-парламентариев Межпарламентского союза (МПС). По приглашению президента Союза женщин-парламентариев МПС, главного координатора мероприятия в Мексике сенатора Синтии Лопес Кастро в конференции приняла участие член группы дружбы...