Լեւոն Քոչարյանը հանդիպել է ուսանողների հետ
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լեւոն Քոչարյանն ապրիլի 25-ին հանդիպել է Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի տարբեր կուրսերում սովորող մի խումբ ուսանողների հետ:
Ուսանողներն իրենց հետաքրքրող եւ հուզող հարցերն են ուղղել պատգամավորին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են ՀՀ ներքին եւ արտաքին քաղաքականություններին, միջազգային հարաբերություններին, ներքաղաքական խնդիրներին, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացին, խաղաղության համաձայնագրին, ՀՀ պետական կառավարման համակարգին, Գյումրիում տեղի ունեցած վերջին ՏԻՄ ընտրություններին, 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին եւ այլ թեմաների:
Պատգամավորը եւ ուսանողները կարեւորել են նման ձեւաչափով տեղի ունեցող հանդիպումներն ու քննարկումները:
25.04.2025
Քննարկվել է պատգամավորական էթիկայի հարցերով հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունները հանդես են եկել «Ազգային ժողովի պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի վարքագծի վերաբերյալ պատգամավորական էթիկայի հարցերով հանձնաժողով ստեղծելու մասին» որոշման նախագծով: Նախագիծն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հրավիրած ապրիլի 25-ի նիստում ներկ...
Քննարկվել են արդարադատության ոլորտում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նախանշված բարեփոխումները
Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման շրջանակում արդարադատության ոլորտի՝ ՀՀ կառավարության կողմից նախանշված բարեփոխումների վերաբերյալ ԱԺ-ում ապրիլի 25-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մերի...
Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանի լիազորությունները դադարած համարելու մասին արձանագրությունը
«Հիմք  ընդունելով   Սահմանադրական   դատարանի  դատավոր  Վահե Գրիգորյանի հրաժարականի մասին դիմումը եւ առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ 2025 թվականի ապրիլի 25-ից դադարած համարել Սահմանադրական   դատարան...
Քննարկվել է ՀՀ դատախազության 2024 թ. գործունեության մասին հաղորդումը
2024 թվականի ընթացքում ՀՀ-ում արձանագրվել է հանցագործության 40,232 դեպք, որից 18,397-ը` Երեւանում: Նախորդ տարվա համեմատությամբ դեպքերը նվազել են 434-ով կամ 1,1 տոկոսով: Այս մասին ասել  է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը` ապրիլի 25-ին հրավիրված ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողով...
Քննարկվել է Սիսիանի եւ Քաջարանի միջեւ 60 կմ երկարությամբ ճանապարհի կառուցմանն ուղղված ֆինանսական պայմանագիրը
Նախագծով առաջարկվում է վավերացնել Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի միջեւ 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ին ստորագրված՝ «Հայաստան. Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի ծրագիր» Կայուն զարգացման եվրոպական հիմնադրամ + Հատուկ ներդրումային պատուհան 1 ֆինանսական պայմանագիրը: ՀՀ տարածքային կառ...
Քննարկվել է Երեւանի քաղաքապետարանի ենթակայության հանրային շենքերում էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված համաձայնագիրը
Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) միջեւ 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ին ստորագրվել է «Երեւանի էներգաարդյունավետության երկրորդ ծրագիր» ներդրումային դրամաշնորհային համաձայնագիրը՝ 10,1 մլն եվրո ծավալով: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 38 մլն եվրո է, որը ֆինանսավորվելու է հետեւյալ աղբյ...

Levon Kocharyan meets with students
On April 25, the deputy of the NA Armenia Faction Levon Kocharyan met with a group of students studying in different years at the Faculty of International Relations of Yerevan State University.
The students asked the questions that interested them, which, in particular, related to the domestic and foreign policies of the Republic of Armenia, international relations, domestic political issues, the process of the border delimitation and demarcation between Armenia and Azerbaijan, the peace agreement, the local governance system of the Republic of Armenia, the recent elections of the local government bodies held in Gyumri, the 2026 parliamentary elections, and other topics.
The MP and the students emphasized the meetings and discussions taking place in similar format.
25.04.2025
Draft decision on establishing a parliamentary Ethics Committee debated
The NA With Honor and Armenia factions presented a draft decision on Creating Parliamentary Ethics Committee on the behaviour of the deputy of the National Assembly Andranik Kocharyan.The member of With Honor Faction Taguhi Tovmasyan presented the draft at the sitting convened by the Standing Commit...
Reforms outlined in RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement in the field of justice discussed
On April 25, in the National Assembly a work discussion on the reforms outlined in RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement in the field of justice took place on the initiative of the Deputy Chair of the Standing Committee on European Integration Meri Galstyan.“The main functions of th...
Statement on considering powers of Constitutional Court Judge Vahe Grigoryan to be terminated
“Taking as a basis the application for resignation of Constitutional Court Judge Vahe Grigoryan and guided by Article 147.2 of the Constitutional Law Rules of Procedure of the National Assembly, to consider the powers of the Constitutional Court Judge Vahe Grigoryan to have been terminated as of Apr...
Report on activities of Prosecutor’s Office for 2024 debated
In 2024, 40.232 cases of crime were recorded in the RA, out of which 18.397 were in Yerevan. Compared to the previous year, the number of cases decreased by 434 or 1.1%. This was stated by the RA Prosecutor General Anna Vardapetyan, presenting the report on the activities of the RA Prosecutor’s Offi...
Financial Agreement for construction of a 60 km road between Sisian and Kajaran debated
The draft proposes to ratify the Financial Agreement between the Republic of Armenia and the European Investment Bank "Armenia. Sisian-Kajaran road section project European Fund for Sustainable Development + Special Investment Window 1".According to the Deputy Minister of Territorial Administration ...
Agreement aimed at increasing energy efficiency in public buildings under jurisdiction of Yerevan Municipality debated
On November 12, 2024, the Republic of Armenia and the European Investment Bank (EIB) signed an Investment Grant Agreement for the Second Energy Efficiency Project in Yerevan in the amount of 10.1 million euros. The total cost of the project is 38 million euros, which will be financed from the follow...