Լեւոն Քոչարյանը հանդիպել է ուսանողների հետ
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լեւոն Քոչարյանն ապրիլի 25-ին հանդիպել է Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի տարբեր կուրսերում սովորող մի խումբ ուսանողների հետ:
Ուսանողներն իրենց հետաքրքրող եւ հուզող հարցերն են ուղղել պատգամավորին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են ՀՀ ներքին եւ արտաքին քաղաքականություններին, միջազգային հարաբերություններին, ներքաղաքական խնդիրներին, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացին, խաղաղության համաձայնագրին, ՀՀ պետական կառավարման համակարգին, Գյումրիում տեղի ունեցած վերջին ՏԻՄ ընտրություններին, 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին եւ այլ թեմաների:
Պատգամավորը եւ ուսանողները կարեւորել են նման ձեւաչափով տեղի ունեցող հանդիպումներն ու քննարկումները:
25.04.2025
Քննարկվել է պատգամավորական էթիկայի հարցերով հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունները հանդես են եկել «Ազգային ժողովի պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի վարքագծի վերաբերյալ պատգամավորական էթիկայի հարցերով հանձնաժողով ստեղծելու մասին» որոշման նախագծով: Նախագիծն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հրավիրած ապրիլի 25-ի նիստում ներկ...
Քննարկվել են արդարադատության ոլորտում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նախանշված բարեփոխումները
Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման շրջանակում արդարադատության ոլորտի՝ ՀՀ կառավարության կողմից նախանշված բարեփոխումների վերաբերյալ ԱԺ-ում ապրիլի 25-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մերի...
Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանի լիազորությունները դադարած համարելու մասին արձանագրությունը
«Հիմք  ընդունելով   Սահմանադրական   դատարանի  դատավոր  Վահե Գրիգորյանի հրաժարականի մասին դիմումը եւ առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ 2025 թվականի ապրիլի 25-ից դադարած համարել Սահմանադրական   դատարան...
Քննարկվել է ՀՀ դատախազության 2024 թ. գործունեության մասին հաղորդումը
2024 թվականի ընթացքում ՀՀ-ում արձանագրվել է հանցագործության 40,232 դեպք, որից 18,397-ը` Երեւանում: Նախորդ տարվա համեմատությամբ դեպքերը նվազել են 434-ով կամ 1,1 տոկոսով: Այս մասին ասել  է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը` ապրիլի 25-ին հրավիրված ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողով...
Քննարկվել է Սիսիանի եւ Քաջարանի միջեւ 60 կմ երկարությամբ ճանապարհի կառուցմանն ուղղված ֆինանսական պայմանագիրը
Նախագծով առաջարկվում է վավերացնել Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի միջեւ 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ին ստորագրված՝ «Հայաստան. Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի ծրագիր» Կայուն զարգացման եվրոպական հիմնադրամ + Հատուկ ներդրումային պատուհան 1 ֆինանսական պայմանագիրը: ՀՀ տարածքային կառ...
Քննարկվել է Երեւանի քաղաքապետարանի ենթակայության հանրային շենքերում էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված համաձայնագիրը
Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) միջեւ 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ին ստորագրվել է «Երեւանի էներգաարդյունավետության երկրորդ ծրագիր» ներդրումային դրամաշնորհային համաձայնագիրը՝ 10,1 մլն եվրո ծավալով: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 38 մլն եվրո է, որը ֆինանսավորվելու է հետեւյալ աղբյ...

Левон Кочарян встретился со студентами
25 апреля депутат фракции НС «Армения» Левон Кочарян встретился с группой студентов, обучающихся на разных курсах факультета международных отношений ЕГУ.
Интересующие студентов вопросы депутату касались, в частности, внутренней и внешней политики РА, международных отношений, внутриполитических проблем, процесса демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, мирного соглашения, системы госуправления РА, недавних выборов в органы местного самоуправления в Гюмри, парламентских выборов 2026 г. и других тем.
Депутат и студенты подчеркнули важность проведения встреч и обсуждений в подобном формате.
25.04.2025
Обсужден проект решения о создании комиссии по вопросам депутатской этики
Фракции НС «Честь имею» и «Армения» представили проект решения «О создании комиссии по вопросам депутатской этики в связи с поведением депутата НС Андраника Кочаряна».25 апреля проект представила депутат фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правов...
Обсуждены реформы в сфере правосудия по Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС
25 апреля в НС состоялось рабочее обсуждение реформ, предусмотренных Правительством РА в сфере правосудия в рамках реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, инициированное заместителем председателя Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции Мери Галстян.«Одна...
Протокол о признании полномочий судьи КС Ваге Григоряна прекращенными
«На основании прошения об отставке судьи Конституционного суда (КС) Ваге Григоряна и руководствуясь ст.147.2 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания», с 25 апреля 2025 г. полномочия судьи КС Ваге Григоряна считать прекращенными», - отмечается в протоколе, подписанном вице-спикером ...
Обсуждено сообщение о деятельности Прокуратуры РА в 2024 г.
В 2024 г. в РА зарегистрировано 40.232 случая преступлений, из коих 18.397 в Ереване. По сравнению с предыдущим годом количество случаев уменьшилось на 434, или на 1,1%. Об этом сообщила Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян, представляя 25 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по государстве...
Обсужден финансовый договор по строительству дороги в 60 км между Сисианом и Каджараном
Проектом предлагается ратифицировать подписанный 12 ноября 2024 г. между РА и Европейским инвестиционным банком (ЕИБ) договор «Армения: программа участка дороги Сисиан-Каджаран» Европейского фонда устойчивого развития + Специальное инвестиционное окно 1.По словам заместителя министра территориальног...
Обсуждено соглашение по повышению энергоэффективности в общественных зданиях в ведении мэрии Еревана
12 ноября 2024 г. Республика Армения и Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) подписали соглашение об инвестиционном гранте на «Вторую программу энергоэффективности Еревана» в 10,1 млн евро. Общая стоимость проекта – 38  млн евро, финансирование будет осуществляться из следующих источников: кред...