«Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» օրենքում օգտագործվում է «արգելոց» բառը, ինչը չի համապատասխանում միջազգային տերմինաբանությանը: Այն առաջարկվում է փոխարինել «հնավայր» եզրույթով:
Այս մասին ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով:
Փոխնախարարը նշել է, որ «արգելոց» բառը սահմանվում է որպես «արգելավայր», վերագրվում է բնության հատուկ պահպանության տարածքներին եւ ենթադրում է արգելելու, սահմանափակելու կառավարման կարգավիճակ: Նմանատիպ ինստիտուցիոնալ միավորներն աշխարհում  կոչվում են հնագիտական վայր՝ Archeological site, որն ուղղակիորեն բխում է վերջինների կառավարման եւ պահպանության կարգավիճակից:
Ինչ վերաբերում է «հնավայր» բառին, ապա այն համապատասխան բառարանում սահմանված է որպես  հնությունների՝ հին հուշարձանների, ինչպես նաեւ հնագիտական պեղումների վայր:
Փաթեթով առաջարկվող այլ փոփոխություններով եւ լրացումներով նախատեսվում է վերացնել օրենքներում առկա հակասությունները:
Փոխնախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, տվել պարզաբանումներ:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել օրենսդրական նախաձեռնությանը: Այն նախատեսվում է ընդգրկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
Հանձնաժողովի նիստը տեղի է ունեցել ապրիլի 29-ին:
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն`  Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ Կարեն Սեդրակյանը 2025 թվականի ապրիլի 28-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի միջեւ ժողովրդավարական համագործակցության զարգացման ծրագրի շրջանակում ապրիլի 28-29-ը Ստոկհոլմում է գտնվում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՇԹ Ռիկսդագի միջեւ ժողովրդավարական համագործակցության զարգացման ծ...

В законе «Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды» используется слово «заповедник», которое не соответствует международной терминологии. Предлагается заменить его термином «археологическое место».
Об этом сообщил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Альфред Кочарян, представляя к обсуждению в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта проект о внесении изменений и дополнений в закон «Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды» с прилагаемым пакетом.
Замминистра отметил, что слово «заповедник» определяется как «запретное место», относится к особым природоохранным территориям и подразумевает статус запрещающего, ограничивающего управления. Подобные институциональные единицы в мире называются археологическим местом (Archeological site), что напрямую исходит из статуса управления и сохранения последних.
Что касается слова «археологическое место», то в соответствующем словаре оно определяется как место древностей – древних памятников, а также место археологических раскопок.
Другими предлагаемыми пакетом поправками предусматривается устранение имеющихся противоречий в законах.
Замминистра ответил на вопросы депутатов, дал пояснения.
Комиссия дала положительное заключение по законодательной инициативе. Намечается включить ее в проект повестки дня предстоящих очередных заседаний НС.