ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը Վաշինգտոնում մասնակցել է Համաշխարհային բանկի խմբի եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) 2025 թվականի տարեկան համաժողովի շրջանակում կազմակերպված «Խորհրդարանական ներգրավվածություն 2025» խորագրով միջոցառմանը:
Միջոցառումը մեկտեղել է տասնյակ երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու գլոբալ տնտեսական միտումները, արդի մարտահրավերները, ինչպես նաեւ օրենսդիր մարմինների եւ միջազգային ֆինանսական կառույցների համագործակցության հեռանկարները:
Տարեկան այս համաժողովը ծառայում է որպես բացառիկ հարթակ՝ տարբեր երկրների խորհրդարանականների համար, որպեսզի վերջիններս խորացնեն իրենց ներգրավվածությունը միջազգային զարգացման գործընթացներում, կիսվեն ազգային փորձով եւ համատեղ զարգացնեն արդյունավետ համագործակցության մեխանիզմներ՝ գլոբալ, տարածաշրջանային եւ տեղական մակարդակներում:
Ելույթի ընթացքում Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է միջազգային ֆինանսական կառույցների եւ խորհրդարանների արդյունավետ համագործակցությունը Հայաստանում իրականացվող ռազմավարական նշանակություն ունեցող ներդրումային ծրագրերին, ինչպիսիք են «Ինժեներական քաղաքը», «Ակադեմիական քաղաքը», «Խաղաղության խաչմերուկը»:
ԱԺ նախագահի տեղակալը հաջողություն է մաղթել ԱՄՀ եւ ՀԲ խորհրդարանական ցանցի նորընտիր ղեկավար մարմնին եւ շնորհակալություն հայտնել նախորդ խորհրդի անդամներին` արդյունավետ աշխատանքի համար:

Вице-спикер НС Акоп Аршакян принял участие в мероприятии «Парламентское взаимодействие 2025», организованном в Вашингтоне в рамках ежегодного собрания 2025 года Группы Всемирного банка (ВБ) и Международного валютного фонда (МВФ).
Мероприятие собрало представителей парламентов десятков стран для обсуждения глобальных экономических тенденций, современных вызовов, а также перспектив сотрудничества законодательных органов с международными финансовыми структурами.
Это ежегодное собрание служит эксклюзивной платформой для парламентариев различных стран с целью углубления их вовлеченности в процессы международного развития, обмена национальным опытом и совместной разработки эффективных механизмов сотрудничества на глобальном, региональном и местном уровнях.
Акоп Аршакян в выступлении подчеркнул важность эффективного сотрудничества международных финансовых структур и парламентов в реализуемых в Армении инвестиционных программах стратегического значения, таких как Инженерный городок, Академгородок, «Перекрёсток мира».
Зампредседателя НС пожелал успехов новоизбранному руководящему органу Парламентской сети МВФ и ВБ, поблагодарил членов предыдущего Совета за плодотворную работу.