2026 թվականին Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովին կհատկացվի 374 մլն դրամ: Հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը նշել է, որ կառույցն իրականացնում է մեկ ծրագիր, ուստի տրամադրվելիք ֆինանսական միջոցները բավարար կլինեն: Զեկուցողն անդրադարձել է հաջորդ տարի կայանալիք ընտրական գործընթացներում հանձնաժողովի անելիքներին: Նշվել է, որ այդ ժամանակահատվածում մոնիտորինգային եւ վերահսկողական գործառույթներ իրականացնելու համար անհրաժեշտ կլինի 12 մլն դրամ:
Տիգրան Հակոբյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ անդրադառնալով հանրօգուտ հաղորդումների ստեղծման անհրաժեշտությանը:
Հանրային հեռարձակողի խորհրդին 2026 թվականին նախատեսվում է հատկացնել շուրջ 8 մլրդ 300 մլն  դրամ: Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Վասակ Դարբինյանի խոսքով «Ընդհանուր եւ լրատվական ուղղվածությամբ հեռուստատեսային ծառայություններ» միջոցառման շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի պահանջներին համապատասխան հեռուստահաղորդումների շուրջօրյա հեռարձակում՝ Հանրային հեռուստաընկերության Առաջին ալիք, Միջազգային ալիք եւ Լրատվական ալիք տեսալսողական ծրագրերում՝ յուրաքանչյուրի եթերաժամը 8760-ական ժամ տեւողությամբ:
«2026 թվականին սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը շարունակելու է իրականացնել «Հայաստան-Սփյուռք գործակցություն» եւ «ՀՀ զարգացման գործընթացում սփյուռքի ներուժի ներգրավում» ծրագրերը, որոնց իրականացման համար պետբյուջեից կտրամադրվի 762 մլն 675 հազար 200 դրամ»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը: Նրա խոսքով «Հայաստան-Սփյուռք գործակցություն» ծրագրի շրջանակում կիրականացվի 7 միջոցառում:
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ նոյեմբերի 4-ին կայացած համատեղ նիստը նախագահել են Սիսակ Գաբրիելյանը եւ Արուսյակ Մանավազյանը:
ԱԺ Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանը նոյեմբերի 4-ին հանդիպել է մեր երկրում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անդրիուս Պուլոկասի հետ: Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ Արուսյակ Ջուլհակյանը կարեւորել է Հայաստան-Լիտվա զարգացող հարաբերությունները, խոսել միջխորհ...
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկված օրենսդրական փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է Սահմանադրական դատարանի որոշման կատարմամբ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա Սահմանադրական դատարանը քննել է ոլորտում գործող կարգավորումը եւ համարել հակասահմանադրական: Խոսքը վերա...

В 2026 г. Комиссии по телевидению и радио (КТР) будет выделено 374 млн драмов. Председатель комиссии Тигран Акопян отметил, что структура реализует одну программу, поэтому выделенных финансовых ресурсов достаточно. Докладчик коснулся задач комиссии в ходе избирательных процессов следующего года. Отмечено, что на реализацию функций мониторинга и надзора в этот период потребуется 12 млн драмов.
Тигран Акопян ответил на вопросы депутатов, указав на необходимость создания программ, представляющих общественный интерес.
В 2026 г. Совету Общественного вещателя намечается выделить около 8 млрд 300 млн драмов. По словам председателя Совета Общественной телерадиокомпании (ОТРК) Васака Дарбиняна, в рамках мероприятия «Общие и информационно-ориентированные телевизионные услуги» планируется реализовать круглосуточную трансляцию телепередач в соответствии с требованиями закона «Об аудиовизуальных медиа» на Первом канале, Международном канале и Новостном канале ОТРК, объём эфирного времени каждого из которых в 8760 часов.
«В 2026 г. офис Главного уполномоченного по делам диаспоры продолжит реализацию программ «Партнерство Армения-Диаспора» и «Вовлечение потенциала Диаспоры в процесс развития РА», на реализацию которых из госбюджета будет выделено 762 млн 675 тыс. 200 драмов», - подчеркнул Главный уполномоченный по делам диаспоры Аппарата Премьер-министра РА Заре Синанян. По его словам, в рамках программы «Партнерство Армения-Диаспора» будет реализовано 7 мероприятий.
4 ноября совместное заседание постоянных комиссий по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодёжи и спорта и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам вели Сисак Габриелян и Арусяк Манавазян.