Քրեական գործերով վերաքննիչ բողոքների քննությունն իրականացվում է Առաջին ատյանի դատարանի կողմից հաստատված փաստերի եւ հետազոտված ապացույցների հիման վրա: Օրենսգրքով վարույթի մասնակիցներին նաեւ հնարավորություն է տրվում վերաքննության շրջանակում ներկայացնել ապացույցները հետազոտելու միջնորդություն, ընդ որում՝ նման միջնորդության բավարարման համար օրենսգրքով սահմանված է ապացուցողական բարձր շեմ, ինչը հաճախ կարող է հանգեցնել ինչպես միջնորդության մերժմանը, այնպես էլ նման միջնորդություն չներկայացնելուն: Արդյունքում՝ ստացվում է, որ ապացույցները հետազոտելու համար միջնորդություն չներկայացնելու դեպքում Վերաքննիչ ատյանն Առաջին ատյանի հաստատած փաստական հանգամանքների շրջանակում իրականացնում է վերաքննիչ բողոքի քննությունը՝ դրա համար հրավիրելով դատական նիստեր ու զգալի ռեսուրսների օգտագործման արդյունքում իրականացնելով ծախսեր: Այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը: Նա նշել է, որ նման պայմաններում վերաքննության ինստիտուտի իրավական նշանակությունն ապահովելու տեսանկյունից կարեւոր է մշակել այնպիսի ընթացակարգային կանոններ, որոնցով հնարավորություն կտրվի դատարանների ոչ օպտիմալ ծանրաբեռնվածության թեթեւացման միջոցով նաեւ լուծել վերաքննիչ բողոքների ողջամիտ ժամկետներում քննությանը, արդարադատության արդյունավետության երաշխավորմանն առնչվող խնդիրները: Այս համատեքստում նախագծով առաջարկվում է սահմանել ընդհանուր կարգավորում, ըստ որի՝ Քրեական դատավարությունում վերաքննիչ բողոքները կքննվեն գրավոր ընթացակարգով:
Ընդգծվել է, որ կսահմանվեն որոշ բացառություններ այն դեպքերում, երբ կողմի միջնորդությամբ կամ սեփական նախաձեռնության հիման վրա դատարանը հանգի այն եզրահանգման, որ վերաքննություն անհրաժեշտ է իրականացնել բանավոր ընթացակարգով կամ երբ Վերաքննիչ դատարանը բավարարի նոր ապացույցներ ներկայացնելու կամ ապացույցներ հետազոտելու միջնորդությունը:
«Քրեական դատավարությունում գրավոր ընթացակարգը նորություն չէ, այժմ էլ որոշ վարույթներ գրավոր են քննվում: Նախագծով այդ վարույթների ցանկին ավելանում է վերաքննության վարույթն ամբողջությամբ»,- փաստել է նախարարը:
Սրբուհի Գալյանի խոսքով նախագծով նաեւ առաջարկվում է սահմանել վերաքննիչ բողոքների քննության վեցամսյա ժամկետ, որը դատարանի պատճառաբանված որոշմամբ կարող է մեկ անգամ երկարաձգվել մինչեւ չորս ամսով:
Հարակից զեկուցմամբ հանդես է եկել հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Հորդորելով կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը՝ պատգամավորը նշել է, որ այն ուղղված է դատավարական արդյունավետ ընթացակարգերի ներդրմանն ու դատարանում գործերի քննության հարցում որոշակի կանխատեսելիություն ունենալուն:
«ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 5-ի նիստում եւ ստացել է դրական եզրակացություն:

The examination of appeals in criminal cases is being carried out on the basis of facts established by the Court of First Instance and evidence investigated. The Code also provides the participants in the proceedings with the opportunity to submit a motion to examine the evidence within the framework of the reexamination, and the Code establishes a high evidentiary threshold for the satisfaction of such a motion, which can often result in both the rejection of the motion and the failure to submit such a motion. As a result, it turns out that in the event of failure to submit a motion to examine the evidence, the Court of Appeal conducts an examination of the appeal within the framework of the factual circumstances established by the Court of First Instance, convening court hearings for this purpose and incurring expenses as a result of the use of significant resources. The RA Minister of Justice Srbuhi Galyan voiced about this. She noted that in such conditions, in terms of ensuring the legal significance of the institute of appeal, it is important to develop such procedural rules that will provide an opportunity to alleviate the suboptimal workload of the courts and also solve the issues regarding the examination of appeals within reasonable time limits and ensuring the efficiency of justice. In this context, the draft proposes to establish a general regulation, according to which, appeals in criminal proceedings will be examined in a written procedure.
It was underlined that certain exceptions will be established in cases where, upon the motion of a party or on its own initiative, the court concludes that a re-examination is necessary through an oral procedure or when the Court of Appeal grants a motion to submit new evidence or examine evidence.
“The written procedure in criminal proceedings is not new, and some proceedings are now being examined in written form. The draft adds the entire review proceedings to the list of these proceedings,” the Minister stated.
According to Srbuhi Galyan, the draft also proposes to establish a six-month period for the examination of appeals, which can be extended once by a reasoned decision of the court for up to four months.
The Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan made a co-report. Urging his colleagues to vote in favour of the initiative, the MP noted that it is aimed at introducing efficient procedural procedures and achieving a certain predictability in the examination of cases in court.
The bill on Making Amendments and Addenda to the RA Criminal Procedure Code was debated in the first reading at the sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs and endorsed on November 5.