Քրեական գործերով վերաքննիչ բողոքների քննությունն իրականացվում է Առաջին ատյանի դատարանի կողմից հաստատված փաստերի եւ հետազոտված ապացույցների հիման վրա: Օրենսգրքով վարույթի մասնակիցներին նաեւ հնարավորություն է տրվում վերաքննության շրջանակում ներկայացնել ապացույցները հետազոտելու միջնորդություն, ընդ որում՝ նման միջնորդության բավարարման համար օրենսգրքով սահմանված է ապացուցողական բարձր շեմ, ինչը հաճախ կարող է հանգեցնել ինչպես միջնորդության մերժմանը, այնպես էլ նման միջնորդություն չներկայացնելուն: Արդյունքում՝ ստացվում է, որ ապացույցները հետազոտելու համար միջնորդություն չներկայացնելու դեպքում Վերաքննիչ ատյանն Առաջին ատյանի հաստատած փաստական հանգամանքների շրջանակում իրականացնում է վերաքննիչ բողոքի քննությունը՝ դրա համար հրավիրելով դատական նիստեր ու զգալի ռեսուրսների օգտագործման արդյունքում իրականացնելով ծախսեր: Այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը: Նա նշել է, որ նման պայմաններում վերաքննության ինստիտուտի իրավական նշանակությունն ապահովելու տեսանկյունից կարեւոր է մշակել այնպիսի ընթացակարգային կանոններ, որոնցով հնարավորություն կտրվի դատարանների ոչ օպտիմալ ծանրաբեռնվածության թեթեւացման միջոցով նաեւ լուծել վերաքննիչ բողոքների ողջամիտ ժամկետներում քննությանը, արդարադատության արդյունավետության երաշխավորմանն առնչվող խնդիրները: Այս համատեքստում նախագծով առաջարկվում է սահմանել ընդհանուր կարգավորում, ըստ որի՝ Քրեական դատավարությունում վերաքննիչ բողոքները կքննվեն գրավոր ընթացակարգով:
Ընդգծվել է, որ կսահմանվեն որոշ բացառություններ այն դեպքերում, երբ կողմի միջնորդությամբ կամ սեփական նախաձեռնության հիման վրա դատարանը հանգի այն եզրահանգման, որ վերաքննություն անհրաժեշտ է իրականացնել բանավոր ընթացակարգով կամ երբ Վերաքննիչ դատարանը բավարարի նոր ապացույցներ ներկայացնելու կամ ապացույցներ հետազոտելու միջնորդությունը:
«Քրեական դատավարությունում գրավոր ընթացակարգը նորություն չէ, այժմ էլ որոշ վարույթներ գրավոր են քննվում: Նախագծով այդ վարույթների ցանկին ավելանում է վերաքննության վարույթն ամբողջությամբ»,- փաստել է նախարարը:
Սրբուհի Գալյանի խոսքով նախագծով նաեւ առաջարկվում է սահմանել վերաքննիչ բողոքների քննության վեցամսյա ժամկետ, որը դատարանի պատճառաբանված որոշմամբ կարող է մեկ անգամ երկարաձգվել մինչեւ չորս ամսով:
Հարակից զեկուցմամբ հանդես է եկել հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Հորդորելով կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը՝ պատգամավորը նշել է, որ այն ուղղված է դատավարական արդյունավետ ընթացակարգերի ներդրմանն ու դատարանում գործերի քննության հարցում որոշակի կանխատեսելիություն ունենալուն:
«ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 5-ի նիստում եւ ստացել է դրական եզրակացություն:

Рассмотрение апелляций по уголовным делам осуществляется на основании установленных судом первой инстанции фактов и исследованных доказательств. Кодекс также предоставляет участникам процесса возможность заявить ходатайство об исследовании доказательств в рамках надзорной процедуры, при этом Кодекс устанавливает высокий порог доказательств для удовлетворения такого ходатайства, что зачастую может привести как к отклонению ходатайства, так и к отказу в его подаче. В итоге получается, что при непредставлении ходатайства об исследовании доказательств Апелляционный суд проводит рассмотрение апелляции в рамках фактических обстоятельств, установленных судом первой инстанции, созывая для этого судебные заседания и неся расходы в результате использования значительных ресурсов. Об этом сообщила министр юстиции Србуи Галян. Она отметила, что в этих условиях для обеспечения правовой значимости института пересмотра дела в порядке устного производства важно разработать такие процессуальные нормы, которые позволят, разгружая и без того неоптимальную нагрузку на суды, решать вопросы, связанные с рассмотрением апелляций в разумные сроки и обеспечивая эффективность правосудия. В этой связи законопроектом предлагается установить общее положение, согласно которому апелляции в уголовном процессе будут рассматриваться в письменном порядке.
Подчеркнуто, что будут установлены исключения в случаях, когда по ходатайству стороны или по собственной инициативе суд придет к выводу о необходимости проведения повторного судебного разбирательства в устном порядке, а также в случаях удовлетворения Апелляционным судом ходатайства о представлении новых доказательств или исследовании доказательств.
«Письменное производство в уголовном процессе не является новым, и некоторые производства в настоящее время рассматриваются в письменном порядке. Проект закона добавляет к перечню таких производств все производство по пересмотру дела в порядке устного производства», - пояснила министр.
По Србуи Галян, законопроект также предлагает установить шестимесячный срок рассмотрения апелляций, который может быть продлен единожды мотивированным решением суда до четырёх месяцев.
С содокладом выступил председатель комиссии Владимир Варданян. Призвав проголосовать в пользу инициативы, депутат отметил, что она направлена на внедрение эффективных процессуальных процедур и определённую предсказуемость при рассмотрении дел в судах.
5 ноября законопроект о внесении изменений и дополнений в УПК РА обсужден в первом чтении на заседании Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам с положительным заключением.