Լրացումներ «Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի մասին» օրենքում
Նախագծով առաջարկվում է նախատեսել լիազորող նորմ, որի հիման վրա Կառավարությունը կկարողանա սահմանել Եվրոպական դատարանի վճիռներով եւ որոշումներով սահմանված արդարացի փոխհատուցման գումարի վճարման կարգ: Այս մասին ասել է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Կարեն Անդրեասյանը:
««Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 5-ի հերթական նիստում:
«Եվրոպական դատարանի վճիռներով եւ որոշումներով սահմանված արդարացի փոխհատուցման գումարի վճարումը Հայաստանի Հանրապետության անվերապահ պարտավորությունն է: Այդուհանդերձ, հարկ է նշել, որ սահմանված ժամկետում արդարացի փոխհատուցում ստանալու համար դիմումատուները պետք է ներկայացնեն անհրաժեշտ փաստաթղթեր, որը գործնականում ուղեկցվում է որոշակի խնդիրներով: Մասնավորապես, վերջիններիս կողմից անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացվում են ոչ ամբողջական կամ այնպիսի ժամկետում, որը ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին հնարավորություն չի տալիս սահմանված ժամկետում ապահովելու արդարացի փոխհատուցման գումարի վճարումը: Ավելին, ՀՀ օրենսդրությամբ բացակայում է արդարացի փոխհատուցման գումարի վճարման գործընթացի իրավական կարգավորումը»,- մանրամասնել է Կարեն Անդրեասյանը: Նա նշել է, որ թեեւ առայսօր գործնականում արդարացի փոխհատուցման վճարումներն իրականացվել են, սակայն իրավական հիմքի բացակայությունը շարունակաբար հանգեցրել է գործնական տարբեր խնդիրների առաջացմանը, որոնց լուծմանն էլ միտված է առաջարկվող կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, ընդգծելով նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը, առաջարկել է կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:
05.11.2025
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են մի շարք նախագծեր
Նոյեմբերի 5-ին տեղի է ունեցել Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը: Այն վարել է հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են մի շարք նախագծեր: «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծի հեղինակները «Քաղաքացիական պայմանա...
Առաջարկվում է հունվարի 27-ը սահմանել Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օր
«Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի հավերժացման մասին» գործող օրենքը սահմանում է, թե ովքեր են հավերժացման ենթակա: Սահմանվում են հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի հավերժացման հիմնական ձեւերը: Դրանց շարքում է նաեւ հիշարժան օրերի եւ համապետական հիշատակի օրվա ընդունումը, ի...
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 5-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են մի շարք օրենքների նախագծեր: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Համլետ Սահակյանը քննարկման է ներկայացրել «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում փոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենքի ...
Նախաձեռնությամբ սահմանվում է բողոքների քննության գրավոր ընթացակարգ
Քրեական գործերով վերաքննիչ բողոքների քննությունն իրականացվում է Առաջին ատյանի դատարանի կողմից հաստատված փաստերի եւ հետազոտված ապացույցների հիման վրա: Օրենսգրքով վարույթի մասնակիցներին նաեւ հնարավորություն է տրվում վերաքննության շրջանակում ներկայացնել ապացույցները հետազոտելու միջնորդություն, ընդ որու...
Հանձնաժողովում քննարկվել է «ՀՀ 2026 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը
2026 թվականին ՀՆԱ-ն կհասնի 11 տրլն 934 մլրդ դրամի: Տնտեսական աճը կլինի 5,4 տոկոս: Պետական բյուջեի եկամուտները նախատեսվում են 3 տրլն 91 մլրդ դրամ, որից հարկային եկամուտները՝ 2 տրլն 973 մլրդ դրամ: Հարկային վարչարարության բարելավման, ստվերի դեմ պայքարի, ինչպես նաեւ հարկային քաղաքականության միջոցառումնե...
Քննարկվել է պատշաճ ծանուցման ապահովման հնարավորություն ընձեռող նախաձեռնությունը
Ներդրվում է էլեկտրոնային ծանուցումների ամբողջական մեխանիզմ: Եթե անձն այդ մեխանիզմի բոլոր փուլերով ծանուցվի, ապա համարվելու է պատշաճ ծանուցված: Կարեւոր քայլ է կատարվում ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց ծանուցումների հարցը կարգավորելու տեսանկյունից: «Ինտերնետով հրապարակային եւ անհատական ծանուցման մասի...
Գործադիրը նպատակ ունի նվազեցնել ՀՀ սահմանի անցման կետերում առաջացող կուտակումները
Նախագծի նպատակը պետական սահմանի ցամաքային անցման կետերում տրանսպորտային միջոցների մուտքի ժամանակ հարկերի ու վճարների գանձման արդյունքում առաջացող կուտակումների նվազեցումը եւ որոշակի դեպքերում ճանապարհային հարկի արտոնությունների սահմանումն է. ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքու...
Քննարկվել են 2026 թ. Հակակոռուպցիոն եւ Քննչական կոմիտեներին ուղղվելիք հատկացումները
2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծով Հակակոռուպցիոն կոմիտեին նախատեսվում է հատկացնել 3 մլրդ 516 մլն 898 հազար դրամ, որը 2025 թվականի համեմատ ավելի է 53 մլն 126 հազար դրամով: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը: ՀՀ քննչական կոմիտեին գալիք տարի կտրամադրվի 19 մլրդ 205 մ...
Պետական-իրավական ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...

Addenda to law on Representative for International Legal Matters
The draft law proposes to provide for an authorizing norm, based on which the Government will be able to establish the procedure for paying the amount of just compensation established by the judgments and decisions of the European Court. This was stated by the RA Representative for International Legal Matters Karen Andreasyan.
The draft law on Amending the Law on the Representative for International Legal Matters was debated in the first reading at the regular sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs on November 5.
“The payment of the amount of just compensation established by the judgments and decisions of the European Court is the unconditional obligation of the Republic of Armenia. However, it should be noted that in order to receive just compensation within the established period, applicants must submit the necessary documents, which in practice is accompanied by certain problems. In particular, the latter submit the necessary documents incompletely or within a period that does not allow the RA Prime Minister’s Office to ensure the payment of fair compensation within the specified period. Moreover, the RA legislation lacks legal regulation of the process for paying fair compensation,” Karen Andreasyan detailed. He noted that although fair compensation payments have been made in practice to date, the lack of a legal basis has continuously led to the emergence of various practical problems, the solution of which is the necessity for the proposed regulation.
The Committee Chair Vladimir Vardanyan, emphasizing the need for the adoption of the draft, proposed his colleagues to vote in favour of the draft law.
A number of draft laws debated in second reading at sitting of Standing Committee on State and Legal Affairs
On November 5, the sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs was held. It was moderated by the Committee Chair Vladimir Vardanyan. A number of draft laws were debated in the second reading....
It is proposed to designate January 27 as Day of Remembrance of victims who died defending the Homeland
The current law on the Perpetuation of the Memory of Those Who Died Defending the Homeland defines who are subject to perpetuation. The main forms of perpetuating the memory of the victims who died defending the Homeland are defined. Among them is the adoption of memorable days and a national rememb...
A number of draft laws were debated in the second reading at the sitting of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs held on November 5. The Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Hamlet Sahakyan presented for debate a draft law envisaging amendments and addenda to the Law on Cust...
A written procedure for examining appeals is established by initiative
The examination of appeals in criminal cases is being carried out on the basis of facts established by the Court of First Instance and evidence investigated. The Code also provides the participants in the proceedings with the opportunity to submit a motion to examine the evidence within the framewor...
Draft law on 2026 RA State Budget debated in Committee
The Gross Domestic Product (GDP) will amount to 11 trillion 934 billion drams in 2026. The economic growth will be 5.4%. The state budget revenues are expected to amount to 3 trillion 91 billion drams, of which tax revenues will amount to 2 trillion 973 billion drams. As a result of the improvement ...
Initiative to ensure proper notification debated
A complete electronic notification mechanism is being introduced. If a person is notified through all stages of this mechanism, he or she will be considered properly notified. An important step is being taken in terms of regulating the issue of notifications for individuals and legal entities. The l...
Executive aims to reduce accumulations arising at border crossing points of Republic of Armenia
The purpose of the draft is to reduce the accumulations arising as a result of the collection of taxes and fees upon entry of vehicles at land crossing points of the state border and to establish road tax privileges in certain cases. Presenting the legislative package providing for amendments and ad...
According to the 2026 state budget, it is planned to allocate 3 billion 516 million 898 thousand drams to the Anti-Corruption Committee, which is 53 million 126 thousand drams more compared to 2025. This was stated by the RA Deputy Minister of Finance Vahan Sirunyan.19 billion 205 million 877 thousa...