Հակոբ Արշակյանը ողջույնի խոսքով է հանդես եկել Ինտերնետ կառավարման 10-րդ համաժողովի բացմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ վարչապետին կից Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի գործադիր կոմիտեի նախագահ Հակոբ Արշակյանը մասնակցել եւ ողջույնի խոսքով է հանդես եկել Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 10-րդ համաժողովում:
Հակոբ Արշակյանը Հայաստանի զարգացման համատեքստում անդրադարձել է փոփոխվող աշխարհում ինտերնետի ու նոր տեխնոլոգիաների առանցքային նշանակությանը: ԱԺ փոխնախագահը խոսել է դեռեւս 1990-ականներին ամբողջ աշխարհում, այնուհետեւ նաեւ մեր երկրում ինտերնետի ազդեցության մասին` նշելով, որ ինտերնետը տնտեսության, հասարակության կյանքն ու կենցաղը փոխել եւ նոր հնարավորություններ է ստեղծել:
Անդրադառնալով զարգացման նոր հնարավորություններին, արհեստական բանականության, ռոբոտաշինության ու ավիատիեզերական ոլորտների զարգացմանը՝ նա,  մասնավորապես, նշել է. «Առերեսվում ենք մի իրավիճակի, երբ արհեստական բանականությունը փոխում է ամբողջական արդյունաբերական ոլորտներ: Այն արդեն մեր կյանքում է, բայց դրա ներկայությունը, կարծում եմ, առաջիկա տարիներին անճանաչելիորեն կփոխի տնտեսությունը, հասարակական կյանքը, կենցաղը»: ԱԺ նախագահի տեղակալը խոսել է տարբեր ժամանակներում ոլորտում նորարարության ազդեցությունների, դրանց վերաբերյալ վերաբերմունքի մասին:
ԱԺ փոխխոսնակի գնահատմամբ նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ տարիների ընթացքում ամբողջական փոփոխության է ենթարկվելու ե՛ւ արդյունաբերությունը, ե՛ւ հասարակական կյանքը: Այս համատեքստում նա կարծիք է հայտնել, որ առաջիկայում արհեստական բանականությամբ զինված մարդանման ռոբոտները մարդկությանը կազատեն կենցաղային մի շարք հոգսերից՝ հնարավորություն տալով ավելի շատ զբաղվելու կրթությամբ, գիտությամբ, ստեղծարար աշխատանքով, իրենց սիրած զբաղմունքով, երեխաների դաստիարակությամբ:
«Երկրների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, անկախության հարցերը կապված են լինելու այն հանգամանքի հետ, թե երկրները որքանով են կարողանում նոր տեխնոլոգիաները, մասնավորապես՝ արհեստական բանականությունը, ռոբոտատեխնիկան, ավիատիեզերական տեխնոլոգիաներն օգտագործել իրենց զարգացման, իրենց հասարակություններին ծառայեցնելու համար եւ որքանով է այդ կրթական միջավայրը հասանելի լինելու մարդկանց ու որքանով են մարդիկ դրանից օգտվելու»,- փաստել է Հակոբ Արշակյանը:
Այս համատեքստում նա կարեւորել է ՀՀ վարչապետին կից Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի աշխատանքները, որի որոշման արդյունքում ստեղծվել եւ գործում է Նորարարության հայկական հիմնադրամը: Նշելով, որ այն երկարաժամկետ պետական ծրագրերի ստեղծման համար պատասխանատու մարմին է՝ ԱԺ փոխխոսնակը մանրամասնել է դրա շրջանակում իրականացվող աշխատանքները՝ միտված ոլորտի զարգացմանը:
Հայաստանի ինտերնետ դիմակայության, թվային քաղաքականության, լայնաշերտ ինտերնետի հասանելիության եւ տեխնոլոգիական առաջընթացի հնարավորություններն ու մարտահրավերներն են քննարկվել նոյեմբերի 6-ին կայացած Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 10-րդ համաժողովում:
06.11.2025
Հայաստանը եւ Սաուդյան Արաբիան հարաբերությունները խորացնելու մեծ ներուժ ունեն. Սարգիս Խանդանյան
Պատմական է ձեր այցը Հայաստան, եւ դուք պատմական ժամանակաշրջանում եք մեր երկրում: Շուրջ 30 տարվա հակամարտությունից հետո տարածաշրջանային համագործակցության հույս է արթնացել, ինչը կարեւոր է նաեւ մեր բարեկամ երկրների համար: Մեր տարածաշրջանի երկրների միջեւ սահմանների եւ ճանապարհների բացման արդյունքում ներդ...
Ալեն Սիմոնյանն այցելել է Հայաստանի եվրոպական համալսարան եւ հանդիպել ուսանողների հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 6-ին այցելել է Հայաստանի եվրոպական համալսարան: Ալեն Սիմոնյանը հանդես է եկել խորհրդարանական դիվանագիտության եւ օրենսդիր մարմնի աշխատանքների մասին պատմող կարճ խոսքով, որից հետո պատասխանել է ուսանողներին հետաքրքրող տարբեր հարցերի: Դրանք վերաբերել են ինչպես երիտասա...
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն այցելել են Տավուշի մարզ
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները նոյեմբերի 5-ին այցելել են Տավուշի մարզ: Վերջիններս Դիլիջանում ծանոթացել են շինարարական աշխատանքների ընթացքին, այցելել են Կիրանց եւ Ոսկեպար, Բերքաբեր համայնքներ, բնակիչների հետ քննարկել գյուղատնտեսական աշխատանքների հետ կապված հարցեր: Այցն ամ...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Սաուդյան Արաբիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 6-ին ընդունել է Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության Խորհրդատվական խորհրդի Սաուդյան Արաբիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ալի Մուհամմադ Ալ-Շահրանիի գլխավորած պատվիրակությանը: Զրուցակիցների քննարկումների առանցքում է եղել երկկողմ հարաբերությունների սերտացմանը վերաբ...

Hakob Arshalyan delivers welcoming speech at the opening of 10th Internet Governance Forum
Hakob Arshakyan, the RA NA Vice President and the Head of the Executive Body of the Science and Technology Development Council of the Republic of Armenia adjunct to the RA Prime Minister, participated and delivered a welcoming speech at the 10th Internet Governance Forum.
Hakob Arshakyan touched upon the key importance of the internet and new technologies in the changing world in the context of the development of Armenia. The NA Vice President spoke about the influence of the internet all over the world and then in our country back in the 1990s, noting that the internet has changed the economy, life and lifestyle of the society and created new opportunities.
Referring to new development opportunities, the development of artificial intelligence, robotics and the aerospace industry, he particularly noted: “We are facing a situation where artificial intelligence is changing entire industrial chains. It is already present in our lives, but its presence, in my opinion, will change the economy, public life and everyday life beyond recognition in the coming years.” The NA Vice President spoke about the impacts of innovation in the sector at different times and the attitude towards them.
According to the NA Deputy Speaker, both industry and public life will undergo radical changes over the years thanks to the use of innovative technologies. In this context, he expressed the opinion that in the near future, humanoid robots armed with artificial intelligence will free humanity from a number of everyday worries, giving them the opportunity to spend more time on education, science, creative work, favourite hobbies, and raising children.
“The issues of sovereignty, territorial integrity and independence of countries will be connected with the fact to what extent are the countries able to use new technologies, in particular, artificial intelligence, robotics and aerospace technologies, for their development and for the benefit of their societies, and to what extent will this educational environment be accessible to people and to what extent will people make use of it?” Hakob Arshakyan stated.
In this regard, he emphasized the importance of the work of the Executive Body of the Science and Technology Development Council of the Republic of Armenia adjunct to the RA Prime Minister, as a result of its decision the Armenian Innovation Foundation was established and operates. He noted that it is a body responsible for creating long-term state programs, the NA Vice Speaker detailed the work carried out within its framework, aimed at developing the sector.
The opportunities and challenges of internet resilience, digital policy, broadband internet access and technological progress were discussed at the 10th Armenian Internet Governance Forum held on November 6.
06.11.2025
Sargis Khandanyan: Relations between Armenia and Saudi Arabia have great potential to deepen
Your visit to Armenia is historical, and you are in a historical period in our country. After over 30 years of conflict, hope for regional cooperation has been awakened, which is also important for our friendly countries. As a result of the opening of borders and roads between the countries of our r...
Alen Simonyan visits European University of Armenia and meets with students
On November 6, the RA NA President visited the European University of Armenia. Alen Simonyan delivered a short speech about parliamentary diplomacy and the work of the legislative body, after which he answered various questions of interest to the students. They referred to both youth-related issues ...
Deputies of Civil Contract Faction visit Tavush region
The deputies of the RA NA Civil Contract Faction visited Tavush region on November 5.They got acquainted with the construction work in Dilijan, visited Kirants and Voskepar, Berkaber communities, and discussed issues related to agricultural work with the residents.The visit was concluded in the city...
Alen Simonyan receives delegation led by Head of Saudi Arabia-Armenia Friendship Group
On November 6, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Head of the Saudi-Arabia – Armenia Friendship Group of the Shura Council of the Kingdom of Saudi-Arabia Ali Muhammad Alshahrani. The interlocutors’ discussions focused on a wide scope of issues regarding the strength...