ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը Ազգային ժողովում
Մարտի 14-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգին: Հանդիպմանը մասնակցում էր ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահն ափսոսանք հայտնեց, որ նախորդ հանդիպումների ավանդույթով` չեն քննարկվելու մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում ձեռքբերումները, այլ` Հայաստանում տեղի ունեցած ցավալի իրադարձությունները: Պարոն Թորոսյանը կարեւորեց այն հանգամանքը, որ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարն անձամբ ժամանել է Հայաստան` տեղում ծանոթանալու իրավիճակին, քանի որ տարբեր գործակալություններ իրականությունը ներկայացնում են բոլորովին այլ ձեւով: Աժ նախագահը նշեց, որ ստեղծված իրավիճակում կատարվել են քայլեր, որոնք լիովին համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային: Նշվեց նաեւ, որ արդեն արտակարգ իրավիճակի սահմանափակումները մեղմացվել են` ՀՀ նախագահը փոփոխություններ է կատարել երեք կետերում: Սահմանափակումները մեկ նպատակ ունեն միայն` կայունացնել իրավիճակը եւ բացառել հասարակության մեջ նման բացասական երեւույթների կրկնությունը: Անդրադառնալով այս օրերին հնչած տարբեր օտարերկրյա հայտարարություններին` Աժ նախագահը դրանք ոչ համարժեք գնահատեց. մասնավորապես երբ ասվում է, որ պետք է ազատ արձակել բոլոր ձերբակալվածներին եւ երկխոսություն սկսել ընդդիմության հետ` նկատի ունենալով Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին եւ իր համախոհներին, քանի որ նախ պետք է ձերբակալել նրանց, ովքեր հանցագործություն են կատարել կամ` անկախ կուսակցական պատկանելությունից, ապա` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ու իր համախոհները միակ ընդդիմադիր ուժը չեն, Հայաստանում մի շարք քաղաքական ընդդիմադիր ուժեր կան, որոնց հետ արդեն կայացվել են քաղաքական պայմանավորվածություններ: Իսկ նրանց հետ, ովքեր չեն ընդունում ոչ միջազգային դիտորդների կարծիքը, ոչ Սահմանադրական դատարանի վճիռը, ովքեր մերժում են ժողովրդավարական արժեքներն ու սկզբունքները, երկխոսության կոչը ձեւական է դառնում:
ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը, որ Հայաստանում էր 2007-ի հոկտեմբերին, նշեց, որ արդեն նախապատրաստվել եւ ՀՀ կառավարությանը ներկայացվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ զեկույցը եւ վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ առաջացած հարցերի պարզաբանման նպատակով է վերստին ժամանել Հայաստան: Նա համաձայնեց Աժ նախագահի հետ, որ միջազգային կառույցներն իրենց գնահատականներում պետք է հնարավորինս զգույշ լինեն` իրավիճակը չսրելու համար: Նրա գնահատականով` Հայաստանում հասարակությունը բեւեռացված է եւ մարդիկ շատ զգացմունքային են արձագանքում քաղաքական իրադարձություններին: Պարոն Համարբերգը կարեւորեց զանգվածային լրատվամիջոցների սահմանափակումների վերացումը եւ լիարժեք վստահության մթնոլորտի ստեղծումը: Նրա կարծիքով` հարկ կա վերանայել ԶԼՄ-ների մասին օրենքը արտակարգ դրության պայմաններում աշխատելու առումով:
Ի պատասխան ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը դեռ չունի արտակարգ դրության մասին օրենք, որի ստեղծման վրա պետք է լրջորեն աշխատել, իսկ ԶԼՄ-ների մասին օրենքը ընդունվել է միջազգային փորձագետների հետ արդյունավետ աշխատանքի արդյունքում` արժանանալով նրանց հավանությանը: Աժ նախագահը նաեւ նշեց, որ, ցավոք, ԶԼՄ-ների նկատմամբ մինչեւ արտակարգ դրությունն էլ առանձնապես մեծ վստահություն չկար, ուղղակի, անցումային շրջանում գտնվող այլ երկրների պես, Հայաստանում էլ լիարժեք կայացած չեն քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտները, քաղաքական մշակույթի պակաս կա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ համապարփակ հետաքննություն անցկացնելու հարցը, որ պարոն Համարբերգի գնահատմամբ` միջազգային պրակտիկայում ընդունված միջոց է եւ անհրաժեշտ է` պարզելու այն հանգամանքների իրական մեղավորներին, որոնց պատճառով 8 մարդ է զոհվել, անաչառ այդ հետաքննությունը լույս կսփռի կատարվածի վրա եւ վստահություն կներշնչի մարդկանց մեջ: ՀՀ դատախազությունում գործերի քննությունը նպատակ ունի պարզել կոնկրետ մարդու մեղավորությունը, իսկ անկախ մարմնի հետաքննությունը հստակ առաջարկություններ կներկայացնի` հետագայում նման իրավիճակներից խուսափելու համար: Պարոն Համարբերգը նաեւ գտնում է, որ պետք է մշակվեն կոնկրետ ընթացակարգեր, մասնավորապես` հասարակական անկարգությունների ժամանակ ոստիկանության ձեռնարկելիք քայլերի վերաբերյալ, որպեսզի դրանք օրինականության սահմաններից դուրս չլինեն:
Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը համաձայնեց, որ ուսումնասիրություններ կատարելու անհրաժեշտություն կա, եւ գուցե որոշ ժամանակ անց, երբ կրքերը հանդարտվեն, իրավիճակը կայունանա, նման խումբ կարող է ստեղծվել, որովհետեւ խորքային խնդիրների չբացահայտումը նորից խնդիրներ կհարուցի: Այդպիսի խումբ կարող է ստեղծել նաեւ խորհրդարանում: Ոստիկանության գործողությունների առնչությամբ նշվեց, որ 88-ից Հայաստանում բազմամարդ հարյուրավոր հանրահավաքներ են եղել, բայց ոչ մեկը նման ավարտ չի ունեցել եւ չի բացառվում, որ որոշ ոստիկաններ անթերի չեն գործել: Բայց նռնակներով, պայթուցիկներով, հրազենով ու մետաղյա ձողերով զինված ջարդարարները չեն կարող ցուցարարներ կոչվել:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ ԱԺ չորս պատգամավորների անձեռնմխելիությունից զրկելու փաստին. պարոն Համարբերգի խնդրանքով Աժ նախագահը նրան իրազեկեց օրենսդրության եւ Ազգային ժողովի ընդունած որոշման մանրմասների մասին:
ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը խորհրդարանում հանդիպումներ ունեցավ նաեւ ԱԺ խմբակցությունների հետ, որոնց ներկա էր ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան:
Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգի գլխավորած պատվիրակությունը  հանդիպեց «Ժառանգություն» խմբակցության անդամներ Ստեփան Սաֆարյանի, Վարդան Խաչատրյանի, Անահիտ Բախշյանի, Զարուհի Փոստանջյանի հետ:
Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը տեղեկացրեց, որ Հայաստանում են ուսումնասիրելու համար մարդու իրավունքների պաշտպանությունը արտակարգ դրության պայմաններում: Ըստ պարոն Համարբերգի ուսումնասիրության, այսօր Հայաստանում հասարակությունը բեւեռացված է, եւ անհրաժեշտ է գտնել ուղիներ, որոնք կկամրջեն հասարակության բոլոր մասերը միմյանց: Պարոն Համարբերգն անհրաժեշտություն  համարեց երկիրն արտակարգ դրության վիճակից դուրսբերումը, որին կնպաստի նաեւ անկախ միջազգային հետաքննության անցկացումը:
Խմբակցության անդամներն անդրադարձան արտակարգ դրության պայմաններում մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին եւ ներկայացրին իրենց տեսակետները: Նրանց գնահատականով` ներկա իրավիճակը երկարատեւ անարդարության մեջ ապրող մարդկանց ընդվզումն է, նշվեց, որ  պատիժ, քաղաքական հալածանք կիրառվում է բացառապես ընդդիմադիր քաղաքացիների նկատմամբ, ԶԼՄ-ներն իրադրությունը ներկայացնում են խեղաթյուրված, կատարվում են ապօրինի ձերբակալություններ, ապօրինի դատավարություններ, մարդիկ զրկվում են դատապաշտպան ունենալու հնարավորությունից: Իրազեկվեց նաեւ, որ «Ժառանգությունը» վարչական դատարան հայց է ներկայացրել արտակարգ դրության հայտարարման իրավաչափության քննության վերաբերյալ եւ Հայաստանում արդյունքի չհասնելու դեպքում մտադիր է հայց ներկայացնել Եվրոպական դատարան:
Իրավիճակի բարելավման ճանապարհը «Ժառանգություն» խմբակցության համար հանրապետությունում հետընտրական իրավիճակի միջազգային անկախ հետաքննության անցկացումն է եւ իշխանության հետ երկխոսության ծավալումը` որոշակի պայմաններով:
ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունեցին «Օրինաց երկիր» խմբակցության  քարտուղար Հեղինե Բիշարյանը եւ Մհեր Շահգելդյանը:
Եվրախորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգի խնդրանքով ներկայացվեց խմբակցության մոտեցումները երկրում ստեղծված հետընտրական գործընթացների վերաբերյալ: Մհեր Շահգելդյանը նշեց, որ  քաղաքական գործընթացները պետք է զարգանան քաղաքակիրթ ճանապարհով, իսկ իրավական խնդիրները լուծվեն իրավական դաշտում, որը կարեւոր է Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման համար: Անդրադառնալով երկրում հայտարարված արտակարգ դրությանը` նշվեց, որ այն մեղմացնելու քայլեր են արվում:
Թոմաս Համարբերգի դիտարկմանը, որ հասարակությունը բեւեռացված է եւ անհրաժեշտ է խորը եւ համապարփակ հետաքննություն անցկացնել հետընտրական զարգացումների շուրջ, խմբակցության անդամ Մհեր Շահգելդյանը պատասխանեց, որ հասարակության շրջանում դժգոհությունը պայմանավորված է մարդկանց  սոցիալական վիճակով: Պարոն Շահգելդյանը գտնում է, որ հանրապետությունում անհրաժեշտ են իրական փոփոխություններ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, սոցիալ-տնտեսական ոլորտում: Նա կարեւորում է նաեւ հետընտրական գործընթացների շուրջ իրավապահ մարմինների կողմից խորը եւ թափանցիկ հետաքննության անցկացումը:
Եվրախորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք ՕԵԿ-ի եւ ՀՀ նորընտիր նախագահ Սերժ Սարգսյանի միջեւ երկխոսություն ընթանում է նոր կառավարության ձեւավորման վերաբերյալ, Մհեր Շահգելդյանը նշեց, որ ՀՀ վարչապետն առաջարկել է ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին մասնակցել երկրի կառավարմանը, իսկ կառավարության կազմի ձեւավորման շուրջ քննարկումներ դեռ չեն եղել: Ըստ ՕԵԿ անդամի` ՀՀ նորընտիր նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկով ներգրավվելով կոալիցիայի մեջ եւ ստանձնելով լուրջ պատասխանատվություն` իրենք գնալու են ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհով:
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգի գլխավորած պատվիրակությունը Ազգային ժողովում հանդիպեց ՀՅԴ խմբակցության անդամների հետ:
Պարոն Համարբերգը նշեց, որ իրենց եռօրյա առաքելության նպատակն է գնահատել նախագահական  ընտրություններից հետո Հայաստանում ստեղծված  ներքաղաքական իրավիճակը մարդու իրավունքների պաշտպանության  հիմնախնդիրների տեսանկյունից: Նշվեց, որ  իրենք  ցանկություն չունեն միջնորդական դերակատարություն ունենալ, երբ խոսքը վերաբերում է  քաղաքական տարաձայնություններին:   Նրա խոսքով` որոշ հանդիպումների ժամանակ  կարծիք է հայտնվել, որ ընդդիմությունը լիարժեք ներկայացված չէ խորհրդարանում, ուստի այն քաղաքական ուժերը, որոնք խորհրդարանում չեն, ստիպված փողոց են դուրս եկել:
Մինչ անդրադառնալը հետընտրական զարգացումներին, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Հրայր Կարապետյանը նշեց, որ 90-ական թթ., երբ ՀՅԴ ընդդիմություն էր, նույնպես հանրահավաքներ եւ ցույցեր էր կազմակերպում, եւ չնայած նրան, որ իրենք,  ի տարբերություն Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած շարժմանը, գործում էին օրենքի շրջանակներում եւ հանրահավաքներին ձողեր ու զենք չէին բաժանում, այն ժամանակվա իշխանությունները կուսակցության գործունեությունը կասեցրին, փակվեցին թերթեր, ձերբակալվեցին առաջնորդները` բանտերում մնալով 3-3,5 տարի: Նրա համոզմամբ  այսօրվա իրադարձությունների արմատները գալիս են հնուց:
Պարոն Կարապետյանը նշեց, որ ընդդիմության լիարժեք գործունեությունը ապահովելու նպատակով ՀՅԴ  առաջարկությունների փաթեթով է հանդես եկել: Առաջարկվում է ընդդիմությանը քաղաքական դաշտում լիարժեք գործելու հնարավորություն ընձեռել, մասնավորապես ՀՀ հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի կազմում ընդգրկել ընդդիմության ներկայացուցչի, ԱԺ հանձնաժողովների ղեկավար կազմում քվոտաներ տրամադրել ընդդիմությանը, օրենսդրորեն պաշտպանել ընդդիմության շահերը: Հետընտրական զարգացումներին անդրադառնալով, պարոն Կարապետյանը նշեց, որ ՀՅԴ մտադիր է հետեւել քրեական գործերի ընթացքին, որպեսզի որեւէ ձեւով քաղաքական հաշվեհարդարի խնդիր չառաջանա: Ալվարդ Պետրոսյանը նշեց, որ արմատական ընդդիմությունը` հանձին ՀՀՇ-ի, հնարավորություն ուներ դառնալ քաղաքակիրթ, խորհրդարանական ընդդիմություն, բայց չմասնակցեց խորհրդարանական ընտրություններին: Նրա համոզմամբ` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի մեղքը ընդդիմադիր ամբողջ դաշտը աղճատելու մեջ է: Ռուզան Առաքելյանի համոզմամբ` արմատական ընդդիմության ղեկավարները հեռացել են պետական մտածողությունից, չնայած ժամանակին եղել են պետության ղեկավարներ:
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը  խորհրդարանում հանդիպեց նաեւ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամների հետ:
ԵԽ հանձնակատարը ներկայացրեց, որ նախատեսվում է Հայաստանի հետընտրական  իրավիճակի վերաբերյալ առանձին զեկույց  պատրաստել: Խոսելով հանրապետության նախագահի հետ քննարկված` հանձնաժողով ստեղծելու եւ իրավիճակն ուսումնասիրելու նախաձեռնության մասին` պրն. Համարբերգը հետաքրքրվեց, թե միջազգային կառույցերն ինչպե՞ս կարող են օգնել այդ աշխատանքներին եւ, ընդհանրապես, մարդու իրավունքների բնագավառում առաջընթացին:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ամդամները նշեցին, որ երկրում վստահության մթնոլորտը վերականգնելու հարցում  ակնալում են  եւ պատրաստ են ընդունել միջազգային կառույցների աջակցությունը: Խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը հյուրերին  ներկայացրեց, որ մարտի 1-ի իրադարձություները վերջին երկու ամիսներին ատելություն եւ թշնամություն սերմանելու, քաղաքական համաձայնության իրենց կոչերն անտեսելու արդյունք են: Ավետ Ադոնցի բնորոշմամբ` այդ իրադարձություններին նպաստեց մի կողմից` բնակչության չափազանց քաղաքականացվածությունը եւ, մյուս կողմից, քաղաքական ցածր մշակույթը: Նա նշեց, որ  Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հասարակության մեջ ձեւավորեց բաժանարար գիծ եւ իրեն հռչակեց գծից այն կողմ գտնվողների նախագահը` դեռեւս ընտրություններից առաջ: Նաիրա Զոհրաբյանը, որպես նախկին ընդդիմադիր լրագրող, անդրադարձավ խոսքի ազատության խնդրին: Նրա կարծիքով`  ազատ խոսքը պետք է կարողանալ տարանջատել ատելության քարոզից:  Այս ենթատեքստում պատգամավորը տեսնում է «Զանգվածային լրատվության մասին» մասին օրենքը որոշակիորեն փոփոխելու անհրաժեշտություն:   Արամ Սաֆարյանը գտնում է, որ հարուցված քրեական գործերի քննությունները պետք է իրականացվեն բաց եւ թափանցիկ, որպեսզի բոլորի համար հասկանալի լինի` ինչի համար են պատժվում: Ավետ Ադոնցն էլ վստահություն հայտնեց, որ բոլոր մեղադրանքները կլինեն հիմնավորված եւ հավելեց, որ գոնե իրենք թույ չեն տալու Հայաստանում ունենալ քաղաքական բանտարկյալներ:
ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգի գլխավորած պատվիրակությունն Ազգային ժողովում հանդիպեց նաեւ ՀՀԿ խմբակցության անդամների հետ:
Պարոն Համարբերգի խոսքով` այցի նպատակը կառուցողական  է, ցանկանում են ծանոթանալ երկրում ստեղծված իրավիճակին, որպեսզի կարողանան  խորհուրդներ տալ կառավարությանը: ԵԽ վերջնական գնահատականի վերաբերյալ պարոն Համարբերգը չցանկացավ որեւէ հայտարարություն անել, նրա կարծիքով` անհրաժեշտ է իրադարձությունները մանրամասն քննել առաքելության ավարտից հետո, պարզել իրականությունը, այնուհետեւ եզրակացություններ անել: Պարոն Համարբերգը ցանկություն հայտնեց լսել ՀՀԿ-ի կարծիքը  խորհրդարանի 4 պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ:
ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Սամվել Նիկոյանը ներկայացրեց նախընտրական եւ հետընտրական շրջանի իրադարձությունները` տեղեկացնելով, որ  նախընտրական քարոզչության շրջանում արդեն երկրում նկատվում էր լարվածութուն եւ անհանդուրժողականություն: Անդրադառնալով Երեւանում արտակարգ իրավիճակ հայտարարելու մասին ՀՀ նախագահի հրամանագրին` պարոն Նիկոյանն այն համարեց անհրաժեշտություն` նշելով, որ  ընտրություններից հետո տեղի էին ունենում երթեր եւ ցույցեր, որոնք դառնում էին անվերահսկելի, տեղի էին ունենում զանգվածային անկարգություններ:  Անդրադառնալով  գործընկերներին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցին`  պարոն Նիկոյանը նշեց, որ նրանք կատարել են հակաօրինական արարքներ, որը պետք է քննեն իրավապահ մարմինները: ԱԺ պատգամավորները իրենց քվեարկությամբ հնարավորություն են ընձեռել գործի արդար քննության համար: Պարոն Նիկոյանը ողջունեց երկրի նախագահի` արտակարգ իրավիճակը մեղմելու եւ մամուլի ազատությունը վերականգնելուն միտված քայլերը: Անդրադառնալով նորընտիր նախագահ Սերժ Սարգսյանի մարտի 13-ի հայտարարություններին` նա բարձր գնահատեց նորընտիր նախագահի հանդուրժողական կեցվածքը: ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանն ավելացրեց, որ եւ խորհրդարանական, եւ նախագահական ընտրությունների ժամանակ իշխանության  ու ընդդիմության հավաքած ձայները չեն փոխվել: Նրա կարծիքով` հասարակության մեջ վերջին 8 ամիսների  ընթացքում բացասական վերաբերմունք իշխանությունների հանդեպ չի ձեւավորվել: Անդրադառնալով ընտրություններին` պարոն Մինասյանը կարեւորեց երկու հանգամանք` փոփոխություններն ընտրական օրենսգրքում, որոնք նպաստեցին  ընտրություններն առավել  թափանցիկ անցկացնելուն: Նա կարեւորեց ընտրական գործընթացի տեսագրումը եւ ընտրողի  անձնագրում կնիք դնելը, որը բացառում էր կրկնակի քվեարկության հնարավորությունը, որը ընդդիմությունը համարում էր ընտրախախտումների դեմ պայքարի  ամենալուրջ հնարավորություն:
Պարոն Մինասյանը եւս անդրադարձավ պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելուն` հավելելով, որ  խորհրդարանը հնարավորություն է տվել, որպեսզի  իրավապահ մարմինները պարզեն գործի քննությունը: Պարոն  Մինասյանի  համոզմամբ`  երկիրն այս իրավիճակից դուրս բերելու միակ ճանապարհը քաղաքական ուժերի երկխոսությունն է:
14.03.2008
Մարտի 14-ին ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որի ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման  եւ    մարտի 17-20 -ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգի նախագծերը:Չորրորդ...
Մարտի 14-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նսիտերը:ԱԺ պետական -իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, հանձնաժողովի փոխնախագահ Արտյուշ Շահբազյանի նախագահությամբ, առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց «ՀՀ դրոշի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» պատգամավորներ Արմեն Աշոտյանի եւ Կարեն...

Комиссар по правам человека СЕ в Национальном Собрании
14 марта Председатель НС РА Тигран Торосян принял Комиссара по правам человека СЕ Томаса Хаммарберга. Во встрече участвовала Специальный представитель Генерального секретаря СЕ Бояна Урумова.
Приветствуя гостя, Председатель НС выразил сожаление, что в традиционном русле предыдущих встреч будут обсуждаться не достижения в области защиты прав человека, а произошедшие в Армении печальные события.  Г-н Торосян подчеркнул важность того факта, что  Комиссар по правам человека СЕ лично посетил Армению, чтобы ознакомиться  на месте с ситуацией, так как различные агентства представляют действительность совершенно иначе. Председатель НС отметил, что в создавшейся ситуации сделаны шаги, которые полностью соответствуют Конституции РА и европейской Конвенции по правам человека. Отмечено также, что уже смягчены ограничения по чрезвычайному положению (ЧП) – Президент  РА внес поправки в три пункта. Ограничения преследуют лишь одну цель: стабилизировать ситуацию и исключить повторение  в обществе подобных негативных явлений. Касаясь прозвучавших в последние дни различных иностранных заявлений, Председатель НС счел их  неэквивалентными, в частности когда говорится о том, что следует освободить всех арестованных и начать диалог с оппозицией, имея в виду Л.Тер-Петросяна и его единомышленников, так как надо арестовать прежде всего тех, кто совершил преступления, или, независимо от партийной принадлежности, затем Л.-Тер-Петросян и его соратники не единственная оппозиционая сила, в Армении есть ряд оппозиционных сил, с которыми уже   достигнуты политические договоренности. А с теми, кто не принимает ни мнение международных наблюдателей, ни вердикт Конституционного Суда, кто отвергает демократические ценности и принципы, призыв к диалогу становися формальным.
Комиссар по правам человека СЕ Томас Хаммарберг, посещавший Армению в октябре 2007 г., отметил, что уже подготовлен и представлен Правительству РА доклад по защите прав человека и он прибыл в Армению вновь с целью прояснения возникших в связи с событиями вопросов. Он согласился с Председателем НС в том, что международные организации в своих оценках должны быть по возможности осторожными – чтобы не обострять ситуацию. В его оценке, общество в Армении поляризовано, и люди крайне эмоционально реагируют на политические события. Г-н Хаммарберг подчеркнул важность снятия ограничений на СМИ и создание полноценной атмосферы доверия. По его мнению, следует пересмотреть закон о работе СМИ в условиях ЧП.
В ответ Председатель НС отметил, что в Армении пока нет закона о ЧП, над созданием которого следует серьезно поработать, а закон о СМИ принят в итоге эффективной работы с международными экспертами, удостоившись их одобрения. Председатель НС отметил также, что, к сожалению, и до введения ЧП к СМИ не было особого доверия, - просто, как и в других странах переходного периода, в Армении также еще не состоялись полностью институты гражданского общества, налицо недостаток политической культуры.
В ходе встречи обсуждался также вопрос проведения тщательного расследования по имевшим место событиям, что, по оценке г-на Хаммарберга, принятое в международной практике средство и необходимо для выяснения подлинных обстоятельств и виновников гибели 8 человек, беспристрастное расследование прольет свет на свершившееся и вселит в людей доверие. Расследование дел в Прокуратуре РА имеет целью выявить вину конкретного человека, а расследование независимого органа представит четкие предложения во избежание подобных ситуаций в дальнейшем. Г-н Хаммарберг считает также, что должны быть разработаны конкретные процедуры, в частности по шагам, предпринимаемым полицией во время общественных беспорядков, чтобы они не выходили за рамки законности.
Председатель НС РА Тигран Торосян согласился с тем, что есть необходимость в проведении исследований и, возможно, спустя некоторое время, когда страсти улягутся, положение стабилизируется, может быть создана подобная группа, так как невыяснение глубинных проблем вновь создаст проблемы. Такая группа может быть создана и в парламенте. По поводу действий полиции было отмечено, что начиная с 88-го в Армении были сотни многотысячных митингов, но ни один не имел подобного завершения, и не исключено, что некоторые полицейские действовали далеко не безупречно. Но вооруженные гранатами, взрывпакетами, огнестрельным оружием и металлическими прутьями погромщики не могут именоваться демонстрантами.
В ходе встречи затронут был факт лишения неприкосновенности четырех депутатов НС – по просьбе г-на Хаммарберга Председатель НС информировал его с деталями законодательства и решения, принятого Национальным Собранием.
Комиссар по правам человека СЕ Томас Хаммарберг встретился в парламенте также с представителями фракций НС, на которых присутствовала  Специальный представитель Генерального секретаря СЕ Бояна Урумова.
Делегация, возглавляемая Комиссаром по правам человека СЕ Томасом Хаммарбергом встретилась с членами фракции “Наследие” С.Сафаряном, В.Хачатряном, А.Бахшян, З.Постанджян.
Комиссар по правам человека СЕ Томас Хаммарберг информировал, что находится в Армении для изучения защиты прав человека в условиях ЧП. По наблюдениям г-на Хаммарберга, сегодня общество в Армении поляризовано и надо найти пути к наведению мостов между всеми слоями общества. Г-н Хаммарберг считает необходимостью выведение страны из режима ЧП, чему будет способствовать также проведение независимого международного расследования.
Члены фракции обратились к проблемам защиты прав человека в условиях ЧП и представили свои точки зрения. В их оценке, нынешняя ситуация – протест людей, долгое время живущих в условиях несправедливости; отмечено было, что наказания, политические преследования осуществляются исключительно в отношении оппозиционеров, СМИ представляют ситуацию искаженно, проводятся незаконные аресты и судебные процессы, люди лишаются возможности иметь адвоката. Поставлено в известность, что фракция “Наследие” представила иск в Административный суд  о расследовании правомерности введения в Армении ЧП и, в случае неудачи в Армении, намерено подать иск в Европейский суд.
Для фракции “Наследие” улучшение ситуации – в проведении международного независимого расследования    поствыборного положения в республике и налаживание диалога с властями на определенных условиях.
Делегацию, возглавляемую Комиссаром по правам человека СЕ Томасом Хаммарбергом приняли секретарь фракции “Оринац Еркир” Э. Бишарян и М.Шахгельдян.
По просьбе Комиссара по правам человека СЕ Томаса Хаммарберга были представлены подходы фракции по создавшимся в стране поствыборным процессам. М.Шахгельдян отметил, что политические процессы должны развиваться цивилизованным путем, а правовые проблемы – в правовом поле, что важно для развития демократии в Армении. Касаясь введенного в стране ЧП, было отмечено, что предпринимаются шаги для его смягчения.
На наблюдения Т.Хаммерберга, что общество поляризовано и необходимо глубокое и всеоб’емлющее расследование по поствыборным развитиям, член фракции М.Шахгельдян ответил, что недовольство в обществе обусловлено социальным положением людей. Г-н Шахгельдян считает, что в республике необходимы реальные перемены в борьбе с коррупцией,   в социально-экономической сфере. Он подчеркивает также важность проведения правоохранительными органами глубокого и прозрачного расследования поствыборных процессов.
Комиссар по правам человека СЕ Томас Хаммарберг поинтересовался, состоялся ли диалог между ПОЕ и новоизбранным Президентом РА Сержем Саркисяном по поводу формирования нового правительства. Г-н Шахгельдян отметил, что Премьер-министр РА предложил председателю ПОЕ А.Багдасаряну участвовать в управлении страной, а по формированию состава правительства обсуждений еще не было. Согласно члену ПОЕ, войдя по предложению новоизбранного Президента РА С.Саркисяна  в коалицию и взяв на себя серьезную ответственность, они пойдут по пути демократических реформ.
Делегация, возглавляемая Комиссаром по правам человека СЕ Томасом Хаммарбергом встретилась в НС с членами фракции АРФД.
Г-н Хаммарберг отметил, что цель их трехдневной миссии – оценить создавшееся после президентских выборов в Армении положение с точки зрения основных проблем по защите прав человека. Отмечено было, что у них нет желания выступать в роли посредника, когда речь идет о политических разногласиях. По его словам, в ходе некоторых встреч высказано было мнение, что оппозиция не представлена в парламенте в полной мере, поэтому оставшиеся вне парламента политические силы вынуждены выйти на улицу.
Прежде чем обратиться к поствыборным процессам,  руководитель фракции АРФД Грайр Карапетян отметил, что в 90-е годы, когда АРФД была в оппозиции, она также организовывала митинги и демонстрации, и несмотря на то, что они, в отличие от возглавляемого Л.Тер-Петросяном движения, действовали в рамках закона и не раздавали металлические прутья и оружие, тогдашние власти пресекли деятельность партии, были закрыты газеты, арестованы лидеры, остававшиеся в заключении в течение 3-3,5 лет. Он убежден, что корни сегодняшних событий тянутся оттуда.
Г-н Карапетян отметил, что для обеспечения полноценной деятельности оппозиции АРФД выступила с пакетом предложений, в частности о включении в состав Национальной комиссии РА по ТВ и радио представителя оппозиции, о наличии квот для оппозиции в руководящем составе комиссий НС, о законодательной защите интересов оппозиции. Обращаясь к поствыборным развитиям, г-н Карапетян отметил, что АРФД намерена следить за продвижением уголовных дел, чтобы в какой-либо форме не возникло проблемы политического сведения счетов. Алвард Петросян отметила, что радикальная оппозиция в лице АРФД имела возможность стать цивилизованной парламентской оппозицией, но не стала участвовать в парламентских выборах. Она убеждена, что вина Л.Тер-Петросяна – в искажении всего оппозиционного поля. По мнению Рузан Аракелян, лидеры радикальной оппозиции отошли от государственного мышления, несмотря на то, что были в свое время руководителями государства.
Комиссар по правам человека СЕ Томас Хаммарберг встретился в парламенте также с членами фракции “Процветающая Армения” (ПА).
Комиссар СЕ информировал, что намечается  подготовить  отдельный доклад по поствыборной ситуации в Армении. Говоря об обсужденной  с президентом республики инициативе по созданию комиссии для обсуждения положения, г-н Хаммарберг поинтересовался, каким образом международные структуры могут содействовать этим работам и прогрессу в области прав человека в целом.
Члены фракции “ПА” отметили, что в вопросе восстановления атмосферы доверия в стране ожидают  и готовы принять помощь международных структур. Секретарь фракции А.Сафарян  представил гостям события 1 марта как результат разжигания в последние два месяца ненависти и вражды, игнорирования их призывов к политическому согласию. По характеристике А.Адонца, этим событиям способствовали, с одной стороны, крайняя политизированность населения и, с другой, - низкая политическая культура. Он отметил, что Л.-Тер-Петросян сформировал в обществе разделительную линию и провозгласил себя еще до выборов президентом находящихся по ту сторону барьера. Бывшая оппозиционная журналистка Н.Зограбян коснулась проблемы свободы слова.  По ее мнению, свободное слово следует разграничивать с пропагандой ненависти. В этом контексте  депутат видит необходимость в некоторой поправке закона “О СМИ”. А.Сафарян считает, что расследования уголовных дел должны проводиться  открыто и прозрачно, чтобы всем было понятно, за что наказаны.     А. Адонц  выразил уверенность, что все обвинения будут мотивированными, и добавил, что они, по крайней мере, не допустят наличия в Армении политических заключенных.
Делегация, возглавляемая Комиссаром по правам человека СЕ Томасом Хаммарбергом, встретилась в НС с членами фракции РПА.
По словам г-на Хаммарберга,  цель визита – конструктивная: хотят ознакомиться с создавшейся в стране ситуацией, чтобы предложить правительству свои советы. Относительно окончательной оценки  СЕ г-н Хамммарберг не пожелал делать каких-то заявлений – по его мнению, события надо детально изучить  после завершения миссии, выяснить реальность, затем лишь делать выводы. Г-н Хаммарберг выразил пожелание выслушать мнение РПА по поводу лишения неприкосновенности 4 депутатов парламента.
Секретарь фракции РПА С.Никоян представил события предвыборного и поствыборного периодов, заметив, что уже во время предвыборной агитации в стране ощущались напряженность и нетерпимость. Касаясь указа президента о введении в Ереване ЧП, г-н Никоян оценил его как   необходимость, отметив, что   после выборов проходили шествия и демонстрации, которые становились неконтролируемыми, имели место массовые беспорядки. Обращаясь к   вопросу лишения неприкосновенности коллег, г-н Никоян отметил, что они совершили незаконные поступки, которые должны расследовать правоохранительные органы. Депутаты НС своим голосованием дали возможность справедливого расследования дела. Г-н Никоян приветствовал шаги президента страны, направленные на смягчение режима  ЧП и восстановления свободы слова. Касаясь заявлений Сержа Саркисяна 13 марта, он высоко оценил толерантное поведение новоизбранного президента. Член фракции РПА Г.Минасян добавил, что и во время парламентских, и президентских выборов голоса, набранные властью и оппозицией, не изменились.  По его мнению, в обществе за последние 8 месяцев не было сформировано негативного отношения к властям. Обращаясь к выборам, г-н Минасян подчеркнул важность двух обстоятельств – изменений в Избирательном кодексе, способствовавших проведению наиболее  прозрачных выборов. Он выделил важность видеозаписи избирательного процесса и печати в паспорте избирателя, что исключало возможность повторного голосования, что оппозиция считала самой серьезной возможностью для борьбы с фальсификациями.
Г-н Минасян также обратился к лишению депутатов неприкосновенности, добавив, что парламент дал возможность  правоохранительным органам выяснить  суть дела. Г-н Минасян убежден, что единственный путь вывода страны из этой ситуации – диалог политических сил.
14.03.2008
14 марта под председательством Председателя НС РА Т.Торосяна состоялось рабочее совещание  НС, на  котором обсуждались  проект решения о внесении дополнений в повестку дня  третьей сессии НС четвертого созыва  и проекты повесток дня  четырехдневных заседаний НС 17-20 ма...