Վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀՀ Նախագահը ՀՀ Ազգային ժողովի քաղաքական մեծամասնության աջակցությամբ հետեւողական քայլեր իրականացրեց առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ու զարգացման ուղղությամբ: Այդ գործընթացին իրենց ակտիվ ավանդը բերեցին ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Ֆրանսիան, Շվեյցարիան: Աշխարհի բազմաթիվ երկրներ դրականորեն արձագանքեցին այդ նախաձեռնությանը` ընդգծելով դրա բացառիկ կարեւորությունը տարածաշրջանային կայունության հաստատման  ու առկա հիմնախնդիրները քաղաքակիրթ երկխոսությամբ լուծելու  հարցում:
Հայկական կողմի կառուցողական ջանքերը եւ միջազգային հանրության ակնկալիքները շարունակաբար բախվեցին թուրքական կողմի անհետեւողական, խուսափողական դիրքորոշումներին, շարունակական նախապայմանների առաջադրման քաղաքականությանը, որը փակուղի մտցրեց 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունների խելամիտ ժամկետներում վավերացման գործընթացը:
ՀՀ Ազգային ժողովի քաղաքական մեծամասնությունն անընդունելի է համարում թուրքական կողմի, մասնավորապես` վարչապետ Էրդողանի վերջին օրերի հայտարարությունները, որոնցով կրկին հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից անմիջական կախվածության մեջ է դնում Լեռնային Ղարաբաղ-Ադրբեջան հակամարտության կարգավորումից: Միաժամանակ, նկատի ունենալով, որ թուրքական կողմի հրաժարումն առանց նախապայմանների խելամիտ ժամկետներում արձանագրությունները վավերացնելու պարտավորություններից իմաստազրկում է այս փուլում դրանց վավերացման գործընթացի հետագա շարունակումը ՀՀ Ազգային ժողովում, անհրաժեշտ է համարում այդ գործընթացի առկախումը, եւ որպես ըստ անհրաժեշտության քննարկվող հարցի` դրանց քննարկումն Ազգային ժողովի քառօրյա նիստերի օրակարգերից հանելը` մինչեւ թուրքական կողմը պատրաստ կլինի առանց նախապայմանների գործընթացի հետագա շարունակման:

During the past two years the Armenian President with the support of political majority in the National Assembly of the Republic of Armenia carried out consistent steps in the direction of the establishment and development of Armenian-Turkish relations without any preconditions. The USA, the Russian Federation, France, Switzerland rendered their great support to that process. Several countries around the world positively reacted to that initiative emphasizing its unique significance for the establishment of regional stability and for resolving the existing issues through civilized dialogue.
However, Armenia’s consistent steps and the international community’s expectations constantly clashed with Turkey’s inconsistent and evasive position and the continuous policy of proposing preconditions, which led to a stalemate in the process of the ratification of Armenia-Turkey Protocols, signed on October 10, 2009 in Zurich, within reasonable timeframes.
The political majority in the National Assembly of Armenia considers unacceptable the Turkish side’s stance, particularly, the latest statements by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, which make the ratification of the Protocols directly dependent upon the settlement of the Nagorno-Karabakh-Azerbaijan conflict.  At the same time, taking into account that Turkey’s refusal to ratify the protocols within a reasonable timeframe makes any further continuation of their ratification process in the Armenian Parliament senseless at this stage, the country’s ruling majority considers it necessary to suspend that process and remove the discussion of the issue from the agenda of the RA Parliament’s four-day sessions until the Turkish side is ready to further continue the process without preconditions.