Վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀՀ Նախագահը ՀՀ Ազգային ժողովի քաղաքական մեծամասնության աջակցությամբ հետեւողական քայլեր իրականացրեց առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ու զարգացման ուղղությամբ: Այդ գործընթացին իրենց ակտիվ ավանդը բերեցին ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Ֆրանսիան, Շվեյցարիան: Աշխարհի բազմաթիվ երկրներ դրականորեն արձագանքեցին այդ նախաձեռնությանը` ընդգծելով դրա բացառիկ կարեւորությունը տարածաշրջանային կայունության հաստատման  ու առկա հիմնախնդիրները քաղաքակիրթ երկխոսությամբ լուծելու  հարցում:
Հայկական կողմի կառուցողական ջանքերը եւ միջազգային հանրության ակնկալիքները շարունակաբար բախվեցին թուրքական կողմի անհետեւողական, խուսափողական դիրքորոշումներին, շարունակական նախապայմանների առաջադրման քաղաքականությանը, որը փակուղի մտցրեց 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունների խելամիտ ժամկետներում վավերացման գործընթացը:
ՀՀ Ազգային ժողովի քաղաքական մեծամասնությունն անընդունելի է համարում թուրքական կողմի, մասնավորապես` վարչապետ Էրդողանի վերջին օրերի հայտարարությունները, որոնցով կրկին հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից անմիջական կախվածության մեջ է դնում Լեռնային Ղարաբաղ-Ադրբեջան հակամարտության կարգավորումից: Միաժամանակ, նկատի ունենալով, որ թուրքական կողմի հրաժարումն առանց նախապայմանների խելամիտ ժամկետներում արձանագրությունները վավերացնելու պարտավորություններից իմաստազրկում է այս փուլում դրանց վավերացման գործընթացի հետագա շարունակումը ՀՀ Ազգային ժողովում, անհրաժեշտ է համարում այդ գործընթացի առկախումը, եւ որպես ըստ անհրաժեշտության քննարկվող հարցի` դրանց քննարկումն Ազգային ժողովի քառօրյա նիստերի օրակարգերից հանելը` մինչեւ թուրքական կողմը պատրաստ կլինի առանց նախապայմանների գործընթացի հետագա շարունակման:

За последние два года Президент РА  при содействии политического большинства Национального Собрания  РА  предпринял последовательные шаги по установлению и развитию армяно-турецких отношений без предусловий. Свой активный  вклад в этот процесс внесли США, Российская Федерация, Франция, Швейцария. Многие страны мира положительно откликнулись на эту инициативу, подчеркнув ее исключительную важность в обеспечении региональной стабильности и решении существующих проблем посредством цивилизованного диалога.
Конструктивные усилия армянской стороны и ожидания международного сообщества все время сталкивались с непоследовательными, уклончивыми подходами, политикой постоянного выдвижения предусловий турецкой стороной, что завело в тупик процесс ратификации в разумные сроки подписанных 10 октября 2009 г. в Цюрихе армяно-турецких протоколов.
Политическое большинство Национального Собрания  РА считает неприемлемыми сделанные в последние дни заявления турецкой стороны, в частности премьер-министра Эрдогана, которые ратификацию армяно-турецких протоколов парламентом Турции вновь ставят в прямую зависимость от  урегулирования конфликта Нагорный Карабах – Азербайджан. В то же время, учитывая, что отказ турецкой стороны от обязательств  в разумные сроки ратифицировать протоколы без предусловий на данном этапе  лишает смысла дальнейшее продолжение процесса их  ратификации в Национальном Собрании  РА,  считает необходимым приостановление процесса и, как вопроса,  рассматриваемого по необходимости, снятие его обсуждения  с повестки дня четырехдневных заседаний Национального Собрания  – до тех пор, пока турецкая сторона не будет готова к дальнейшему продолжению процесса  без предусловий.