ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը, որի կազմում էին պատգամավորներ Արտակ Դավթյանը, Հրայր Կարապետյանը, խորհրդարանի փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանի գլխավորությամբ մայիսի 15-ից 18-ը մասնակցել է Սանկտ Պետերբուրգում կայացած ԱՊՀ ՄԽՎ 37-րդ լիագումար նիստին: ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի  նիստի ընթացքում քննարկվել է 14 մոդելային օրենք: Մասնակիցները կարեւորել են «Գիտական գործունեության ժամանակ գիտնականների էթիկայի մասին» մոդելային օրենքը:  Օրենքի հեղինակները կարեւորել են գիտնականների պատասխանատվությունը ողջ մարդկության հանդեպ`   գիտական արդյունքների կիրառման ժամանակ:
Վեհաժողովի լիագումար նիստում ներկայացվել է ԱՊՀ դիտորդների զեկույցը` 2012թ.  մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ: Դիտորդները բարձր են գնահատել ընտրությունների անցկացման ընթացքը: Նրանք հատկապես կարեւորել են  ընտրություններին մասնակցող  բոլոր քաղաքական ուժերին քարոզարշավն իրականացնելու եւ լուսաբանելու համար հավասար հնարավորությունների տրամադրումն ու ընտրական հանձնաժողովների բարձր պատրաստվածությունը: Դիտորդները շեշտել են, որ Հայաստանում առկա է եղել առողջ մրցակցություն:
ԱԺ պատվիրակության անդամները մասնակցել են ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի եւ երեք հանձնաժողովների նիստերի աշխատանքներին:  Կարեւոր քննարկումներ են ընթացել ԱՊՀ  անդամ  երկրների երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողով ստեղծելու հարցի շուրջ:  Հայաստանի երիտասարդական խորհրդարանը դիտարկվել է որպես նման կառույցի ստեղծման մոդելային փորձ: ՌԴ Դաշնային խորհրդի  նախագահ  Վալենտինա  Մատվիենկոն նշել է, որ ամենայն հավանականությամբ,  աշնանը կձեւավորվի ԱՊՀ անդամ  երկրների  երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժաղովը:
Հայ խորհրդարանականները մասնակցել են նաեւ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ լիագումար նիստի աշխատանքներին: Այստեղ եւս բարձր են գնահատվել Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները:
ԱՊՀ ՄԽՎ կազմավորման 20-րդ  եւ ՀԱՊԿ ԽՎ կազմավորման 10-րդ ամյակներին նվիրված  միջոցառումների  շրջանակներում ԱՊՀ ԽՎ-ում  եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում Հայաստանի Աժ-ի պատվիարկության ղեկավարներն ու անդամները, ակտիվ եւ արդյունավետ աշխատանքի համար  արժանացել են մեդալների ու պարգեւների:
Սանկտ Պետերբուրգում ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը ներկա է գտնվել հայազգի գեներալ Վ.  Մադաթովի 230-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:

Делегация НС РА в составе депутатов А.Давтяна, Г.Карапетяна во главе с вице-спикером С.Баласаняном  участвовала в 37-м пленарном заседании МПА СНГ, состоявшемся 15-18 мая в Санкт-Петербурге. В ходе заседания рассмотрены 14 модельных законов.
На пленарном заседании Ассамблеи представлен был доклад наблюдателей СНГ о состоявшихся 6 мая 2012 г. парламентских выборах в Армении, в котором  дана высокая оценка ходу проведения выборов, отмечена здоровая конкуренция между всеми политическими силами.
Члены делегации НС приняли участие в работе заседаний Совета и трех комиссий МПА СНГ. Председатель Федерального Собрания РФ В.Матвиенко отметила, что, по всей вероятности, осенью будет сформирована Молодежная межпарламентская Ассамблея стран СНГ.
Армянские парламентарии участвовали  в работе Совета и пленарном заседании ПА ОДКБ, где также была отмечена успешность проведенных в Армении парламентских выборов.
В рамках мероприятий, посвященных   20-летию МПА СНГ и 10-летию ПА ОДКБ, главы и члены делегации НС РА за активную и плодотворную работу удостоились медалей и наград.
В Санкт-Петербурге вице-спикер С.Баласанян принял участие в мероприятиях, посвященных 230-летию российского генерала В.Мадатова, армянина по происхождению.
21 мая председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Г.Карапетян и председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян встретились с членами делегации Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопас...
22-24 мая в Ереване состоится 39-е пленарное заседание ПАЧЭС, в работе которого примут участие около 70 делегатов из 10 стран.В первый день сессии будут созваны заседания Бюро и  Постоянной комиссии, на следующий день – пленарное  заседание Генеральной Ассамблеи.В повестке дня 39-го пленар...