Հանդիպում ՆԱՏՕ-ի պատվիրակության հետ
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը եւ պատվիրակության անդամ Վարդան Օսկանյանը նոյեմբերի 5-ին հանդիպեցին Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Կորյուն Նահապետյանը, ողջունելով հյուրերին, կարեւորեց «ՆԱՏՕ-ի շաբաթը Հայաստանում» միջոցառման անցկացումը, որին անմիջական մասնակցություն են ունեցել Ջեյմս Ապատուրայը եւ նրա գործընկերները: Անդրադառնալով Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության ներկա մակարդակին՝ նա ընդգծեց, որ գործընկերային այդ հարաբերություններն արձանագրում են կայուն առաջընթաց եւ խոստանում նոր հեռանկարներ: Այդ համագործակցությունը խարսխված է մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների, ազատության եւ արդարության ապահովման, ժողովրդավարության շրջանակներում խաղաղության հաստատման ու համամարդկային այլ արժեքների եւ սկզբունքների վրա: ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը կարեւորեց «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շարունակականությունը, Ազգային ժողովի եւ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի համագործակցությունը, միջազգային խաղաղարար առաքելությանը Հայաստանի մասնակցությունը: Կորյուն Նահապետյանն անդրադարձավ նաեւ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհվելու եւ հերոսացվելու՝ միջազգային բոլոր նորմերին հակասող ու աղաղակող փաստին, դրա առնչությամբ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի ու ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի հայտնած մտահոգություններին՝ հույս հայտնելով, որ այս փաստի առնչությամբ հնչած արձագանքներին կհաջորդեն համապատասխան գործողություններ:
Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ ՆԱՏՕ-Հայաստան տարբեր ձեւաչափերով համագործակցությունն ավելի ու ավելի է աշխուժանում: Նա հույս հայտնեց, որ Հայաստանի հետ տարբեր ծրագրերի իրականացումն ու խաղաղապահ ուժերի կազմում հայկական զորախմբերի մասնակցությունը շարունակական կլինեն:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին նաեւ տարածաշրջանային անվտանգությանն ու ԼՂՀ հիմնախնդրին առնչվող հարցեր: Կորյուն Նահապետյանը եւ Վարդան Օսկանյանը հավաստիացրին, որ ԼՂՀ խնդրի կարգավորումը հնարավոր է միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով՝ հիմնված միջազգային նորմերի ու սկզբունքների վրա, որոնց շարքում իր կարեւոր տեղն ունի ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը: «Անկախ եւ ինքնուրույն ապրելու ճանապարհը բռնած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը երբեք Ադրբեջանի մաս չի կարող լինել,- ասաց Կորյուն Նահապետյանը,-սա ոչ միայն Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումն է, այլեւ ողջ հասարակության համոզումը»:
Հանդիպման ժամանակ կողմերն անդրադարձան նաեւ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանն առնչվող այլ հարցերի:
05.11.2012
«Հայաստանի Հանրապետության 2013թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումները ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվում են
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Էլինար Վարդանյանի եւ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 5-ին քննարկվեց «Հայաստանի Հանրապետության 2013թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով նախատե...

Meeting With the NATO Delegation
On November 5 the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, the Head of the NA Delegation to the NATO Parliamentary Assembly Koryun Nahapetyan and the member of the Delegation Vardan Oskanian met with the Delegation led by the NATO Secretary General's Special Representative for Caucasus and Central Asia James Appathurai.
Welcoming the guests Koryun Nahapetyan highlighted the conduct of the event “Week of NATO in Armenia”, where took part James Appathurai and his counterparts. Touching upon the current level of the Armenia-NATO cooperation, he underlined that those partnership relations recorded sustainable progress and promised new perspectives. That cooperation is anchored on the values and principles of the establishment of peace within the framework of human rights and fundamental freedoms, provision of freedom and justice, democracy. In the NATO Parliamentary Assembly the Head of the NA Delegation highlighted the continuity of the programme “Partnership for Peace”, the cooperation of the National Assembly and the NATO Parliamentary Assembly and the participation of Armenia in the international peaceful mission. Koryun Nahapetyan also touched upon the fact contradicting all the international norms: granting pardon and heroizing Ramil Safarov by the Azerbaijani authorities, in that connection the concerns expressed by the NATO General Secretary and the NATO Parliamentary Assembly, expressing hope that in relation to this fact, relevant actions will follow these sounded responses.
The NATO Secretary General's Special Representative for Caucasus and Central Asia James Appathurai noted with satisfaction that in the NATO-Armenia different formats the cooperation was more and more enlivening. He expressed hope that the implementation of different programmes with Armenia and the participation of the Armenian troops in the peacekeeping forces will be continuous.
In the course of the meeting issues pertaining to the regional security and the NKR problem were also discussed. Koryun Nahapetyan and Vardan Oskanian have ensured that the settlement of the NKR problem is possible only through peaceful negotiations based on the international norms and principles, and among them the principle of the nations; self-determination has its important place. “The Nagorno Karabakh Republic with its path of living independent can never be part of Azerbaijan, this is not only the official stance of Armenia, but also the conviction of the whole society”, Koryun Nahapetyan said.
During the meeting the sides also touched upon other issues of the Armenia-NATO cooperation.
05.11.2012
Debates of the RA Draft Law On RA State Budget For 2013
On November 5 at the joint sitting of the RA NA Standing Committees on Protection of Human Rights and Public Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Elinar Vardanyan and Gagik Minasyan the issue of financing the staff of the Human Rights Defender envisaged by the RA draft ...