ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի նախագահի տեղակալների հետ
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 10-ին ընդունեց Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի նախագահի տեղակալներ Երալի Տոգժանովին եւ Արտուշ Կարապետյանին: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովը:
Էդուարդ Շարմազանովը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ հայ-ղազախական քաղաքական ու տնտեսական հարաբերություններն ամուր հիմքեր ունեն եւ միտված են նորանոր զարգացումներ արձանագրելու համագործակցության տարբեր ոլորտներում: Նա շնորհակալություն հայտնեց հայկական համայնքի գործունեության, ինքնադրսեւորման ու զարգացման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու, ղազախական իշխանությունների ցուցաբերած ուշադրության համար:
Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի նախագահի տեղակալ, ասամբլեայի քարտուղարության ղեկավար Երալի Տոգժանովը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, կարեւորեց Հայաստանի եւ Ղազախստանի ինչպես երկկողմ հարաբերությունների, այնպես էլ միջազգային կառույցներում համագործակցության զարգացումը: Նա տեղեկացրեց, որ բազմազգ Ղազախստանում ամուր հիմքերի վրա է դրված էթնիկ ու հանրային համաձայնության խնդիրը, ինչն էլ դարձել է Ղազախստանի հասարակական ու տնտեսական կայունության գրավականը: Նա անդրադարձավ ասամբլեայի աշխատանքի ուղղվածությանն ու Ղազախստանի խորհրդարանի հետ համագործակցության ձեւերին՝ կարեւորելով հատկապես ազգային փոքրամասնություններին հուզող խնդիրներն ասամբլեայի 9 պատգամավորների միջոցով խորհրդարանում ներկայացնելու առաքելությունը:
Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի նախագահի տեղակալ, Ղազախստանում «Նաիրի» հայկական մշակութային կենտրոնների ասոցիացիայի նախագահ Արտուշ Կարապետյանը հավաստիացրեց, որ հայկական համայնքի կենսագործունեության ու ազգային ինքնության պահպանման համար ստեղծված են բոլոր պայմանները, ինչը հայկական համայնքին համախմբվելու եւ ինքնադրսեւորվելու մեծ հնարավորություն է տալիս:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, բարձր գնահատելով հայ-ղազախական հարաբերությունների առկա մակարդակը, արձանագրեց, որ երկու երկրներն էլ տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ գործակցությունն ակտիվացնելու մեծ հնարավորություններ ունեն, որոնք համատեղ ջանքերով պետք է կյանքի կոչել:
10.11.2012
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի շնորհավորական ուղերձը Տեղական ինքնակառավարման օրվա առթիվ
Շնորհավորում եմ ՏԻՄ բոլոր ներկայացուցիչներին՝ այսօր Հայաստանում նշվող Տեղական ինքնակառավարման օրվա առթիվ: ՏԻՄ-երը կառավարման համակարգի կարեւորագույն մասն են, տեղերում պետական քաղաքականության անմիջական իրականացնողները եւ լավագույնս գիտեն համայնքի խնդիրները, առաջինն են տեղեկանում ու տեղեկացնում դրանց ...

NA Vice President Meets With the Vice Presidents of the People’s Assembly of Kazakhstan
On November 10 the NA Vice President Eduard Sharmazanov received the Vice Presidents of the People’s Assembly of Kazakhstan Yerali Togzhanov and Artush Karapetyan.
Eduard Sharmazanov noted with satisfaction that the Armenian-Kazakh political and economic relations had firm bases and were inclined to record new developments in different spheres of cooperation. He thanked them for the activities of the Armenian community, creating favourable conditions for self-manifestation and development and for the attention shown by the Kazakh authorities.
Thanking for warm reception the Vice President of the People’s Assembly of Kazakhstan, Head of the Assembly Secretariat Yerali Togzhanov highlighted the development of bilateral relations, as well as the cooperation in international organizations. He said that the problem of ethnic and public agreement were on firm bases in multi-national Kazakhstan, which had become the pledge of public and economic stability of Kazakhstan. He touched upon the direction of the Assembly’s work and the ways of cooperation with the Kazakh Parliament, especially highlighting the mission of representing the problems concerning the national minorities in the parliament through 9 MPs.
According to the Vice President of the People’s Assembly of Kazakhstan, the Chairman of the Association of Nairi Armenian Cultural Centres Artush Karapetyan, all conditions are created for the activities of the Armenian community and maintenance of the national identity, which gives big opportunity for consolidation and self-manifestation of the Armenian community.
Highly appreciating the current level of the Armenian-Kazakh relations, the NA Vice President Eduard Sharmazanov said that the two countries had big opportunities of activating the mutual cooperation in different spheres, which should be realized with joint efforts.
10.11.2012
Congratulatory Message by the RA National Assembly President Hovik Abrahamyan on the Local Self-Government Day
I congratulate all the representatives of the local self-government bodies on the occasion of Local Self-Government Day being celebrated today in Armenia.The local self-government bodies are the most important part of the government system, those directly realizing the state policy in the spots...