ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը նոյեմբերի 15-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ամփոփեց նոյեմբերի 9-12-ը Պրահայում կայացած ՆԱՏՕ-ի ԽՎ տարեկան նստաշրջանի աշխատանքների արդյունքները:
Կորյուն Նահապետյանը տեղեկացրեց, որ նստաշրջանի ընթացքում տեղի են ունեցել ՆԱՏՕ-ի ԽՎ հանձնաժողովների նիստերը:
Հայաստանի պատվիրակությունը նոյեմբերի 10-11-ը մասնակցել է քաղաքական հանձնաժողովի նիստերին: Քննարկվել են «Արաբական գարուն. դրա հետեւանքները եվրատլանտյան անվտանգության համար», «ՆԱՏՕ-ն Աֆղանստանից հետո» զեկույցները, «ՆԱՏՕ-ն Չիկագոյից հետո» բանաձեւի նախագիծը, «Աֆղանստանն ու Հարավարեւմտյան Ասիայի անվտանգությունը», «Կենտրոնական Ասիան եւ անցումն Աֆղանստանում», «Զարգացումները Սիրիայում. դրանց հետեւանքները տարածաշրջանում եւ դրանից անդին» զեկույցները, վերջին հարցի վերաբերյալ բանաձեւի նախագիծը, ինչպես նաեւ այլ հարցեր:
Քննարկված բոլոր զեկույցները հաստատվել են, ընդունվել է ութ բանաձեւ:
«Արաբական գարուն. դրա հետեւանքները եվրատլանտյան անվտանգության համար» զեկույցի քննարկման ժամանակ հայկական պատվիրակության ղեկավարը հարց է ուղղել զեկուցողին թիվ 25 կետի վերաբերյալ, ըստ որի՝ նշվել է, որ Ասադի վարչակազմը դեռեւս աջակցություն է ստանում ալավիթների եւ քրիստոնյա փոքրամասնությունների կողմից միայն այն պատճառով, որ ռեժիմի տապալումից հետո նրանք վախենում են քաոսից եւ միջկրոնական բռնություններից: Կորյուն Նահապետյանի հարցը վերաբերել է հայ համայնքին: Նա տեղեկացրել է, որ Սիրիայում ապրում է 100 հազար հայ, սակայն նրանց մեծ մասը ներկայում լքում է երկիրը, որ 46 մարդ սպանվել է, 3000 հոգի արտագաղթել է Հայաստան, կան պատանդներ: Ի պատասխան, զեկուցող Ագովն ասել է, որ իրենք տեղյակ չեն եղել այդ ամենին եւ հայտարարությունն ընդունում են ի գիտություն:
Հայկական պատվիրակությունն ունեցել է մի շարք աշխատանքային հանդիպումներ: Նոյեմբերի 9-ին պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը Չեխիայի Պատգամավորների պալատում հանդիպել է չեխ-հայկական բարեկամական խմբի անդամներ Ռոբին Բահնիշի, Անտոնին Սեդայի եւ սենատոր Պավել Տրպակի հետ: Քննարկվել են մի շարք հարցեր, անդրադարձ է եղել նաեւ սաֆարովյան գործին. Կորյուն Նահապետյանը շնորհակալություն է հայտնել չեխ պատգամավորներին՝ Սաֆարովի արտահանձնման վերաբերյալ Չեխիայի խորհրդարանի ընդունած հայտարարության համար:
Պատվիրակության անդամները հանդիպումներ են ունեցել նաեւ ՆԱՏՕ-ի ԽՎ նախագահ Կարլ Լամերսի, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ նախագահի թեկնածու Հյու Բեյլիի, վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Դեյվիդ Հոբսի հետ: Քննարկվել են ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի եւ ՀՀ ԱԺ համագործակցության, ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններին հայկական զինված ուժերի մասնակցության, վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կազմի թվաքանակի ավելացման, Երեւանում Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի հավանական անցկացման վերաբերյալ հարցեր:
ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում վեհաժողովի նախագահ է ընտրվել Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատի անդամ, լեյբորիստ Հյու Բեյլին:
Կորյուն Նահապետյանը պատասխանեց նաեւ լրագրողների հարցերին:
Նոյեմբերի 15-ին խորհրդարանը շարունակեց «ՀՀ 2013 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումները: Խմբակցություններն իրենց տեսակետներն ու դիրքորոշումն արտահայտեցին օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Արտահերթ ելույթ ունեցավ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը: Նա իր ելույթում անդրադարձավ պատգամավոր...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդունեց Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկեւիչսին
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 15-ին ընդունեց Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկեւիչսին: Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծեց այն պատմական բարեկամական հարաբերությունները, որոնք առկա են հայ եւ լատիշ ժողովուրդների, երկու երկրների միջե...

At November 15 press conference the Head of the RA NA Delegation to the NATO Parliamentary Assembly summed up the results of the works of the NATO PA Annual Session in Prague on November 9-12.
Koryun Nahapetyan said that the meetings of the NATO PA committees were held during the session.
On November 10-11 the Armenian Delegation took part in the meetings of the Political Committee. The reports “Arab Spring: Its Consequences for Euro Atlantic Security”, NATO After Afghanistan”, “the draft resolution “NATO After Chicago”, the reports “Afghanistan and the Security of South Western Asia”, “Central Asia and Transition in Afghanistan”, “The Developments in Syria: Its Consequences in the Region and Beyond It”, the draft resolution on the last item, as well as other items were discussed.
All the discussed reports were approved, and eight resolutions were passed.
During the discussion of the report “Arab Spring: Its Consequences for Euro Atlantic Security” the Head of the Delegation addressed a question to the reporter on item 25, according to which, the Assad Administration was still getting support by the Alavits and Christian minorities only because of the fact that after the collapse of the regime they were afraid of chaos and inter-religious violence. Koryun Nahapetyan’s question related to the Armenian communities. He has said that 100.000 Armenians live in Syria, but most of them are leaving the country now, 46 people were killed, 3000 people immigrated to Armenia, there are hostages. In response to that, the reporter Agov said that they were not aware of all that and they take the information as granted.
The Armenian Delegation has had a number of working meetings. On November 9 the Head of the Delegation Koryun Nahapetyan at the Chamber of Deputies of the Czech Republic met with the members of the Czech-Armenian Friendship Group Robin Bőhnisch, Antonin Seda and Senator Pavel Trpak. A number of issues were discussed, the sides also touched upon the Safarov case: Koryun Nahapetyan thanked the Czech deputies for the statement adopted by the Czech Parliament on Safarov extradition.
The members of the Delegation had also meetings with the NATO PA President Karl Lamers, NATO President candidate Hugh Bayley, Assembly Secretary General David Hobbs. Issues on the cooperation between the NATO PA and the RA NA, the participation of the Armenian armed forces in the NATO peacekeeping missions, the increase of the number of the members of the RA NA Delegation, the possible holding of Rose-Roth Seminar in Yerevan were discussed.
At the NATO PA plenary session President of the Assembly was elected member of the House of Commons of the United Kingdom, Labour MP Hugh Bayley.
Koryun Nahapetyan also answered the journalists’ questions.
On November 15 the parliament continued the debates of the RA law “On RA State Budget for 2013”. The factions expressed their views and the position on the draft law. The NA Vice President Hermine Naghdalyan delivered an extraordinary speech. In her speech she touched upon the views expressed by the...
RA NA Vice President Receives the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Latvia Edgars Rinkēvičs
On November 15 the RA National Assembly Vice President Eduard Sharmazanov received the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Latvia Edgars Rinkēvičs. Welcoming the guests in the National Assembly Eduard Sharmazanov underlined the historical friendly relations, which exist between ...