Ազգային ժողովի գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մարտուն Գրիգորյանը եւ պատգամավորները նոյեմբերի 26-ին հանդիպեցին Չեխիայի Հանրապետության պատգամավորների պալատի բնության պահպանության հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Կատերինա Կոնեչնայի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Մարտուն Գրիգորյանը, ողջունելով չեխ գործընկերների այցը Հայաստան, օգտակար համարեց փոխադարձ շփումների ու գործակցության ակտիվացումը՝ նշելով, որ այսօրինակ հանդիպումները լավ հիմք են հետագա հարաբերությունները զարգացնելու համար: Երկու երկրներում հայկական եւ չեխական դեսպանատների բացումով էլ ավելի է սերտացել թե դիվանագիտական եւ թե տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը: ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի այցը Չեխիայի Հանրապետություն եւս, հանձնաժողովի նախագահի բնորոշմամբ, նոր որակ է հաղորդել միջխորհդարանական համագործակցությանը, բացահայտել նոր հնարավորություններ ու ուղղություններ:
Ըստ Մարտուն Գրիգորյանի՝ բնապահպանական հիմնախնդիրները շատ են, եւ կարեւոր է զարգացած երկրների փորձը: Կատերինա Կոնեչնան եւս համոզմունք հայտնեց, որ համատեղ գործակցությամբ առավել արդյունավետ կզբաղվեն բնության պահպանությամբ, առկա մարտահրավերների չեզոքացմամբ: Նրա կարծիքով՝ Չեխիան եւ Հայաստանն ընդհանրություններ շատ ունեն, ինչն էլ համագործակցության լավ հեռանկար է բացում:
Երկու խորհրդարանների ներկայացուցիչները միմյանց տեղեկություններ հաղորդեցին հանձնաժողովների գործունեության եւ բնապահպանական միջոցառումների, նաեւ՝ ֆինանսական միջոցների մասին: Որպես ԵՄ անդամ երկիր՝ Չեխիան այդ կառույցից մեծ օժանդակություն է ստանում բնապահպանական խնդիրները լուծելու համար: Կողմերը փաստեցին, որ ընդհանուր առմամբ շրջակա միջավայրի պաշտպանության հարցում օրենսդրությունը երկու երկրներում նույն գաղափարական հիմքն ունի. ով աղտոտում է միջավայրը, նա էլ պետք է վճարի: Չեխիայում գործում են պետական հիմնադրամներ, որոնք հավաքագրում են այդ գումարները եւ ուղղում վնասակար ազդեցության վերացմանը: ՀՀ-ում բնապահպանական վճարների նպատակային օգտագործումը, պատգամավորների տեղեկացմամբ, նույնպես կարգավորվում է օրենքով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին բնապահպանությանը վերաբերող եւ երկուստեք հետաքրքություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս՝ աղբի վերամշակում, վերականգնվող էներգիայի հնարավորություն, խոսվեց հանքերի շահագործման եւ ՀԷԿ-երի կառուցման՝ շրջակա միջավայրի վրա ունեցած ազդեցության մասին:
Հայաստան-Եվրամիություն միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի պատվիրակությունը նոյեմբերի 23-24-ը աշխատանքային այց կատարեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, որի նպատակն էր ս.թ. նոյեմբերի 28-29-ը Բրյուսելում կայանալիք հանձնաժողովի հերթական նիստից առաջ հանդիպումներ ունենալ ԼՂՀ իշխանություննե...

On November 26 the Chairman of the Standing Committee on Agriculture and Environment Martun Grigoryan and the deputies met with the delegation headed by Katerina Konečna, the member of the Committee for Environment of the Chamber of Deputies of the Czech Republic.
Welcoming the Czech counterparts’ visit to Armenia, Martun Grigoryan deemed useful the activation of mutual contacts and cooperation, noting that such meetings served as a good basis for developing further relations. With opening the Armenian and Czech embassies in the two countries the cooperation in diplomatic and different spheres has became closer. The visit of the NA President Hovik Abrahamyan to the Czech Republic also, by the Committee Chairman’s characterization, gave new quality to the inter-parliamentary cooperation, revealed new opportunities and directions.
According to Martun Grigoryan, the ecological problems are many, and the experience of the developed countries is important. Katerina Konečna also expressed conviction that with joint cooperation they would more effectively be engaged with the environment and neutralizing of existing challenges. In her opinion, the Czech Republic and Armenia have a lot of commonness, which opens good perspective for cooperation.
The representatives of the two parliaments gave information to each other about the activities and ecological events of the committees, also about financial means. As an EU member country, the Czech Republic gets big assistance from that organization for solving the ecological problems. The sides documented that in general, the legislation in the protection of the environment has the same ideological basis: who pollutes this environment that should pay. In the Czech Republic state funds function, which collect those sums and direct to elimination of harmful influence. The purposeful use of the ecological payments in the RA, according to the deputies, is also regulated by the law.
In the course of the meeting other issues concerning the environment and of bilateral interest were discussed: waste elaboration, opportunity of the restoring energy. They talked about operating the mines and the influence of the environment by building the hydro-electrical stations.
On November 23-24 the Delegation of the Committee on Armenia-European Union Inter-Parliamentary Cooperation had a working visit to Nagorno Karabakh Republic, and the goal of it was to have meetings with the NKR authorities and civil society before the next meeting of the Committee to be held in Brus...