ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահն ընդունեց Թուրքմենստանի Մեջլիսի նախագահի տեղակալ Կուրբանգուլ Բայրամովային
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 28-ին ընդունեց Թուրքմենստանի Մեջլիսի նախագահի տեղակալ Կուրբանգուլ Բայրամովային: Ողջունելով տիկին Բայրամովայի այցն Ազգային ժողով, Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ երկու երկրների հարաբերությունները միշտ էլ եղել են բարեկամական: Բարձր գնահատելով երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը, նա համոզմունք հայտնեց, որ այս այցը նոր թափ կհաղորդի փոխգործակցությանը, որի համար առկա է լայն դաշտ:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձավ միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությանը՝ նշելով, որ դրա աշխուժացումը կնպաստի երկու խորհրդարանների միջեւ հետագա համագործակցության խորացմանը:
Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորեց Թուրքմենստանի որդեգրած չեզոք դիրքորոշումը շատ հարցերում՝ համանման մոտեցում ակնկալելով նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ: Նա բարձր գնահատեց այն հոգատարությունը, որ ցուցաբերում են Թուրքմենստանի իշխանություններն այդ երկրում բնակվող շուրջ քսան հազար մեր հայրենակիցների հանդեպ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, Կուրբանգուլ Բայրամովան Հայաստանի եւ Թուրքմենստանի հարաբերությունները որակեց որպես դինամիկ, դրականորեն զարգացող: Կարեւորելով միջխորհրդարանական կապերի հետագա խորացման անհրաժեշտությունը՝ նա ընդգծեց նաեւ այն ներուժը, որն առկա է տնտեսական փոխգործակցության ոլորտում, մասնավորապես՝ էներգետիկ, քիմիական արդյունաբերությունների, գյուղատնտեսության բնագավառներում: Տիկին Բայրամովան հավաստիացրեց, որ Թուրքմենստանի չեզոքության քաղաքականությունն անփոփոխ է՝ համոզմունք հայտնելով, որ հակամարտությունների լուծումները նախ եւ առաջ պետք է գտնեն դրանցում ներքաշված կողմերը:
Երկուստեք ընդգծվեց համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային, հումանիտար եւ այլ բնագավառներում:
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպեց եվրոպացի փորձագետների հետ
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը նոյեմբերի 28-ին հանդիպեց Լեհաստանի, Չեխիայի, Սլովակիայի եւ Հունգարիայի փորձագետների հետ, ովքեր նպատակ ունեին նախնական ուսումնասիրություն կատարելու Հարավային Կովկասի հանրապետություններում՝ անվտա...
Նոյեմբերի 28-ին Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որտեղ պատգամավորները քննարկեցին Ստեփան Դեմիրճյանի, Լեւոն Զուրաբյանի, Գագիկ Ջհանգիրյանի, Նիկոլ Փաշինյանի, Լյուդմիլա Սարգսյանի եւ Արամ Մանուկյանի հեղինակած «2008թ. մարտի 1-2-ին Երեւ...
Խորհրդարանական լսումներ՝ նվիրված ՀՀ ՏԻՄ համակարգի զարգացմանը
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ անցկացվեցին խորհրդարանական լսումներ: Քննարկվեց ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող Քաղաքացիական հասարակության եւ տեղական ինքնակառավարման աջակցության ծրագրի շրջանակներում գործող կա...

Вице-спикер НС принял заместителя Председателя Меджлиса Туркменистана К.Байрамову
28 ноября вице-спикер НС РА Э.Шармазанов принял заместителя Председателя Меджлиса Туркменистана К.Байрамову. В ходе встречи высоко оценен нынешний уровень армяно-туркменских отношений в целом и межпарламентских связей в частности, выражена необходимость активизации деятельности групп депутатской дружбы, новый импульс которым даст и настоящий визит туркменских коллег.
Э.Шармазанов, затронув ряд проблем двустороннего и регионального сотрудничества,  в частности,  подчеркнул важность нейтральной позиции Туркменистана во многих вопросах,  надеясь на подобный подход также в отношении Нагорно-Карабахского конфликта.
К.Байрамова в свою очередь охарактеризовала взаимоотношения своей страны с Арменией как динамично и позитивно развивающиеся, особо выделив имеющийся экономический потенциал в области энергетики, химической промышленности, сельского хозяйства. В отношении существующих конфликтов г-жа Байрамова выразила мнение, что они должны разрешаться прежде всего конфликтующими сторонами.
Обоюдно было высказано пожелание о сотрудничестве в международных структурах, в политической, экономической, образовательной, культурной, гуманитарной и прочих сферах.
28.11.2012
Председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам встретился с европейскими экспертами
28 ноября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с экспертами Польши, Чехии, Словакии и Венгрии, прибывших для предварительного изучения возможностей реализации проекта Центра реформ в сфере безопасности в республиках Южног...
28 ноября на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством Д.Арутюняна был рассмотрен проект решения о создании временной комиссии по расследованию известных событий в Ереване 1-2 марта 2008 г., предложенный депутатами НС С.Демирчяном, Л.Зурабяном, Г.Джан...
Парламентские слушания, посвященные развитию системы ОМС РА
28 ноября по инициативе Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления прошли парламентские слушания. Обсуждался документ “Стратегические подходы к дальнейшему развитию местного самоуправления и децентрализации власти РА”, разработанный организациями, действ...