ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԺԿ նախագահ Վիլֆրիդ Մարտենսին
Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ Վիլֆրիդ Մարտենսին: Հանդիպմանը ներկա էր Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Յացեկ Սարիուս-Վոլսկին:
Ողջունելով ԵԺԿ նախագահին` ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ մեկ տարվա ընթացքում պարոն Մարտենսի երկրորդ այցը Հայաստան վկայում է Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների սերտացման ու զարգացման մասին եւ համոզմունք հայտնեց, որ այն լրացուցիչ խթան կհանդիսանա եվրոպական մեծ ընտանիքին Հայաստանի ինտեգրման գործընթացին: Նրա խոսքով` 2012 թվականը նշանակալից էր ՀՀ երեք քաղաքական կուսակցությունների` ՀՀԿ-ի, ՕԵԿ-ի եւ «Ժառանգության» համար, որոնք դիտորդի կարգավիճակով անդամակցեցին ԵԺԿ-ին: ԱԺ նախագահի խոսքով` հայաստանյան կուսակցությունների անդամակցությունը ԵԺԿ-ին դիտվում է որպես Եվրոպայի հետ ասոցացման գործընթացի կարեւորագույն բաղադրիչ եւ բխում է մեր ընդհանուր քրիստոնեական ժառանգությունից, ինչպես նաեւ հիմնարար ազատությունների, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների սկզբունքներին մեր հավատարմությունից: Խորհրդարանի ղեկավարը նշեց, որ վերջին տարիներին Հայաստանը՝ ՀՀ նախագահի գլխավորությամբ, մեծ ջանքեր է գործադրել եվրոպական արժեհամակարգի վրա հիմնված ժողովրդավարական երկիր կառուցելու, Եվրամիության հետ հարաբերությունները էլ ավելի խորացնելու ուղղությամբ, եւ այսօր մենք արձանագրել ենք տեսանելի հաջողություններ: Հովիկ Աբրահամյանը ընդգծեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովը կանի հնարավորը` էլ ավելի խթանելու Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացումը:
Վիլֆրիդ Մարտենսը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` նշեց, որ իր վերջին այցից հետո դրական արդյունքներ եւ առաջընթաց է գրանցվել եւ կարեւորեց Հայաստանի երեք կուսակցությունների անդամակցությունը ԵԺԿ-ին: Նա ուրախությամբ փաստեց, որ այսուհետ հայաստանյան կուսակցությունները իրենց ակտիվ մասնակցությունն են բերում եւ ներգրավված են Եվրոպայում քաղաքական որոշումների կայացման գործընթացում:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին, տարածաշրջանային խնդիրների, ինչպես նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովները նոյեմբերի 30-ին նիստեր գումարեցին: ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ քննարկեց «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կայազորային ու պահակային ծառայությունների կանոնագիրքը հաստատելու մասին» ՀՀ ...
Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ «Խորհրդարանական ուղղվածությունը եւ համագործակցությունը քաղաքացիական հասարակության հետ հանուն եվրոպական ինտեգրման. արժեքներ եւ փորձ» խորագով համաժողովը, որին մասնակցում էին Աժ պատգամավորներ, քաղաքացիական հասարության ներկայացուցիչներ, Եվ...
Նոյեմբերի 30-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարեց Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Քննարկվեցին հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի երկրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ դեկտեմբերի 3-6-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգի մասին որոշումների նախագծերը:...

Председатель НС О.Абраамян принял председателя ЕНП В.Мартенса
30 ноября Председатель НС О.Абраамян принял председателя Европейской Народной партии (ЕНП) В.Мартенса. На встрече присутствовал вице-спикер ПА “Евронест” Я.Сариус-Вольски.
Приветствуя гостя, спикер НС отметил, что этот, уже второй за год, визит г-на Мартенса в Армению свидетельствует об углублении и развитии связей Армения – Евросоюз, и выразил уверенность, что он станет дополнительным стимулом в процессе интеграции Армении в  европейскую семью. По словам О.Абраамяна, 2012 г. примечателен для трех политических структур РА – РПА, ПОЕ и “Наследия”, ставших членами ЕНП в статусе наблюдателя. Спикер НС заметил, что   членство армянских партий в ЕНП рассматривается важнейшей составляющей в процессе ассоциации с Европой и продиктовано общим христианским наследием, а также нашей приверженностью принципам основополагающих свобод, демократии и прав человека. Глава парламента подчеркнул, что в последние годы Армения под руководством Президента РА прилагает огромные усилия для созидания демократической страны на базе европейской ценностной системы, еще большего углубления отношений с Евросоюзом, констатировал очевидные успехи. О.Абраамян особо выделил, что НС РА сделает все возможное для максимального сближения отношений Армения – ЕС.
В.Мартенс в свою очередь отметил, что после его последнего визита зримы позитивные подвижки и прогресс Армении,   подчеркнул важность членства трех армянских партий в ЕНП. Он с удовлетворением констатировал активное участие и вовлеченность указанных партий Армении в процесс представления политических решений в Европе.
Собеседники обратились также к проводимым в Армении реформам, региональным проблемам, а также к другим вопросам, представляющим двусторонний интерес.
30 ноября состоялись заседания постоянных комиссий НС – по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, по экономическим вопросам, по вопросам территориального управления и местного самоуправления, под председательством соответственно К.Нагапетяна, М.Мелкумяна, С.Маргаряна. В указанных ком...
30 ноября в зале заседаний НС РА начался форум на тему “Парламентская направленность и сотрудничество с гражданским обществом во имя евроинтеграции: ценности и опыт”, в котором участвовали депутаты НС, представители гражданского общества, ПА “Евронест”, парламента Грузии, члены Молодежного парламент...
30 ноября состоялось рабочее совещание НС, которое вел Председатель НС РА О.Абраамян.Oбсуждались  проекты решений повесток дня второй сессии НС пятого созыва и четырехдневных  заседаний НС 3-6 декабря. В  проект повестки дня второй сессии НС вошли 12 вопросов и 2 международных договор...