ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԺԿ նախագահ Վիլֆրիդ Մարտենսին
Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ Վիլֆրիդ Մարտենսին: Հանդիպմանը ներկա էր Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Յացեկ Սարիուս-Վոլսկին:
Ողջունելով ԵԺԿ նախագահին` ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ մեկ տարվա ընթացքում պարոն Մարտենսի երկրորդ այցը Հայաստան վկայում է Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների սերտացման ու զարգացման մասին եւ համոզմունք հայտնեց, որ այն լրացուցիչ խթան կհանդիսանա եվրոպական մեծ ընտանիքին Հայաստանի ինտեգրման գործընթացին: Նրա խոսքով` 2012 թվականը նշանակալից էր ՀՀ երեք քաղաքական կուսակցությունների` ՀՀԿ-ի, ՕԵԿ-ի եւ «Ժառանգության» համար, որոնք դիտորդի կարգավիճակով անդամակցեցին ԵԺԿ-ին: ԱԺ նախագահի խոսքով` հայաստանյան կուսակցությունների անդամակցությունը ԵԺԿ-ին դիտվում է որպես Եվրոպայի հետ ասոցացման գործընթացի կարեւորագույն բաղադրիչ եւ բխում է մեր ընդհանուր քրիստոնեական ժառանգությունից, ինչպես նաեւ հիմնարար ազատությունների, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների սկզբունքներին մեր հավատարմությունից: Խորհրդարանի ղեկավարը նշեց, որ վերջին տարիներին Հայաստանը՝ ՀՀ նախագահի գլխավորությամբ, մեծ ջանքեր է գործադրել եվրոպական արժեհամակարգի վրա հիմնված ժողովրդավարական երկիր կառուցելու, Եվրամիության հետ հարաբերությունները էլ ավելի խորացնելու ուղղությամբ, եւ այսօր մենք արձանագրել ենք տեսանելի հաջողություններ: Հովիկ Աբրահամյանը ընդգծեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովը կանի հնարավորը` էլ ավելի խթանելու Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացումը:
Վիլֆրիդ Մարտենսը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` նշեց, որ իր վերջին այցից հետո դրական արդյունքներ եւ առաջընթաց է գրանցվել եւ կարեւորեց Հայաստանի երեք կուսակցությունների անդամակցությունը ԵԺԿ-ին: Նա ուրախությամբ փաստեց, որ այսուհետ հայաստանյան կուսակցությունները իրենց ակտիվ մասնակցությունն են բերում եւ ներգրավված են Եվրոպայում քաղաքական որոշումների կայացման գործընթացում:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին, տարածաշրջանային խնդիրների, ինչպես նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովները նոյեմբերի 30-ին նիստեր գումարեցին: ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ քննարկեց «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կայազորային ու պահակային ծառայությունների կանոնագիրքը հաստատելու մասին» ՀՀ ...
Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ «Խորհրդարանական ուղղվածությունը եւ համագործակցությունը քաղաքացիական հասարակության հետ հանուն եվրոպական ինտեգրման. արժեքներ եւ փորձ» խորագով համաժողովը, որին մասնակցում էին Աժ պատգամավորներ, քաղաքացիական հասարության ներկայացուցիչներ, Եվ...
Նոյեմբերի 30-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարեց Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Քննարկվեցին հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի երկրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ դեկտեմբերի 3-6-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգի մասին որոշումների նախագծերը:...

On November 30 the RA NA Hovik Abrahamyan received the President of the European People’s Party (EPP) Wilfried Martens. The Vice President of the Euronest Parliamentary Assembly Jacek Saryusz-Wolski was attending the meeting.
Welcoming the EPP President the RA NA President noted that Mr Martens’ second visit to Armenia during one year witnessed the rapprochement and development of Armenia-European Union relations and expressed conviction that it would be an additional impetus to the process of Armenia’s integration into European big family. In his word, the year 2012 was significant for the RA three political parties, the RPA, the PAP and the Heritage party, which with observer’s status joined the EPP. In the NA President’s word, the joining the EPP of the Armenia’s parties is observed the most important component of the Association process with Europe and stems from our general Christian heritage, as well as our adherence to the principles of fundamental freedoms, democracy and human rights principles. The Head of the parliament noted that during the recent years Armenia headed by the RA President had made great efforts for building a democratic country based on European value system, and more deepening the relations with the European Union and today we record visible successes. Hovik Abrahamyan underlined that the RA National Assembly would do its best to more boost the deepening of Armenia-EU relations.
Thanking for reception Wilfried Martens noted that after his last visit positive findings and progress had been registered and documented with joy that from now on Armenia’s parties actively take part and are involved in the decision-making process in Europe.
The interlocutors also touched upon the reforms being made in Armenia, regional problems, as well as other issues of bilateral interest.
On November 30 the NA Standing Committees convened sittings.The NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs moderated by Koryun Nahapetyan debated the bill “On Amending the RA Law on Approving the Statute of Garrison and Guard Services of the Armed Forces of the Republic...
“Parliamentary Orientation and Cooperation with the Civil Society For European Integration: Values and Experience” Forum is Held
On November 30 in the session hall of the RA National Assembly the forum “Parliamentary Orientation and Cooperation with the Civil Society For European Integration: Values and Experience” was held, where NA deputies, representatives of civil society, Euronest PA, Georgian Parliament and members of t...
On November 30 the RA NA working consultation presided over by the President of the National Assembly Hovik Abrahamyan was held. The draft decisions on amending the agenda of the second session of the National Assembly of the fifth convocation and on December 3-6 four-day sittings of the National As...