Դեկտեմբերի 2-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարանում հյուրընկալվել էին Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ուսանողները: Երիտասարդները մասնակցեցին ԱԺ աշնանային նստաշրջանի վերջին քառօրյայի առաջին նիստին: Նիստի ընթացքին հետեւելուց ու օրակարգին ծանոթանալուց հետո, ուսանողների հետ հերթական «Բաց դաս»-ն անցկացրեց ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը: Արտակ Դավթյանը հանդիպման սկզբում խորհրդարան այցելած հյուրերին ներկայացրեց ԱԺ կառուցվածքը, խոսեց գործող 12 մշտական հանձնաժողովների գործառույթների ու լիազորությունների մասին՝ առանձնացնելով հատկապես իր գլխավորած հանձնաժողովը: Շուրջ մեկ ժամ տեւած անկաշկանդ զրույցի ընթացքում հանրային կառավարում մագիստրոսական ծրագրի ուսանողները Արտակ Դավթյանին ուղղեցին ամենատարբեր բնագավառներին առնչվող հարցեր: Դրանք հիմնականում վերաբերում էին կրթական եւ սահմանադրական բարեփոխումներին, տնտեսական ոլորտին: Ուսանողների հետքրքրությունների շրջանակից դուրս չմնացին նաեւ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի անցումն ու ՄՄ անդամակցելու Հայաստանի որոշման վերաբերյալ հարցերը: Արտակ Դավթյանը զրույցի ընթացքում անդրադարձավ նաեւ ԱԺ վերահսկողական գործառույթներին:
Դեկտեմբերի 2-ին Ազգային ժողովը հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքն սկսեց նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերի հաստատումով: ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ Օրինաց երկիր կուսակցության համամասնական ընտրացուցակով ԱԺ պատգամավոր է գրանցվել Լեւոն Մարտունի Դոխոլյանը եւ շնորհավորեց ն...
Դեկտեմբերի 2-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների եւ ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովները նիստեր գումարեցին: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ քննարկեց 2013 թվականի նոյեմբերի 8-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառ...

On December within the framework of the NA “Open Lesson” Programme the students of Yerevan V. Brusov State Linguistic University were hosted in the parliament. The young people took part in the first sitting of the last four-day sittings of the NA autumn session. After following the sitting and getting acquainted with the agenda, the Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan conducted the “Open Lesson” with the students. At the beginning of the meeting the Committee Chairman presented the guests, who visited the parliament, the NA structure, talked about the functions and authorities of the 12 Standing Committees, especially distinguishing the committee led by him. During about one hour sincere talk the students of the Faculty of Management addressed questions concerning the most different spheres to Artak Davtyan. They mainly related to the educational and constitutional reforms and the economic sphere. The students also touched upon the item on passing to the Accumulative pension system and Armenia’s decision of joining the Customs Union. In the course of the talk Artak Davtyan also touched upon the NA oversight functions.
On December 2 the National Assembly began the work of the next four-day sittings by approving the draft agendas of the session and the four-day sittings.The NA President Hovik Abrahamyan informed the attendees that according to the proportional electoral list of the Rule of Law party Levon...
On December 2 the NA Standing Committees on Foreign Relations and Financial-Credit and Budgetary Affairs convened sittings.The NA Standing Committee of Foreign Relations moderated by Artak Zakaryan debated the Crediting Agreement “First Development Policy Operation” between the Republic of Armenia a...