Ապրիլի 8-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցեց Եվրամիության անդամ երկրների խորհրդարանների նախագահների խորհրդաժողովի աշխատանքներին:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը խորհրդաժողովի շրջանակներում երկկողմ հանդիպումներ ունեցավ Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Վալերիու Զգոնեայի եւ Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկի հետ` նրանց նախաձեռնությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի եւ Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի նախագահի հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-ռումինական, մասնավորապես, միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձ կատարվեց տարածաշրջանային խնդիրներին:
ԱԺ նախագահը նշեց, որ հայ-ռումինական երկկողմ հարաբերությունների առավել սերտացման համար կարեւոր է միջխորհրդարանական բաղադրիչը եւ անհրաժեշտ համարեց երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացումը եւ խորացումը: Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին` ԱԺ նախագահը շեշտեց, որ Հայաստանը հավատարիմ է հակամարտության բանակցությունների միջոցով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: Հովիկ Աբրահամյանը անդրադարձավ եւ իր մտահոգությունը հայտնեց հայաբնակ Քեսաբում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ:
Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Վալերիու Զգոնեան նույնպես կարեւորեց երկու երկրների հարաբերությունների զարգացումը եւ այդ համատեքստում խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացումը: Հայ-ռումինական միջխորհրդարանական երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով համագործակցությունը զարգացնելու նպատակով նա Հովիկ Աբրահամյանին պաշտոնական այցով հրավիրեց Ռումինիա:
Կողմերը կարեւորեցին նաեւ տարբեր միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպություններում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ երկու երկրների խորհրդարանականների սերտ համագործակցությունը: Անհրաժեշտ համարվեց տնտեսական համագործակցության զարգացումը, քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
ՀՀ ԱԺ նախագահի եւ Չեխիայի Պատգամավորների պալատի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Կողմերը կարեւորեցին միջխորհրդարանական կապերի հետագա խորացումը, տնտեսական կապերի զարգացումը, համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում:
ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը կարեւորում է Չեխիայի հետ երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցությունը, քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը, առեւտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնումը: Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակություն հայտնեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների առկա բարձր մակարդակի կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը անդրադարձավ Մաքսային միությանը միանալու Հայաստանի որոշմանը, Հայաստան - Եվրամիություն համագործակցությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար` Չեխիայի Պատգամավորների պալատի նախագահը կարեւորեց միջպետական հարաբերությունների հետագա զարգացումը եւ խորացումը: Նրա խոսքով` այսօր բավականին ընդգրկուն է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը համաշխարհային գործընթացներում, պատգամավորական բարեկամության խմբերի դերը երկկողմ կապերի զարգացման գործում եւ այս համատեքստում նշեց, որ Չեխիայի խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամական խումբը ամենամեծն է պատգամավորների թվով:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները անդրադարձան ԼՂ հակամարտությանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Քեսաբում տիրող իրավիճակին եւ տարածաշրջանային այլ խնդիրների:

8 апреля делегация, возглавляемая Председателем НС О.Абраамяном, приняла участие в работе конференции председателей парламентов стран-членов ЕС.
В рамках форума у Председателя НС О.Абраамяна прошли двусторонние встречи с председателем Палаты депутатов Румынии Валериу Згонеа и председателем Палаты депутатов парламента Чешской Республики Яном Хамачеком – по их инициативе.
В ходе встречи главы армянского парламента с председателем Палаты депутатов Румынии обсуждались вопросы, касающиеся, в частности, расширения армяно-румынского межпарламентского сотрудничества; обсуждены были также региональные проблемы.
Председатель НС РА отметил, что для еще большего упрочения армяно-румынских двусторонних отношений важен межпарламентский компонент, развитие и углубление связей парламентов двух стран. Обратившись к Нагорно-Карабахской проблеме, армянский спикер особо выделил, что Армения привержена мирному урегулированию конфликта путем переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ. Г-н Абраамян выразил также свою озабоченность событиями в армянонаселенном сирийском городе Кесаб.
Председатель Палаты депутатов Румынии В.Згонеа также подчеркнул важность развития отношений между двумя странами и в этом контексте углубления сотрудничества между парламентами. В интересах развития армяно-румынского межпарламентского сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах он пригласил О.Абраамяна с официальным визитом в Румынию.
Стороны придают важность также тесному сотрудничеству парламентариев обеих стран в различных международных и региональных организациях по вопросам, представляющим обоюдный интерес. Признано необходимым развитие экономического сотрудничества, рассмотрены также другие вопросы.
На встрече Председателя НС РА и председателя Палаты депутатов парламента Чешской Республики обсужден широкий круг вопросов двустороннего сотрудничества. Стороны подчеркнули важность дальнейшего углубления межпарламентских связей, сотрудничества в международных парламентских структурах.
Председатель НС отметил, что Армения придает важность двустороннему и многостороннему сотрудничеству с Чехией, продолжению политического диалога, расширению торгово-экономического сотрудничества. Спикер НС выразил удовлетворение нынешним высоким уровнем межпарламентских отношений. Он также коснулся решения Армении о членстве в Таможенном союзе, сотрудничества Армения – ЕС.
Поблагодарив за встречу, председатель Палаты депутатов Чехии подчеркнул важность дальнейшего развития и углубления межгосударственных отношений. По его словам, сегодня довольно весома роль парламентской дипломатии в общемировых процессах, значение депутатских групп дружбы в развитии двусторонних связей, и в этом контексте он отметил, что в чешском парламенте группа дружбы с Арменией самая многочисленная.
В ходе встречи собеседники обратились к НК-конфликту, армяно-турецким отношениям, положению в сирийском Кесабе и к другим региональным проблемам.
О.Абраамян пригласил своего чешского коллегу с официальным визитом в Армению.
“ПАСЕ выражает свою серьезную обеспокоенность в связи с обострением в последнее время ситуации в Кесабе в северо-западной части Сирии, в основном населенной армянами.Последняя атака совершена террористическими группировками Аль-Каиды с территории Турции. В итоге жестоких действий, направленных в осн...