Հուլիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Մհեր Շահգելդյանը հանդիպեցին Նիդեռլանդների Թագավորության խորհրդարանի պատվիրակությանը՝ Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, «Ազատություն եւ ժողովրդավարություն» ժողովրդական կուսակցության ԵՄ հարցերով պատասխանատու Մարկ Ֆերհայենի գլխավորությամբ:
Կողմերը քննարկեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, կարեւորվեց երկկողմ հարաբերությունների ակտիվ եւ դինամիկ զարգացումը, ՀՀ-ԵՄ համագործակցության շարունակականությունը, Արեւելյան գործընկերության հետագա հնարավորությունները:
Հյուրի խնդրանքով անդրադառնալով Հայաստանի` Մաքսային միությանը եւ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու որոշումից հետո ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին՝ Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ Հայաստանը, ակտիվորեն աշխատելով Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու ուղղությամբ, նաեւ փորձում է շարունակել զարգացնել երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցությունը եվրոպական տարբեր երկրների հետ, այդ թվում՝ Նիդեռլանդների Թագավորության: Պարոն Զաքարյանը նշեց, որ ՌԴ-ն ՀՀ ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակից պետությունն է, եւ Հայաստանը շարունակելու է զարգացնել իր հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ: Նշվեց, որ ՀՀ-ն վարում է հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն՝ ելնելով տարածաշրջանում առկա բազմաթիվ խնդիրներից եւ անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունից: Այդ համատեքստում ՀՀ-ն կարեւորում է նաեւ համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ:
Ըստ պարոն Զաքարյանի՝ ՀՀ-ն փորձելու է ապագայում կամրջող դեր ունենալ տնտեսական տարբեր միությունների միջեւ: Խոսելով Ուկրաինայում տեղի ունեցող զարգացումներից՝ պարոն Զաքարյանը նշեց, որ դրանք բացասաբար են անդրադառնում Արեւելյան գործընկերության, ինչպես նաեւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա՝ մեծացնելով լարվածությունը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում եւ հույս հայտնեց, որ խնդիրը հնարավոր կլինի կարգավորել խաղաղ երկխոսությունների ճանապարհով:
ԱԺ պատգամավոր Մհեր Շահգելդյանը իր տեսակետը ներկայացրեց հանդիպման ընթացքում քննարկված հարցերի վերաբերյալ: Նա նաեւ խոսեց հայ-թուրքական հարաբերություններից՝ նշելով, որ Թուրքիայի հետ սահմանի բացման ուղղությամբ ՀՀ կատարած քայլերին Թուրքիան բացասաբար է արձագանքել:
Նույն օրը Նիդեռլանդների Թագավորության խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, «Ազատություն եւ ժողովրդավարություն» ժողովրդական կուսակցության ԵՄ հարցերով պատասխանատու Մարկ Ֆերհայենի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպեց նաեւ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հյուրի խնդրանքով հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրեց Եվրոպական միության եւ Եվրասիական տնտեսական միության հետ Հայաստանի հարաբերությունների ներկա վիճակը։ Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանն ու խորացմանը՝ Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ, ցավոք, Նիդեռլանդների եւ Հայաստանի միջխորհրդարանական կապերը բավականին թույլ են՝ նշելով, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունը շատ ավելի ճկուն է եւ կարող է իրեն թույլ տալ միշտ մեկ քայլ առաջ լինել պաշտոնական դիվանագիտությունից: Կողմերը պայմանավորվեցին առավել ակտիվացնել խորհրդարանական կապերը: Նաիրա Զոհրաբյանը նշեց, որ հասկանում է Նիդեռլանդների լուրջ տնտեսական շահերն ու հետաքրքրությունները Ադրբեջանում, սակայն արձանագրեց, որ որեւէ «նավթային կամ խավիարային» հետաքրքրություն չպետք է առավել բարձր լինի մարդու իրավունքների հիմնարար արժեքներից: Նա ցավ հայտնեց, որ նույն ԵԽ-ում հոլանդացի որոշ պատգամավորներ Ադրբեջանի ակտիվ լոբբիստներից են, եւ իրենց պատվավոր տեղն ունեն Ադրբեջանի «խավիարակերների» շարքում:
Կողմերը քննարկեցին նաեւ ԼՂ խնդիրը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային ու ներքաղաքական այլ խնդիրներ: Նաիրա Զոհրաբյանը խնդրեց հոլանդացի պատգամավորի միջամտությունը նիդեռլանդական Ալմելո քաղաքում հայկական հիմնական դպրոց բացելու հարցում:
Հուլիսի 17-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպեց հասարակական կազմակերպությունների մոտ 30 ներկայացուցիչների հետ: Երիտասարդներին հետաքրքրում էր Եվրասիական տնտեսական միության եւ Եվրոպական միության հետ Հայաստանի հարաբերությունների ներկա փուլը: Տիկին Զոհ...

On July 17 the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan and the Committee member Mher Shahgeldyan met with the delegation from the Parliament of the Kingdom of the Netherlands, headed by Mark Verheijen, Member of the House of Representatives, the EU spokesman for the People's Party for Freedom and Democracy.
The parties discussed issues of mutual concern; the active and dynamic development of bilateral relations, continuity of Armenia-EU cooperation, further possibilities of the Eastern Partnership were highlighted.
At the guest’s request, touching upon Armenia-EU relations after Armenia's decision to join the Customs Union and the Eurasian Economic Union, Artak Zakaryan noted that actively engaged in joining the Eurasian Economic Union, Armenia also strives to continue developing the bilateral and multilateral cooperation with various European countries, including with the Kingdom of the Netherlands. Mr. Zakaryan stated that the Russian Federation is Armenia's strategic partner and ally, and Armenia is going to continue developing its relations with the RF. It was mentioned that Armenia implements a balanced foreign policy, stemming from the problems existing in the region and necessity to ensure security. In this context the Republic of Armenia highlights the cooperation also with the EU.
According to Mr. Zakaryan, the RA will strive to play a bridging role between different economic unions. Speaking of the developments in Ukraine, Mr. Zakaryan noted that they have a negative impact on the Eastern Partnership, as well as on the South Caucasus region, increasing tension in the NK conflict settlement and expressed hope that the problem would be possible to solve through peaceful negotiations.
The NA Deputy Mher Shahgeldyan represented his point of view on the issues discussed at the meeting. He also spoke of Armenian-Turkish relations, stating that Turkey's response was negative to Armenia's endeavours in the direction of opening borders with Turkey.
On the same day the Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan also met with the delegation led by Mark Verheijen, Member of the House of Representatives of the Kingdom of the Netherlands, the EU spokesman for the People's Party for Freedom and Democracy.
At the guest’s request, the Committee Chair introduced the current situation of Armenia's relations with the EU and the Eurasian Economic Union. Touching upon the development and deepening of inter-parliamentary ties, Naira Zohrabyan underscored that, unfortunately, inter-parliamentary ties between the Netherlands and Armenia are weak, mentioning that parliamentary diplomacy is much more flexible and may be one step ahead of the official diplomacy. The parties arranged to further intensify parliamentary ties. Naira Zohrabyan mentioned that she understands the Netherlands' serious economic interests in Azerbaijan; however, she recorded that any “oil or caviar” interest shouldn’t win through fundamental values of human rights. She regretted to say that in the very EU some Dutch MPs are among Azerbaijani active lobbyists, and have their honorary place among the Azeri “caviar eaters”.
The parties also discussed the NK problem, other regional and inner-political issues as well. Naira Zohrabyan asked for the Dutch MP's intervention in the opening of an Armenian primary school in the city of Almelo.
On July 17 the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with about 30 representatives of non-governmental organizations /NGOs/. The young people were interested in the present stage of Armenia's relations with the Eurasian Economic Union and the European Union. ...