ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Հայաստանում Չինաստանի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Չանչունին, ում դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետությունում մոտենում է ավարտին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ համագործակցությունը Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթություններից մեկն է, եւ վերջին շրջանում Չինաստանի հետ համագործակցությունն ավելի է խորանում, ինչի ապացույցն է Չինաստանի օժանդակությունը մեր երկրում իրականցվող բազմաթիվ ծրագրերին: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը բարձր գնահատեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Չինաստանի Հանրապետության հավասարակշռված դիրքորոշումը:  Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշեց. «Միջոցառումների շարքը, որը նախատեսվում է հաջորդ տարի, նպատակ ունի հասնելու ցեղասպանությունների դատապարտմանը ողջ միջազգային հանրության կողմից»: Նա հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի Երեւանում նախատեսվող միջոցառումներին կմասնակցի նաեւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պատվիրակությունը:
Դեսպան Թիան Չանչունը, իր երախտագիտությունը հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին արդյունավետ համագործակցության համար, անդրադարձավ հայ-չինական բարեկամությանը, որը դարերի պատմություն ունի, եւ վստահեցրեց, որ Հայաստանի եւ Չինաստանի համագործակցությունը հետագայում առավել կխորանա եւ կզարգանա:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին արգասաբեր համագործակցության համար՝ մաղթելով նրան հաջողություններ բոլոր նախաձեռնություններում:
Սեպտեմբերի 16-ին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսին եւ Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գավրիլ Ավրամիդիսին: Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ փոխնախագահը բարձր գնահատեց հայ եւ հույն ժողովուրդների դարավոր եւ բարեկամական...
Ազգային ժողովում կայացավ ՍԾՏՀ ԽՎ մշակույթի, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 43-րդ նիստը
Սեպտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովում անցկացվեց Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի մշակույթի, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 43-րդ նիստը: Հանձնաժողովում Հայաստանը ներկայացնում է ԱԺ պատգամավոր Արամ Մանուկյանը: Նիստը ողջույնի խոսքով բացեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ...

Председатель НС Г.Саакян принял посла Китая в Армении
16 сентября Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Китайской Народной Республики в РА Т.Чанчуня, чья дипломатическая миссия в Армении подходит к концу.
Председатель НС РА отметил, что сотрудничество с КНР является одним из приоритетов Армении, а в последнее время оно все более углубляется, свидетельством чему являются реализуемые в РА с помощью КНР многочисленные программы. Г-н Саакян высоко оценил сбалансированную позицию Китая по Нагорно-Карабахскому вопросу. Обратившись к мероприятиям к 100-й годовщине Геноцида армян, спикер НС отметил: “Ряд мероприятий, намеченных на следующий год, имеет целью добиться осуждения геноцидов всем мировым сообществом”. Он выразил надежду, что в мероприятиях, намеченных в Ереване в будущем году, примет участие также делегация КНР.
Посол Т.Чанчунь, выразив свою признательность Председателю НС за плодотворное сотрудничество,   обратился к имеющей вековую историю армяно-китайской дружбе и заверил, что сотрудничество Армении и Китая в дальнейшем еще более углубится и расширится.
В завершение встречи Председатель НС Г.Саакян поблагодарил посла за продуктивное сотрудничество, пожелав ему успехов во всех инициативах.
16.09.2014
16 сентября вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Греческой Республики в РА И.Таисом и депутатом парламента Греции Г.Аврамидисом.  Приветствуя гостей, вице-спикер высоко оценил вековые и дружественные отношения армянского и греческого народов, подчеркнул важ...
В НС состоялось 43-е заседание Комиссии ПАЧЭС по культуре, образованию и социальным вопросам
16 сентября в НС состоялось 43-е заседание Комиссии ПАЧЭС по культуре, образованию и социальным   вопросам. Армению в комиссии представляет депутат НС А.Манукян.Заседание приветственным словом открыл вице-спикер НС РА Э.Шармазанов. Он подчеркнул, что парламент осознает важность укрепления ...