ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Հայաստանում Չինաստանի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Չանչունին, ում դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետությունում մոտենում է ավարտին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ համագործակցությունը Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթություններից մեկն է, եւ վերջին շրջանում Չինաստանի հետ համագործակցությունն ավելի է խորանում, ինչի ապացույցն է Չինաստանի օժանդակությունը մեր երկրում իրականցվող բազմաթիվ ծրագրերին: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը բարձր գնահատեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Չինաստանի Հանրապետության հավասարակշռված դիրքորոշումը:  Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշեց. «Միջոցառումների շարքը, որը նախատեսվում է հաջորդ տարի, նպատակ ունի հասնելու ցեղասպանությունների դատապարտմանը ողջ միջազգային հանրության կողմից»: Նա հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի Երեւանում նախատեսվող միջոցառումներին կմասնակցի նաեւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պատվիրակությունը:
Դեսպան Թիան Չանչունը, իր երախտագիտությունը հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին արդյունավետ համագործակցության համար, անդրադարձավ հայ-չինական բարեկամությանը, որը դարերի պատմություն ունի, եւ վստահեցրեց, որ Հայաստանի եւ Չինաստանի համագործակցությունը հետագայում առավել կխորանա եւ կզարգանա:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին արգասաբեր համագործակցության համար՝ մաղթելով նրան հաջողություններ բոլոր նախաձեռնություններում:
Սեպտեմբերի 16-ին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսին եւ Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գավրիլ Ավրամիդիսին: Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ փոխնախագահը բարձր գնահատեց հայ եւ հույն ժողովուրդների դարավոր եւ բարեկամական...
Ազգային ժողովում կայացավ ՍԾՏՀ ԽՎ մշակույթի, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 43-րդ նիստը
Սեպտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովում անցկացվեց Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի մշակույթի, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 43-րդ նիստը: Հանձնաժողովում Հայաստանը ներկայացնում է ԱԺ պատգամավոր Արամ Մանուկյանը: Նիստը ողջույնի խոսքով բացեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ...

RA NA President Galust Sahakyan Receives the Ambassador of China to Armenia
On September 16 the President of the RA National Assembly Galust Sahakyan received Tian Changchun, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the People’s Republic of China to the Republic of Armenia, whose diplomatic mission comes to an end in the Republic of Armenia.
The RA NA President has noted that the cooperation with the People’s Republic of China is one of the priorities of the Republic of Armenia, and during the recent period the cooperation with China more deepens, the evidence of which is the assistance of China in the numerous programmes being implemented in our country. The RA NA President Galust Sahakyan highly assessed the balanced position of the Republic of China in Nagorno Karabakh issue. Touching upon the events dedicated to the centenary of the Armenian Genocide, the RA NA President Galust Sahakyan noted: “The series of events designed next year has a goal to reach the condemnation of genocides by the whole international community.” He expressed hope that the delegation of the People’s Republic of China will also take part in the events scheduled in Yerevan next year.
Expressing his gratitude to the RA NA President for the effective cooperation, the Ambassador Tian Changchun touched upon the Armenian-Chinese friendship, which has a centuries-old history and assured that cooperation of Armenia and China will further deepen and develop in future.
At the end of the meeting the RA NA President Galust Sahakyan thanked the Ambassador for the fruitful cooperation, wishing him success in all his initiatives.
16.09.2014
On September 16 the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with Ioannis Tayis, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Greece to Armenia and Gavriil Avramidis, member of the Hellenic Parliament.Welcoming the guests the NA Deputy Speaker highly assessed the centuries-old and...
43rd Meeting of PABSEC Cultural, Educational and Social Affairs Committee is Held in the National Assembly
On September 16 the 43rd meeting of the Cultural, Educational and Social Affairs Committee of the Parliamentary Assembly of Black Sea Economic Cooperation (PABSEC) was held in the National Assembly. The NA deputy Aram Manukyan represents Armenia in the Committee. The RA NA Deputy Speaker Eduard Shar...