Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է «Դպրոց-կենտրոնների միություն» իրավաբանական անձանց միության անդամներին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը պետության կայացման ու հզորացման, գրագետ հասարակության ձեւավորման գործում կարեւորել է կրթական համակարգի, մասնավորապես դպրոցի եւ բանակի դերը: Նա ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը բոլոր ժամանակներում կարեւորել է կրթության դերը եւ ակնածանքով է վերաբերվել դպրոցին ու ուսուցչին: Պարոն Սահակյանը, անդրադառնալով կրթական համակարգի խնդիրներին, նշել է, որ վերջին տարիներին դպրոցի բազմաթիվ խնդիրներ են լուծում ստացել թե Երեւանում, թե մարզերում:
«Դպրոց-կենտրոնների միություն» իրավաբանական անձանց միության նախագահ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուզաննա Մուրադյանը եւ միության անդամները ԱԺ նախագահի հետ զրույցում ներկայացրել են միության անցած ուղին, ծրագրերն ու խնդիրները, անդրադարձել են ոլորտում առկա բացթողումներին ու հիմնախնդիրներին:

30 сентября Председатель НС Г.Саакян принял членов союза юридических лиц “Союз школ-центров”.   На встрече присутствовал председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян.
Приветствуя гостей в НС, спикер парламента подчеркнул роль образовательной системы, в частности школы и армии, в становлении и укреплении государства, формировании грамотного общества. Он особо выделил, что армянский народ во все времена четко осознавал роль образования и с благоговением относился к школе и учителю. Г-н Саакян, обратившись к проблемам системы образования, отметил, что в последние годы многие проблемы школы нашли решение как в Ереване, так и областях страны.
Председатель союза юридических лиц “Союз школ-центров”, депутат НС Р.Мурадян и члены организации в беседе с Председателем НС представили пройденный путь, программы и задачи союза, обратились к существующим в сфере недостаткам и проблемам.