Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել «Ծրագրային բյուջետավորման բարեփոխումները Հայաստանում» գրքույկի շնորհանդեսը, որը Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ) հետ համատեղ նախաձեռնել էր ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի խոսքով՝ Ազգային ժողովում վերջին բյուջետային քննարկումները ցույց են տվել, որ առկա է մեծ հետաքրքրություն ծրագրային բյուջետավորման նկատմամբ: Նա հավելել է, որ գրքույկը հանրային ֆինանսների կառավարման համակարգում խորհրդարանական վերահսկողության կարողությունների բարելավմանը եւ հասարակության իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված յուրահատուկ աջակցություն է:
Ոլորտի պատասխանատուները եւս իրենց խոսքում կարեւորեցին ձեռնարկի հրատարակումը՝ նշելով, որ այն կարեւոր փուլ է ծրագրային բյուջետավորման գործընթացում:
Նշենք, որ ձեռնարկը նախատեսված է ՀՀ ԱԺ պատգամավորների, ԱԺ աշխատակազմի փորձագետների, պատգամավորների օգնականների, բյուջետային գործընթացով հետաքրքրված քաղաքացիական հասարակության, մասնավորապես` զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար:

30 сентября в НС состоялась презентация пособия “Реформы программного бюджетирования в Армении”, которую инициировала Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам совместно с Германским обществом международного развития (GIZ).
По словам председателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Минасяна, последние бюджетные дебаты в парламенте показали, что налицо большой интерес к программному бюджетированию. Он добавил, что изданная книжка – в помощь совершенствованию возможностей парламентского контроля над системой управления   общественными финансами и нацелена на повышение информированности общества.
Кураторы сферы в своих выступлениях также подчеркнули важность издания пособия, отметив, что это важный этап в процессе программного бюджетирования.
Пособие предназначено для депутатов НС, экспертов Аппарата НС, помощников депутатов, представителей гражданского общества, в частности СМИ, заинтересованных в бюджетных процессах.