Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Ղազախստան-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներին: Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ղեկավար Գարեգին Նուշիկյանը եւ Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովը: Ողջունելով ղազախ գործընկերներին` Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու սերտացումը, ինչին կարող են հատկապես նպաստել բարեկամության խմբերի արդյունավետ համագործակցությունն ու փոխայցերը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է եղել Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությանը. զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ այն կնպաստի երկու երկրների առեւտրատնտեսական կապերի զարգացմանը եւ համագործակցության նոր հեռանկարներ կբացի:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին եւ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումերին:
Էդուարդ Շարմազանովը շեշտել է, որ Հայաստանը ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ կարգավորմամբ եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ նշելով, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացմանն այլընտրանք չկա: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման վերաբերյալ՝ պարոն Շարմազանովը նշել է, որ միայն նման ոճրագործությությունների ճանաչումն ու դատապարտումը կարող է կանխել նման իրողությունների հետագա կրկնությունը: ԱԺ փոխնախագահը պատվիրակության անդամներին հրավիրել է մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Պատվիրակության անդամները եւս շեշտել են, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը տեսնում են խաղաղ լուծմամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:

30 октября вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с членами группы дружбы Казахстан – Армения.   На встрече присутствовали руководитель группы дружбы Армения – Казахстан Г.Нушикян и посол Казахстана в Армении А.Бозжигитов. Приветствуя казахских коллег, Э.Шармазанов подчеркнул важность развития и упрочения межпарламентских отношений, чему особенно могут способствовать эффективное сотрудничество групп дружбы и взаимные визиты.
В ходе беседы затронуто было членство Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС): собеседники выразили уверенность, что оно посодействует развитию торгово-экономических связей двух стран и откроет новые перспективы сотрудничества.
В ходе встречи собеседники коснулись процесса урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта и мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян.
Э.Шармазанов особо выделил, что Армения видит решение НК-проблемы исключительно в мирном урегулировании и в рамках Минской группы ОБСЕ, отметив, что реализации права народов на самоопределение нет альтернативы. Говоря о признании и осуждении Геноцида армян, г-н Шармазанов заметил, что лишь признание и осуждение подобных злодеяний способно предупредить повторение таких событий впредь. Вице-спикер НС пригласил членов делегации на мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян.