Հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ներկա է գտնվել ՀՀ նոտարական պալատի նոր գրասենյակի բացմանը: ԱԺ նախագահը, շնորհավորելով նոտարներին ու ՀՀ նոտարական պալատի աշխատակազմին բնակարանամուտի առթիվ, նշել է, որ սա եւս մի քայլ է՝ ամրապնդելու նոտարական համակարգը, նոր շունչ տալու նրան, մղելու ավելի ակտիվ, համախմբված մասնագիտական գործունեության: Ըստ պարոն Սահակյանի՝ համակարգի արդիականացումը չի նշանակում միայն օրենսդրական բարեփոխում, այն նաեւ ենթադրում է նոր տեխնոլոգիաների ներդրում, աշխատանքային պայմանների բարելավում: ՀՀ ԱԺ նախագահի կարծիքով՝ ամենից առաջ եւ ամենակարեւորն ու առաջնահերթը մտածողության, հոգեբանության փոփոխությունն է համակարգում: «Ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրումն ու օրենսդրական դաշտը կարող են ոչինչ չնշանակել, եթե նոտար-քաղաքացի հարաբերություններում վստահության պակաս լինի»,- ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ յուրաքանչյուր օր նոտարն առնչվում է մարդկանց հետ, նրանց տարաբնույթ խնդիրներին եւ իրավաբան լինելուց զատ նա պիտի նաեւ հոգեբանական պատրաստվածություն ունենա: Պարոն Սահակյանը հավելել է, որ նոտարը ոչ միայն իրավական, այլեւ բարոյական պատասխանատվություն ունի քաղաքացու եւ նաեւ ինքն իր առջեւ, որովհետեւ նոտարի գործողությունը պիտի միտված լինի քաղաքացու օրինական շահի պաշտպանությանը եւ պետության հեղինակության բարձրացմանը:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ համակարգային այն փոփոխություններն ու բարեփոխումները, որոնք իրականացվել եւ իրականացվում են արդարադատության համակարգում, դրականորեն են արտացոլվում նաեւ նոտարական բնագավառում, եւ ՀՀ նոտարական պալատի նոր գրասենյակի բացումը պետք է դիտարկել այդ բարեփոխումների շարունակականության շրջանակում:
Կրկին շնորհավորելով նոր գրասենյակի բացման առթիվ՝ Գալուստ Սահակյանը մաղթել է, որ նոտարների գործունեությունը մշտապես բխի քաղաքացու, հասարակության, պետության շահերից եւ օրենքից:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ԱԺ պատվոգրով պարգեւատրել է Կենտրոն նոտարական տարածքի նոտար Մարինե Մանուկյանին, ԱԺ նախագահի հուշանվերով՝ Կենտրոն նոտարական տարածքի նոտար Աիդա Աբրահամյանին եւ Աջափնյակ նոտարական տարածքի նոտար Ռոզա Առաքելյանին:
Հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ ԱԺ սոցիալական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Հակոբ Հակոբյանի եւ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ քննարկվել են «ՀՀ 2015 թ պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով սոցիալական պաշտպանության ոլորտին հատկացվելիք ֆինանսական ցուց...

Председатель НС на открытии нового офиса Нотариальной палаты РА
31 октября Председатель НС Г.Саакян присутствовал на открытии нового офиса Нотариальной палаты РА. Спикер парламента, поздравляя нотариусов и сотрудников аппарата палаты, отметил, что это еще один шаг, направленный на укрепление нотариальной системы и придание ему нового дыхания, на осуществление более активной профессиональной деятельности. По Саакяну, модернизация системы не означает лишь законодательной реформы, но также предполагает внедрение новых технологий, улучшение условий труда. По мнению спикера НС, самое первоочередное и важное в системе – изменение мышления и психологии. “Внедрение самых современных технологий и законодательного поля могут ничего не значить, если не будет достаточного доверия в отношениях нотариус – гражданин”, - подчеркнул глава парламента.
Г.Саакян отметил, что ежедневно нотариус общается с людьми, сталкивается с их разнообразными проблемами и помимо реализации своей юридической функции должен быть подготовленным также как психолог. Спикер добавил, что нотариус несет не только правовую, но и моральную ответственность перед гражданином и перед самим собой, так как действие нотариуса должно быть направлено на защиту законного интереса гражданина и повышение авторитета государства.
По словам Председателя НС, проведенные и проводимые преобразования и реформы в системе правосудия позитивно отразились также на нотариальной сфере, и открытие нового офиса Нотариальной палаты РА следует рассматривать в рамках продолжения этих реформ.
Вновь поздравив с открытием офиса, Г.Саакян пожелал, чтобы деятельность нотариусов всегда исходила из интересов гражданина, общества, государства.
Председатель НС Г.Саакян наградил Почетной грамотой НС нотариуса Центральной нотариальной конторы М.Манукян, памятным сувениром Председателя НС – нотариуса Центральной нотариальной конторы А.Абраамян и нотариуса нотариальной конторы общины Ачапняк Р.Аракелян.
На совместных заседаниях постоянных комиссий НС по социальным вопросам, по вопросам сельского хозяйства и охраны природы и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством соответственно А.Акопяна, М.Григоряна и Г.Минасяна были продолжены обсуждения – по части доходов и расходов сфе...