Հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ներկա է գտնվել ՀՀ նոտարական պալատի նոր գրասենյակի բացմանը: ԱԺ նախագահը, շնորհավորելով նոտարներին ու ՀՀ նոտարական պալատի աշխատակազմին բնակարանամուտի առթիվ, նշել է, որ սա եւս մի քայլ է՝ ամրապնդելու նոտարական համակարգը, նոր շունչ տալու նրան, մղելու ավելի ակտիվ, համախմբված մասնագիտական գործունեության: Ըստ պարոն Սահակյանի՝ համակարգի արդիականացումը չի նշանակում միայն օրենսդրական բարեփոխում, այն նաեւ ենթադրում է նոր տեխնոլոգիաների ներդրում, աշխատանքային պայմանների բարելավում: ՀՀ ԱԺ նախագահի կարծիքով՝ ամենից առաջ եւ ամենակարեւորն ու առաջնահերթը մտածողության, հոգեբանության փոփոխությունն է համակարգում: «Ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրումն ու օրենսդրական դաշտը կարող են ոչինչ չնշանակել, եթե նոտար-քաղաքացի հարաբերություններում վստահության պակաս լինի»,- ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ յուրաքանչյուր օր նոտարն առնչվում է մարդկանց հետ, նրանց տարաբնույթ խնդիրներին եւ իրավաբան լինելուց զատ նա պիտի նաեւ հոգեբանական պատրաստվածություն ունենա: Պարոն Սահակյանը հավելել է, որ նոտարը ոչ միայն իրավական, այլեւ բարոյական պատասխանատվություն ունի քաղաքացու եւ նաեւ ինքն իր առջեւ, որովհետեւ նոտարի գործողությունը պիտի միտված լինի քաղաքացու օրինական շահի պաշտպանությանը եւ պետության հեղինակության բարձրացմանը:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ համակարգային այն փոփոխություններն ու բարեփոխումները, որոնք իրականացվել եւ իրականացվում են արդարադատության համակարգում, դրականորեն են արտացոլվում նաեւ նոտարական բնագավառում, եւ ՀՀ նոտարական պալատի նոր գրասենյակի բացումը պետք է դիտարկել այդ բարեփոխումների շարունակականության շրջանակում:
Կրկին շնորհավորելով նոր գրասենյակի բացման առթիվ՝ Գալուստ Սահակյանը մաղթել է, որ նոտարների գործունեությունը մշտապես բխի քաղաքացու, հասարակության, պետության շահերից եւ օրենքից:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ԱԺ պատվոգրով պարգեւատրել է Կենտրոն նոտարական տարածքի նոտար Մարինե Մանուկյանին, ԱԺ նախագահի հուշանվերով՝ Կենտրոն նոտարական տարածքի նոտար Աիդա Աբրահամյանին եւ Աջափնյակ նոտարական տարածքի նոտար Ռոզա Առաքելյանին:
Հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ ԱԺ սոցիալական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Հակոբ Հակոբյանի եւ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ քննարկվել են «ՀՀ 2015 թ պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով սոցիալական պաշտպանության ոլորտին հատկացվելիք ֆինանսական ցուց...

RA NA President Attends the Opening of the New Office of the RA Notary Chamber
On October 31 the RA NA President Galust Sahakyan attended the opening of the new office of the RA Notary Chamber. Congratulating the notaries and the Staff of the RA Notary Chamber on the occasion of the house warming, the NA President has noted that this is also a step to strengthen the notary system, to give new breath to it, advance to more active, consolidated professional activity. According to Mr Sahakyan, the modernization of the system does not only mean legislative improvement, it also supposes investment of new technologies and improvement of working conditions. In the RA NA President’s opinion, first of all and the most important and prior thing is the change in the way of thinking and psychology in the system. “The investment of the most modern technologies and the legislative field can mean nothing, if there is lack of trust in the notary-citizen relations,” the Head of the Parliament said.
Galust Sahakyan has noted that every day the notary is related to the people, their various problems and besides being a lawyer he/she should also be psychologically ready. Mr Sahakyan has added that the notary has not only legal, but also moral readiness before the citizen and also before himself/herself, because the notary’s action should be directed at protection of the citizen’s legal interest and the rise of the authority of the state.
In the NA President’s word, the changes and reforms in the system, which have been made and are made in the justice system, are also positively reflected in the sphere of notary, and the opening of the new office of the RA Notary Chamber should be observed within the framework of the continuity of those reforms.
Once again congratulating on the occasion of opening of the new office, Galust Sahakyan has expressed wish that the notaries’ activities always stem from the interests of the citizen, society, state and law.
The RA NA President Galust Sahakyan has awarded the notary of Kentron Territorial Notary’s Office Marine Manukyan with the NA diploma, the notary of Kentron Territorial Notary’s Office Aida Abrahamyan and the notary of Ajapnyak Territorial Notary’s Office Roza Arakelyan with the NA President’s souvenir.
At the joint sitting of the RA NA Standing Committees on Social Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Hakob Hakobyan and Gagik Minasyan the financial indices to be allocated to the social security designed by the RA draft law “On the RA State Budget for 2015” were debate...